شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118663 | |

معاون وزیر صنعت از اختصاص ١٢٠٠میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال‌زایی در معادن مناطق روستایی و محروم خبر داد.

معاون وزیر صنعت از اختصاص ١٢٠٠میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال‌زایی در معادن مناطق روستایی و محروم خبر داد. به گزارش مهر، مهدی کرباسیان در مراسم امضای توافقنامه همکاری در حوزه اشتغال‌زایی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 1.5میلیارد دلار بودجه برای اشتغال مناطق روستایی در مجلس به تصویب رسیده است، گفت: با مدیریت وزارت کار و سازمان توسعه و نوسازی معادن، توافقنامه‌یی امضا که مسیر انجام کار مشخص خواهد شد. در این میان معادن کوچک که در مناطق روستایی و محروم قرار دارند تا سقف ١٥ میلیارد تومان وام دریافت خواهند کرد که با تضمین صندوق بیمه معدن واگذار می‌شود. او تصریح کرد: همکاری بین ایمیدرو و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه روستایی ریاست‌جمهوری، کار به نحوی پیش خواهد رفت که از 1.5میلیارد دلار بودجه این بخش ١٢٠٠میلیارد تومان در حوزه معدن خواهد بود و صندوق بیمه معدنی هم وارد کار خواهد شد. به گفته کرباسیان با تلاش بانک‌ها پیش‌بینی می‌شود که به توسعه معدن و فرآوری مواد معدنی منجر شود.

از سوی دیگر عیسی منصوری معاون اشتغال‌زایی وزیر تعاون نیز در این باره گفت: رویکرد وزارت کار در نحوه ورود در اقتصاد تغییر کرده؛ به این معنا که رشد اقتصادی همراه با اشتغال و کاهش فقر مدنظر قرار گرفته است؛ بر این اساس اولویت‌های اشتغال‌زایی مشخص شده که فرآوری مواد معدنی نیز جزو این اولویت‌هاست. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: حلقه‌های زنجیره ارزش مدنظر قرار گرفته که بر این اساس در ایمیدرو هم کار خوبی انجام شده که به نوعی سیاست انتخابی است تا منابع جهت داده شود. او تصریح کرد: پهنه‌بندی‌ها و تحلیل‌های معدنی برای اشتغال‌زایی مشخص است در حالی که برخی حوزه‌ها بدون اینکه اولویت کار مشخص شده باشد، فقط درخواست منابع مالی را دارند که آن را بدون اولویت توزیع کنند. در این میان معادن کوچک در دستور کار قرار گرفته است. منصوری گفت: صندوق‌های ضمانت ورود کرده‌اند تا زمان تخصیص منابع و ارزیابی‌ها کاهش یابد. بر این اساس ضمانت سرمایه‌گذاری‌ها انجام می‌شود و مطمئن خواهیم بود اول به هدف می‌نشیند و ما هم نگران بازپرداخت منابع نیستیم. او ادامه داد: باید بین دستگاهی کار کرده و کار را به صورت برنامه‌ریزی شده و توافق شده پیش برد. این در حالی است که حتی در حوزه معادن نیز هر معدنی را هم در اولویت نداریم بلکه پهنه‌بندی‌ها باید مشخص باشد. منصوری پیش‌بینی کرد که این توافقنامه ۳۰۰هزار شغل جدید ایجاد خواهد کرد و افزود: توسعه اشتغال روستایی، توسعه اشتغال غیروابسته به منابع آبی است که خلق ارزش را در این حوزه دنبال خواهیم کرد.

همچنین علی دهقانی‌نیا مدیرعامل صندوق توسعه مواد معدنی کارمزد صندوق بیمه معدنی برای اختصاص وام اشتغال‌زایی روستایی گفت: کارمزد ما کمتر از 2درصد است و با ورود صندوق ملی توسعه مواد معدنی به پروسه اعطای وام اشتغال روستایی عملا میزانی از پروسه در نظر گرفته شده در آیین‌نامه اجرایی این وام تغییر یافت و صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی، بخشی از کار را انجام می‌دهد. دهقانی‌نیا افزود: تمام درخواست‌های این بخش در صندوق ثبت شده و سازمان صنعت، معدن و تجارت مربوطه آن را به‌طور ابتدایی بررسی و سپس مستقیما به صندوق توسعه معدنی ارسال می‌کند، بر این اساس در صندوق ارزیابی صورت می‌گیرد و به کارگروه ملی ارسال خواهد شد و تاییدیه را صندوق بابت ضمانت پرداخت اقساط وام صادر می‌کند. بانک‌های عامل بیمه‌نامه صندوق را به عنوان وثیقه قابل قبول پذیرش می‌کنند و کار تعطیل می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران