شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119055 | |

ایران در دنیا از نظر سطح زیر کشت آبی در رتبه پنجم جهان قرار دارد و 90درصد محصولات کشاورزی کشور از طریق کشت آبی تولید می‌شود.

خوزستان|

ایران در دنیا از نظر سطح زیر کشت آبی در رتبه پنجم جهان قرار دارد و 90درصد محصولات کشاورزی کشور از طریق کشت آبی تولید می‌شود.

به گزارش«تعادل» به نقل از شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان «محمدرضا شمسایی» مدیرعامل این سازمان در پنجمین همایش ملی مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی و سومین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران که دوشنبه 21 اسفند در اهواز برگزار شد، گفت: براساس استانداردهای بین‌المللی نباید بیش از 40درصد از منابع تجدیدشونده را استفاده کنیم اما متاسفانه براساس آخرین آمارهای وزارت نیرو حدود 74درصد از منابع کشور درحال استفاده هستند که حدود 90درصد آن در بخش کشاورزی است.

وی افزود: آب ورودی به حوضه‌های آبی استان خوزستان از 15سال گذشته سالانه حدود 32میلیارد مترمکعب بود اما با توجه به اینکه سال‌های طولانی است که با خشکسالی مواجه هستیم متوسط بلندمدت این عدد به حدود 26میلیارد متر مکعب رسیده است. مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه استان خوزستان یک استان گرم و خشک است، تصریح کرد: در خوزستان به صورت نرمال می‌توانیم در سال 3بار کشت انجام دهیم. در این زمینه اگر بخواهیم کار دقیقی انجام دهیم حتی امکان سالی 4بار کشت نیز وجود دارد. وی بیان کرد: 3حوضه آبریز درجه 2 و 55 دشت کشاورزی در خوزستان وجود دارد. در خوزستان 60 درصد از اراضی آبرفت و 40درصد دیگر نیز سازندهای سخت هستند. مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: 50 درصد مخازن فعلی سدهای کشور در استان خوزستان است و 50 درصد دیگر آن در سایر مناطق کشور است. حجم مخازن آبی استان حدود 23میلیارد متر مکعب و ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های برق آبی استان حدود 10هزار متر مکعب است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران