شماره امروز: ۵۴۷

جهانگیری در جلسه شورای ملی ایمنی زیستی:

| کدخبر: 110658 | |

بعد از حضور عیسی کلانتری در راس سازمان حفاظت از محیط زیست و مباحثی که در خصوص تولید و واردات محصولات تراریخته در سطح رسانه‌های عمومی مطرح شد، بسیاری از تحلیلگران طرح این موضوعات را در سطح رسانه‌ها به این شکل و شمایل نادرست ارزیابی کرده و تاکید می‌کردند که این موضوعات باید در فضای تخصصی و پشت درهای بسته مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار بگیرند.

بعد از حضور عیسی کلانتری در راس سازمان حفاظت از محیط زیست و مباحثی که در خصوص تولید و واردات محصولات تراریخته در سطح رسانه‌های عمومی مطرح شد، بسیاری از تحلیلگران طرح این موضوعات را در سطح رسانه‌ها به این شکل و شمایل نادرست ارزیابی کرده و تاکید می‌کردند که این موضوعات باید در فضای تخصصی و پشت درهای بسته مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار بگیرند.

معاون اول رییس‌جمهور نیز با اشاره به همین ضرورت کارشناسی است که می‌گوید: دست‌اندرکاران علم بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک نباید به‌دلیل برخی فشارهای سیاسی و سخنان منتقدان فعالیت خود را متوقف کنند.

اسحاق جهانگیری در جلسه شورای ملی ایمنی زیستی با اشاره به گزارش نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص فضاسازی‌های رسانه‌یی علیه مهندسی ژنتیک و علم بیوتکنولوژی گفت: فناوری و دانشی با این درجه از اهمیت نباید قربانی دعواهای سیاسی شود و امنیت روانی جامعه به‌هم بخورد.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر ضرورت و اجتناب‌ناپذیر بودن توسعه علم و فناوری در کشور و نیز لزوم دستیابی به دانش و فناوری‌های جدید خاطرنشان کرد: جهت‌گیری اصلی نظام توسعه علم و فناوری است و یکی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی نیز دانش‌بنیان کردن اقتصاد کشور است.

وی همچنین با یادآوری دستاوردها و پیشرفت‌های کشور در زمینه فناوری‌ها و تولیدات دارویی بر لزوم توسعه علمی و دستیابی به فناوری‌های جدید در حوزه کشاورزی با رعایت حساسیت‌ها تاکید کرد و افزود: دست‌اندرکاران علم بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک نباید به دلیل برخی فشارهای سیاسی و سخنان منتقدان فعالیت خود را متوقف کنند بلکه باید شجاعانه و به دور از مسائل سیاسی، با استدلال منطقی و از موضع علمی، تردیدها و نگرانی‌های مخالفان را برطرف کنند و به جامعه آرامش خاطر بدهند.

جهانگیری تصریح کرد: کسانی که به دلیل اطلاعات نادرست و غیرکارشناسانه با موضوع مهندسی ژنتیک و علم بیوتکنولوژی مخالفت داشته و دچار تردید هستند، اگر با استدلال‌های علمی و منطقی از سوی صاحب‌نظران این علم متقاعد شوند و نگرانی‌های آنها در این خصوص رفع شود، قطعا به توسعه این علم کمک خواهند کرد.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص عدم اجرای برخی مصوبات پیشین شورای ملی ایمنی زیستی اظهار داشت: به دلیل عدم پیگیری و اجرای برخی مصوبات شاهد وقفه و تاخیر در پیشرفت کارها هستیم که لازم است رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با حساسیت جدی این موضوع را دنبال کند تا عقب‌ماندگی‌های گذشته جبران شود.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با بیان اینکه تاکنون در زمینه بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته فرصت‌سوزی شده، گفت: متاسفانه در این زمینه فضاسازی سیاسی شده در صورتی که مهندسی ژنتیک یک موضوع کاملا علمی است که بسیاری از کشورهای جهان از دستاوردهای آن بهره‌مند شده‌اند.

در این نشست که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، گزارشی از علل عدم اجرای برخی مصوبات شورای ملی ایمنی زیستی نظیر عدم ابلاغ لغو آیین‌نامه اجرایی قانون ملی ایمنی زیستی و عدم ارائه گزارش پروژه توانمند‌سازی ایمنی زیستی از سوی نماینده سازمان حفاظت محیط‌زیست ارائه شد.

بررسی دستورالعمل اجرایی ایمنی زیستی دستگاه‌های اجرایی نیز از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد دستورالعمل کلیه دستگاه‌های اجرایی برای هماهنگی در کمیسیون هماهنگی مطرح و مبنای عمل قرار گیرد و گزارش آن در جلسه آتی ارائه شود.

در این جلسه گزارشی نیز از هشتمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا ارائه که در این گزارش به سابقه حضور جمهوری اسلامی ایران در ادوار مختلف پرداخته شد و دستاوردهای این اجلاس نظیر عضویت ایران در شورای حکام، عدم تصویب ممنوعیت ویرایش ژنومی و عدم تصویب آیین‌نامه بازدارنده آنالیز احتمال خطر مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران