شماره امروز: ۵۴۷

معاون آموزشی سازمان آموزش فنی‌و حرفه‌ای خبر داد

| کدخبر: 108657 | |

معاون آموزشی سازمان آموزش فنی‌و حرفه‌ای گفت: سالانه یک و نیم میلیون نفر توسط مراکز این سازمان آموزش می‌بینند که صرف نظر از میزان تحصیلات، می‌توانند در افزایش اشتغال کشور نقش تاثیرگذار ایفا کنند.

گروه بنگاه‌ها|

 معاون آموزشی سازمان آموزش فنی‌و حرفه‌ای گفت: سالانه یک و نیم میلیون نفر توسط مراکز این سازمان آموزش می‌بینند که صرف نظر از میزان تحصیلات، می‌توانند در افزایش اشتغال کشور نقش تاثیرگذار ایفا کنند.

به گزارش ایرنا، علی موسوی دیروز در دیدار با فرماندار تربت حیدریه افزود: آموزش‌های ارائه شده در قالب سند توسعه اشتغال هر استان که بر مبنای ظرفیت هر منطقه تدوین شده، اجرا می‌شود. وی اظهار کرد: علاوه بر سند توسعه استان، طرح تکاپوی روستاییان نیز به عنوان یک برنامه آموزشی تدوین شده که سازمان فنی‌و حرفه‌ای آمادگی دارد، سالانه 100هزار نفر را در قالب طرح تعاونی‌ها آموزش دهد که تحقق آن منوط به ایجاد تعاونی است تا آموزش‌ها در راستای فعالیت تعاونی ایجاد شده، ارائه شود.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان تشکیل کمیسیون مهارت‌آموزی و اشتغال با حضور مسوولان نظام آموزشی و مدیران اجتماعی و صاحبان مشاغل است تا براساس نیاز هر منطقه نیروی انسانی کارآمد تربیت شود.

موسوی افزود: تربیت نیروی انسانی براساس نیاز هر منطقه قابلیت اجرایی و بهره‌وری دارد لذا برای تحقق این مهم نظام آموزشی و دستگاه‌های متولی هر منطقه باید نیاز بازار کسب وکار را به سازمان فنی‌و حرفه‌ای اعلام کنند.

وی با بیان اینکه سازمان فنی‌و حرفه‌ای با بیش از 70دستگاه دولتی تفاهمنامه همکاری امضا کرده، اظهار کرد: اغلب دستگاه‌های متولی صاحبان مشاغل هستند و سال‌هاست در سازمان فنی‌و حرفه‌ای حضور دارند اما اکنون شکل کار را به سوی صاحبان مشاغل تغییر دادیم.

وی گفت: اگر نیاز بازار کسب وکار هر منطقه توسط نظام آموزشی همان منطقه سنجیده و به مراکز فنی‌و حرفه‌ای اعلام شود به یقین در یک حرکت هماهنگ و پس از تربیت نیروی انسانی لازم، طرح‌ها قابلیت اجرایی پیدا خواهند کرد.

موسوی افزود: براساس تفاهمنامه با شورای عالی اصناف کشور نیز مقرر شده، نیاز هر حوزه در بازار کسب وکار برای سال آینده سنجیده و سازمان فنی‌و حرفه‌ای به همان میزان نیرو آموزش دهد.

وی با انتقاد از ارتباط بسیار کم رنگ صاحبان مشاغل و حرف شهرستان تربت حیدریه با مرکز آموزش فنی‌و حرفه‌ای این شهرستان اظهار کرد: هر قدر این ارتباط پررنگ‌تر باشد در کاهش بیکاری موثرتر خواهد بود.

وی همچنین از فرماندار تربت حیدریه خواست نسبت به تشکیل کمیته مهارت‌آموزی و اشتغال متشکل از 4 گروه مسوولان آموزشی، مسوولان اجتماعی(به ویژه شهرداری) صاحبان مشاغل بزرگ مثل کارخانه‌داران و صاحبان مشاغل نوپا اقدام کند.

معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار تربت حیدریه نیز گفت: چنین کمیته‌یی دایر و تاکنون جلسات متعدد نیز تشکیل شده اما مشکل ما در حوزه آموزش آن است که براساس یک شیوه سنتی غلط رایج در ایران چون آموزش‌ها رایگان است، کسی قدر آنها را نمی‌داند و نتیجه آن شده که امروز به جای تربیت تعمیرکار، بازار ما از وجود تعویض‌کاران فاقد مهارت اشباع شده است.

احمدعلی موهبتی افزود: براساس این فرهنگ غلط وقتی دولت به متقاضیان کمک بلاعوض اهدا می‌کند، قدرش را نمی‌دانند و سرمایه‌های ملی را به باد می‌دهند لذا چنین کمک‌هایی هم باید ضابطه‌مند باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران