پاسخ شرکت ملی گاز به گزارش «تعادل»

احتراماً، عطف به درج خبری با عنوان «سد سود‌سازی جدید برای صنایع» در مورخ 15/09/1401 ‌در آن روزنامه محترم‌، ‌توضیحات این شرکت جهت تنویر افکار عمومی ارسال می‌شود.

۱۴۰۱/۰۹/۲۹ ۰۲:۴۱:۳۷
| | |

 احتراماً، عطف به درج خبری با عنوان «سد سود‌سازی جدید برای صنایع» در مورخ 15/09/1401 ‌در آن روزنامه محترم‌، ‌توضیحات این شرکت جهت تنویر افکار عمومی ارسال می‌شود. 

 «اولویت شرکت ملی گاز ایران، تامین گاز بخش‌های خانگی- تجاری در فصول سرد سال است.»

به استحضار می‌رساند ترکیب مصارف گاز طبیعی در ماه‌های سرد سال به دلیل رشد شدید مصرف بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده در ماه‌های مزبور، با تغییرات شدیدی مواجه است و این موضوع از ویژگی‌های مهم و الزامات ساختاری مدیریت شبکه تامین و عرضه گاز در ایران و سایر کشورهای دنیاست. با توجه به رشد شدید مصارف به خصوص در بخش خانگی و تجاری در ماه‌های سرد سال، مدیریت شبکه عرضه گاز در ماه‌های مزبور از طریق تخصیص احجام گاز به بخش‌های مصرف‌کننده بر اساس اولویت تعیین شده در شبکه صورت می‌گیرد.همچنین در قراردادهای فروش گاز مشترکین عمده بر لزوم تامین سوخت جایگزین در دوره سرد سال تاکید شده و مشترک مکلف به انجام تمهیدات لازم در این خصوص می‌باشد. 

بر همین اساس اولویت شرکت ملی گاز ایران در تامین گاز بخش‌های مختلف در فصول سرد سال، تامین کامل نیازهای بخش خانگی، تجاری می‌باشد. همچنین استفاده مقطعی از حامل‌های انرژی‌ اولیه جایگزین به منظور پیک‌سایی در فصول اوج مصرف علاوه بر اینکه روالی پذیرفته شده و در حال اجرا در شبکه‌های عمده تامین انرژی در سطح جهانی است، ضمن متنوع‌سازی سبد انرژی اولیه عرضه شده، موجب ارتقاء ضریب امنیت عرضه انرژی - که شاخصی فرا اقتصادی است - شده و پایداری بیشتر شبکه ملی تامین انرژی و پیشگیری از بروز اختلال در عرضه و تامین انرژی در مقیاس ملی را به همراه دارد.  در بخشی از مطلب منتشر شده که در آن به کسری گاز اشاره شده بود، تأکید می‌گردد ایران از چند سال گذشته با ناترازی گاز مواجه بوده است که این ناترازی با توجه به عدم سرمایه‌گذاری لازم در پروژه‌های مربوط به افزایش و ازدیاد گاز، وجود پروژه‌های ناتمام متعدد، عدم توجه لازم به مشکل افت فشار در میادین گازی مختلف در سال‌های گذشته است و بدون تردید در سال‌های آینده نیز تبعات این بی‌تدبیری ادامه خواهد یافت؛ چراکه علاوه بر هزینه سنگین سرمایه‌گذاری مورد نیاز، زمان قابل توجهی از آغاز توسعه میادین تا بهره‌برداری از آنها صرف خواهد شد. یادآور می‌گردد طی سال 1399، این ناترازی باعث شد علاوه بر قطع گاز پتروشیمی‌ها و صنایع، کشور حتی در زمستان نیز با قطعی برق خانگی ناشی از کمبود سوخت مواجه شود اما خوشبختانه در سال گذشته علیرغم زمستان سرد، با تدابیر وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، ناترازی گاز مدیریت شد و علاوه بر سوخت رسانی بیشتر به صنایع و پتروشیمی‌ها، تعطیلی آنها نسبت به سال قبل به‌شدت کاهش یافت، کشور نیز با افت فشار گاز یا قطع برق نیز مواجه نشد.همچنین لازم به ذکر است میزان خوراک پتروشیمی‌ها از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4 درصد رشد داشته است. 

لذا روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران باز هم یادآور می‌شود که وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران با وجود تنگناها و مشکلات موجود در زمینه میزان مصرف گاز طبیعی در کشور، پیش‌بینی‌های لازم را به منظور مدیریت چالش پیش رو به عمل آورده و تدابیر مورد نیاز را برای عبور از فصل سرما اتخاذ نموده است ولی با این وجود، همه مشترکان به ویژه مردم شریف ایران با مدیریت مصرف گاز طبیعی می‌توانند به تأمین پایدار گاز در کشور به ویژه تأمین انرژی مورد نیاز صنایع و نیروگاه‌ها کمک شایانی نمایند.

در پایان از آن رسانه محترم درخواست دارد با روشی مناسب در حوزه مدیریت مصرف بهینه انرژی از جمله آب، برق و گاز در کشور الگو‌سازی نماید.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران