شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهوری در کیش:

| کدخبر: 103330 | |

معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم دنبال ثبات اقتصادی در کشور است، گفت: با مدیریت قوی، پرانرژی و مدبرانه می‌توان با چالش‌های پیش‌رو مقابله کرد.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری پس از افتتاح و بازدید از چندین طرح عمرانی، گردشگری و صنعتی درجمع سرمایه‌گذاران، مدیران و رییسان سازمان‌ها و ادارات در سخنانی از مدیران و سرمایه‌گذاران طرح‌های افتتاح شده و همچنین مدیرعامل منطقه آزاد کیش به جهت اقداماتی که در راستای تحول و رونق کیش صورت گرفته قدردانی کرد. وی اظهار کرد: در شمال و جنوب کشور فرصت‌های خوبی وجود دارد، این حق ملت بزرگ ایران است که از امکانات این مناطق استفاده کنند که امیدواریم با سرمایه‌گذاری مناسب شاهد روند رو به رشد در این مناطق باشیم. جهانگیری با اشاره به اینکه ثبات اقتصادی اهمیت زیادی در سرمایه‌گذاری دارد، گفت: دولت یازدهم توانست تورم 40درصدی را کنترل و ثبات اقتصادی را به کشور بازگرداند. وی با بیان اینکه تلاش دولت ایجاد آرامش و ثبات در اقتصاد کشور است، خاطرنشان کرد: محیط اقتصادی باثبات در ایران برای فعالان اقتصادی اهمیت بسیار دارد. معاون اول رییس‌جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه محیط‌های پرتنش اقتصادی مانع سرمایه‌گذاری می‌شود، اظهار کرد: دولت با تلاش توانست، بگوید نرخ ارز می‌تواند حرکت ملایمی داشته باشد، نرخ سود بانکی روند کاهشی باید داشته باشد و رشد اقتصادی به سمت مثبت حرکت کند و فضای اقتصادی برای فعالان این حوزه قابل پیش‌بینی باشد و با دنیا وارد گفت‌وگو و تعامل شویم و تحریم‌ها را از پیش‌روی مردم کشور‌ برداریم.

جهانگیری در ادامه گفت: تا حد زیادی در اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی در فضای صمیمیت و گفت‌وگو قرار داریم و جریانات سیاسی احساس می‌کنند در فضای آرامی رقابت می‌کنند و در عین حال که هر یک برای اداره کشور سلیقه خاص خود را دارند اما همه می‌دانند که یک جهت پیش‌روست آن‌هم این است که برای سربلندی ملت ایران، آرامش و رفع دغدغه مردم و توسعه کشور تلاش کنند.

وی با بیان اینکه آرامش به اقتصاد کشور بازگشته است، افزود: در دولت دوازدهم ما با یک شرایط جدیدی روبه‌رو هستیم و مهم‌ترین موضوعی که پیش‌رو داریم، چالش‌هایی است که پیش‌روی اقتصاد و مدیریت کشور قرار دارد. جهانگیری با اشاره به نرخ بیکاری اظهار کرد: برخی تصور می‌کنند، بیکاری همیشه مطرح بوده و هست و راهکارهایی در گذشته داشته که می‌توان آن را حل کرد. وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال جز با سرمایه‌گذاری و تولید راهکار دیگری ندارد، تصریح کرد: باید زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری فراهم کنیم تا منجر به افزایش تولید و ایجاد اشتغال شود. معاون اول رییس‌جمهوری یادآور شد: شرایطی که ما امروز در خصوص بیکاری با آن روبه‌رو هستیم، کشور در هیچ مقطعی با آن مواجه نبوده و مشکل پیچیده‌یی است، ظرف اقتصاد کشور بزرگ نشده و محدود مانده اما تعدادی که بر سر این ظرف نشسته‌اند، افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: اگر از این ظرف اقتصاد در بهترین دوران 600هزار شغل ایجاد می‌شد، امروز جمعیتی که کنار این ظرف نشسته‌اند چند میلیون نفرهستند و چشم امید دارند که از آن معجزه‌یی ببینند و هرسال یک میلیون نفر به این تعداد اضافه می‌شود. جهانگیری ادامه داد: ویژگی این افراد با نفرات گذشته متفاوت است، آنها تحصیلکرده هستند و انتظار دارند کشور از توان آنها استفاده کند و هم خودشان انتظار دارند شغلی متناسب با تحصیلات خود پیدا کنند.

وی بخش وسیعی از جمعیت جویای کار را از قشر بانوان تحصیلکرده دانست و افزود: بیکاری امروز یک ابرچالش پیش‌روی اقتصاد کشور است.

جهانگیری به موضوع محیط زیست به عنوان چالشی دیگر اشاره کرد و افزود: وضعیت مردم در استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان در مواجه با گرد و غبار و آلودگی زیست محیطی مناسب نیست، باید برای از پیش روی برداشتن آن فکری اساسی کرد. وی با بیان اینکه منابع آبی به حد هشدار‌ دهنده رسیده است، اظهار کرد: باید مدیریت دقیق در مصرف و منابع حاکم شود. معاون اول رییس‌جمهوری معیشت مردم را مساله‌یی جدی برای دولت دانست و گفت: در دولت نهم و دهم با وجود درآمدهای بالای نفتی قدرت خرید مردم کاهش یافت، سفره مردم کوچک‌تر شد. وی ادامه داد: دولت دوازدهم باید با یک مدیریت قوی، پر انرژی و مدبرانه به صحنه مقابله با چالش‌ها ورود کند و پیش‌نیاز هر اقدامی اجماع عمومی در کشور برای مقابله با این چالش‌هاست.

جهانگیری تاکید کرد: امکان ندارد دولت به تنهایی بتواند از این مشکلات عبور کند، همه قوای سه‌گانه کشور و نیروهای مسلح باید دولت را در این مسیر یاری دهند و این یک تکلیف و مسوولیت است.

وی افزود: مهم‌ترین ابزار و سیاست‌هایی که دولت در اختیار دارد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، دولت پذیرفته که این سیاست‌ها می‌تواند در این مقطع گره‌گشا و چالش‌های پیش‌روی کشور باشد و اجماعی هم در سطح اقتصاددانان کشور وجود دارد و همه قوا و ارکان حکومت معتقدند از آنجا که این سیاست‌ها توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، آمادگی کمک به دولت دارند.

معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه این سخنان باید از حد حرف خارج شود، افزود: برخی تلاش می‌کنند تا با ایجاد تنش و بحران‌های صوری مانع از حل مشکلات شوند. وی تصریح کرد: هر فردی که در ایجاد تنش در جامعه سهم دارد به‌طور طبیعی خواسته یا ناخواسته در مسیر توسعه سنگ‌اندازی می‌کند و مانعی برای عبور از مشکلات خواهد شد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر از چالش‌ها عبور نکنیم هر کدام به یک بحران بزرگ برای کشور تبدیل خواهد شد. وی تصریح کرد: پیش‌نیاز این کار ایجاد اجماع عمومی و فضای سیاسی آرام و تعامل خوب با دنیاست تا بتوانیم در این راستا حرکت کنیم. وی تاکید کرد: بر اساس مهم‌ترین محور اقتصاد مقاومتی، اقتصاد باید برون‌نگر باشد، درون‌زا باشد و از تمام ظرفیت‌های درونی استفاده کند و این بدان معناست که هر سرمایه‌گذاری در این کشور احساس کند آنچه دارد، می‌تواند به صحنه بیاورد بدون اینکه مزاحمتی برای آن ایجاد شود. وی ادامه داد: حرکت دولت دوازدهم نیازمند کمک همگان است، برای مقابله با مشکلات و چالش‌ها باید مسیر درستی ترسیم کنیم که پیش‌نیاز آن سرمایه‌گذاری و افزایش تولید است.

جهانگیری به اولویت‌های سرمایه‌گذاری در کشور با توجه به مزیت‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از بهترین بخش‌ها برای سرمایه‌گذاری بخش نفت و گاز است، نمی‌توان با نخستین قرارداد سر و صدا کرد و مانع قراردادهای بعدی شد. معاون اول رییس‌جمهوری اضافه کرد: به تعبیر رهبر معظم انقلاب باید در سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز 200میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنیم، این یک قرارداد 5میلیارد دلاری بوده که باید از این نوع قراردادها بسته شود. وی با تاکید بر اینکه باید سرمایه‌گذار خارجی جذب کنیم و بخش خصوصی وارد کار شود، گفت: جز بخش نفت در حوزه پتروشیمی در صنایع و منابع طبیعی نیز باید سرمایه‌گذاری شود.

جهانگیری یکی از مهم‌ترین استعدادهای ایران را صنایع متکی بر دریا دانست و افزود: اقتصاد دریا محور برای ایران اولویت اول است، کیلومترها ساحل از جنوبی‌ترین تا شرق کشور و یک‌هزار و 800 کیلومتر ساحل دریای خلیج‌فارس و عمان و اطراف جزایر در شمال ساحل دریای خزر به این معناست که خداوند نعمتی در اختیار ما قرار داده که با اتکا به آن می‌توانیم آن را برای یک دوره طولانی محور توسعه قرار دهیم.

وی جزایر را یکی از نعمت‌های موجود در دریا دانست و گفت: هر یک از این جزایر می‌تواند محور توسعه باشد، مناطق آزاد از اولویت‌های توسعه ایران است. جهانگیری به وجود 7 منطقه آزاد در کشور اشاره کرد و گفت: 7 منطقه دیگر پیشنهاد شده است که با تصویب مجلس اجرایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: در اینکه مناطق آزاد می‌توانند یکی از قطب‌های توسعه کشور باشند، کمترین تردیدی نیست، چرا که فلسفه وجودی مناطق آزاد در راستای تولید و صادرات است. جهانگیری اظهار کرد: با سیاست‌های دولت یازدهم میلیاردها دلار سرمایه خارجی جذب منطق آزاد کشور شد.

وی با بیان اینکه این مناطق دستاوردهای خوبی به همراه داشته است، افزود: این مناطق پیشرفت زیادی داشته‌اند اما فاصله زیادی با اهداف تعیین شده داریم که باید آسیب‌شناسی شود. معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه در دولت دوازدهم مناطق آزاد مورد توجه قرار دارند، افزود: نه تنها از 7 منطقه موجود حمایت می‌کنیم بلکه از

7 منطقه پیشنهادی به مجلس برای استان‌های محروم، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، هرمزگان، ایلام، کردستان و اردبیل نیز پشتیبانی خواهیم کرد. وی ابراز امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر مجوز ایجاد این مناطق در مجلس به تصویب برسد. جهانگیری با بیان اینکه مناطق آزاد در بحث اقتصاد دریا محور باید یکی از کانون‌های اصلی باشند، افزود: از ابتدای دولت یازدهم و بر اساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب توجه به سواحل مکران در دستور کار قرار گرفت، بهترین سواحلی که گرد محرومیت و فقر بر آن پاشیده شده و کمترین عمران و آبادانی در آن دیده می‌شود، برنامه‌ریزی وسیعی برای آن مناطق دیده شده است. معاون اول رییس‌جمهوری یکی از محورهای دیگر تاثیرگذار برای سرمایه‌گذاری را توجه به گردشگری دانست و افزود: یکی ار صنایعی که می‌تواند به سرعت شغل ایجاد کند و بر رشد اقتصادی تاثیر بگذارد، صنعت گردشگری است. وی با اشاره به اینکه دولت دوازدهم رشد اقتصادی بالا و اشتغال‌زایی مستمر را هدف‌گذاری کرده است، افزود: گردشگری زمینه‌ساز رشد اقتصادی و کارآفرینی است. جهانگیری کیش را یکی از کانون‌های جذب گردشگر خارجی دانست و گفت: باید فرصت‌هایی ایجاد کرد که گردشگر داخلی و خارجی تمایل سفر به این جزیره را داشته باشد. وی افزود: باید با کشورهای دوست همچون چین و شرق آسیا وارد مذاکره شویم و بخشی از میلیون‌ها مسافر آنها را جذب ایران و مناطق آزادی چون کیش کنیم. جهانگیری یکی از طرح‌های افتتاح شده تولیدی در حوزه تجهیزات پزشکی و دارویی را مهم خواند و افزود: با بهره‌گیری از دانش روز، جوانان و پزشکان متخصص اقدامات مهمی صورت گرفته و آغازی برای طرح‌های بزرگ در حوزه دانش‌بنیان است. وی با بیان اینکه جزیره کیش محل مناسبی برای گردشگری است، افزود: بر اساس آمار اعلام شده توسط آقای ترکان سالانه 3میلیون و 500هزار مسافر به کشورهای دیگر سفر می‌کنند. معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به افتتاح نیروگاه، آب شیرین‌کن، واحدهای تفریحی و گردشگری در کیش که مشابه بسیاری کمی در کشور دارد، افزود: ایرانیان سالانه برای تفریح و گردش به خارج از کشور سفر می‌کنندکه با ایجاد این امکانات امیدواریم محل مناسبی برای گردشگری باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران