شماره امروز: ۵۴۷

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات:

| کدخبر: 108658 | |

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات، صید آبزیان توسط کشتی‌ها و شناورهای چینی را رد کرد و گفت: در حال حاضر تمام کشتی‌های صیادی فعال در آب‌های تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، مالکیت و پرچم ایرانی دارند و وجود شناورهای چینی در این سواحل غیرمستند است.

گروه بنگاه‌ها|

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات، صید آبزیان توسط کشتی‌ها و شناورهای چینی را رد کرد و گفت: در حال حاضر تمام کشتی‌های صیادی فعال در آب‌های تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، مالکیت و پرچم ایرانی دارند و وجود شناورهای چینی در این سواحل غیرمستند است.

به گزارش «تعادل» به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، شاپور کاکولکی درخصوص انتشار اخباری مبنی بر وجود شناورهای چینی در آب‌های ایران افزود: کشتی‌های صیادی در سواحل جنوب کشور با دریافت گواهینامه ثبت از سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین مجوز صید از شیلات به فعالیت صید در چارچوب مقررات مشغول هستند.

به گفته وی، وجود شناورهای چینی در صیادی ایران کاملا غیرمستند است و به‌طور احتمالی می‌تواند مکان تامین شناورهای چینی از خارج کشور باشد.

وی اظهار کرد: صید این کشتی‌ها برای گونه فانوس ماهیان که دارای سایز کوچک حداکثر 7سانتی‌متری با وزن 4 تا 5 گرم و عمر کوتاه حدود یک سال است که به صورت گله‌یی و در حجم زیاد در مناطق عمیق بیش از 200 متر زیست می‌کنند.

وی اضافه کرد: از این رو امکان صید این ماهی با شناورهای کلاس لنج و قایق (صیادان سنتی) که جامعه بهره‌بردار سنتی را تشکیل می‌دهد وجود نداشته و تداخل با صید خرد ندارد و تنها به روش صید ترال میان آبی توسط کشتی‌های توانمند با برداشت از آب‌های عمیق امکان‌پذیر است. سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران تصریح کرد: باتوجه به بیولوژی این آبزی و عمر کوتاه در صورت برداشت نکردن به‌طور طبیعی از بین خواهند رفت.

کاکولکی درباره ذخیره فانوس ماهیان گفت: ذخیره این ماهیان نزدیک به 50 سال پیش در دریای عمان شناسایی و طی اقدامات موثر و صرف هزینه‌هایی در طول این سال‌ها ذخایر ارزیابی و تکنولوژی صید از آب‌های عمیق شناسایی شده است. وی براساس اعلام موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، ذخیره فانوس ماهیان را حدود 2.3 میلیون تن عنوان کرد و افزود: بنابراین حداکثر میزان مجاز قابل برداشت این گروه از ماهیان سالانه بین 200 تا 300 تن است که امروزه کمتر از 10 درصد از میزان مجاز قابل برداشت، توسط کل کشتی‌های فعال برداشت می‌شود.

سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری اضافه کرد: برنامه توسعه بهره‌برداری از این ذخایر ازجمله برنامه‌های اقتصاد مقاومتی سازمان شیلات است که اشتغال مستقیم و غیرمستقیم قابل‌توجهی را نصیب کشور می‌کند.

وی با بیان اینکه تجهیزات نظارتی مانند سیستم کنترل از راه دور VMS واف لاین روی تمام کشتی‌ها نصب است، افزود: علاوه بر آن با نظارت دقیق بر تخلیه، پایش مستمر تمام کشتی‌ها صورت می‌گیرد و با کوچک‌ترین تخلف برابر ضوابط و مقررات برخورد می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران