طلای جهانی کاهشی و طلای داخلی افزایشی است

تثبیت دلار در کانال جدید،رشد قیمت سکه و طلا

روند صعودی قیمت دلار که از ۲ هفته گذشته با تحرکات قیمتی آهسته و پیوسته آغاز شده در روزهای گذشته تسریع شد.

تثبیت دلار در کانال جدید،رشد قیمت سکه و طلا
۱۴۰۱/۰۹/۲۲ ۰۲:۵۴:۳۸
| | |

روند صعودی قیمت دلار که از ۲ هفته گذشته با تحرکات قیمتی آهسته و پیوسته آغاز شده در روزهای گذشته تسریع شد. دیروز نیز این روند صعودی ادامه داشت. آیا بازارساز توان مهار و کنترل قیمت را دارد؟ در سومین روز هفته بازار ارز نوسانی و رو به بالا بود. روند صعودی قیمت دلار که از ۲ هفته گذشته با تحرکات قیمتی آهسته و پیوسته آغاز شده در روزهای گذشته تسریع شده و دیروز قیمت دلار در بازار معاملات تهران نزدیک به ۴ پله در کانال جدید صعود کرد. قیمت دلار در بازار تهران دیروز در پله ۳ کانال ۳۷ هزار تومانی باز شد و تا لحظه نگارش این گزارش از نیمه کانال مذکور عبور کرد. برخی معامله‌گران بازار که در ۱۰ روز گذشته انتظار روند نزولی در بازار ارز را داشتند، همچنان امیدوارند بازارساز با اقداماتی بازدارنده، برای اصلاح نرخ در بازار اقدام کند.

   اسکناس به جای حواله ارزی

روز گذشته بانک مرکزی با هدف کنترل افزایش قیمت ارز موافقت کرد که نسبت به مبادله و معادل حواله ارزی دریافتی صادرکنندگان از محل صادرات محصولات کشاورزی، صنایع دستی و محصولات دانش بنیان، اسکناس در اختیار صادرکنندگان قراردهد. هر چند نهاد پولی کشور تاکید دارد این اقدام در جهت تشویق و توسعه صادرات کشور صورت گرفته است. دنیای اقتصاد این اقدام را با دو هدف مورد بررسی قرار داده است: 

اول آنکه صادرکنندگان می‌توانند اسکناس خود را با نرخ نیمایی از بانک مرکزی دریافت کنند و با نرخ توافقی دربازار بفروشند. با توجه به اختلاف قیمتی دو نرخ مذکور، هدف بانک مرکزی از تشویق صادرکنندگان محقق می‌شود.

از سوی دیگر فروش ارز صادرکنندگان در بازار متشکل موجب می‌شود که عرضه ارز افزایش یابد و این مساله می‌تواند در کنترل افزایش قیمت آن تاثیرگذار باشد. می‌توان گفت این سیاست‌گذاری در راستای تعادل‌بخشی به بازار ارز است. براساس آخرین اخبار منتشرشده از سوی بانک مرکزی، در حال حاضر صادرکنندگان گروه‌های خاص ذکرشده می‌توانند حواله ارزی خود را با بانک مرکزی مبادله کنند و مابه‌ازای آن اسکناس دریافت کنند. این مساله از چند جنبه قابل بررسی است. اول آنکه صادرکنندگان می‌توانند حواله ارزی خود را به بانک مرکزی تحویل دهند و با نرخ نیمایی اسکناس دریافت کنند. در مرحله بعدی این اجازه را خواهند داشت که اسکناس‌های دریافت‌شده را در معاملات بازار توافقی به فروش برسانند.

تفاوت نرخ این دو بازار می‌تواند اهمیت چنین اجازه‌ای را مشخص کند. در حال حاضر نرخ خرید حواله نیما ۲۸هزار و ۲۷۹تومان است. این در حالی است که نرخ فروش اسکناس دلار به نرخ نیمایی ۲۹هزار و ۹۵۲تومان است. بر اساس گزارش دنیای اقتصاد، نکته حائز اهمیت آن است که مجوز فروش اسکناس دلار توسط صادرکنندگان نه به نرخ نیمایی، بلکه به نرخ بازار متشکل است.

   بازار دلار راه خود را می‌رود

باید در نظر داشت که در نیمه دوم سال بانک مرکزی تلاش زیادی برای مهار قیمت ارز و ساماندهی بازار معاملات انجام داد. آنچه از برآیند بازار می‌توان نتیجه گرفت این موضوع است که؛ هر چه بازارساز و نهاد پولی کشور تلاش بیشتری می‌کنند واکنش بازار به اصلاح و کاهش قیمت کمتر است.

به عنوان مثال؛ پیش از این بانک مرکزی به صرافی‌ها مجوز داده بود که ارز صادرکنندگان را با نرخ توافقی خریداری کرده و به متقاضیان بازار ارز بفروشند. این سیاست باعث شد تا چند روز نرخ دلار کاهشی شود اما در طولانی مدت قیمت دلار راه خود را رفت. از ابتدای سال تاکنون بسیاری از کارشناسان هشدار داده بودند که نرخ تورم در بازار کالاها و خدمات با قیمت دلار همخوانی ندارد و فنر فشرده دلار در مقطعی از دست دولت در می‌رود. به نظر می‌رسد با نزدیکی به تعطیلات ژانویه و سال نوی میلادی این روند صعودی در بازار معاملات داخلی شتاب بیشتری گرفته است. هر چند برخی معامله‌‌گران نیز معتقدند مقطع پسانوسانی قیمت دلار و یورو بعد از کریسمس منجر به کاهش تقاضا می‌شود و این دوره افزایشی تا اواخر آذرماه ادامه دارد.

   لیدری بازار ارز به دست درهم افتاد؟

فعلا فعالان بازار، لیدر بازار ارز را درهم می‌دانند و معتقدند تا تقاضای حواله قوی است، اصلاح قیمت رخ نخواهد داد.

روز گذشته قیمت دلار در بازارهای موازی افزایشی بود اما درهم پس ۳ ماه نوسان در محدوده ۹ هزار تومانی به کانال ۱۰ هزار تومان ورود کرد. از روز گذشته این اسکناس با قیمت ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان معامله می‌شود و این یعنی بیش از ۴ پله صعود در یک روز! این گروه از معامله‌گران معتقدند اگر درهم محدوده ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومانی را بشکند دلار در بازار معاملات تهران در کانال ۳۷ هزار تومان کف‌سازی می‌کند. دیروز دلار هرات محدوده مقاومتی ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومانی را شکست و در نخستین ساعات معاملاتی امروز بالای مرز مقاومت باز شد و با قیمت ۳۶ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد. این در حالی است که در معاملات فردایی قیمت دلار هرات با نرخ ۳۷ هزار و ۱۸۰ تا ۲۰۰ تومان پیش بینی و معامله می‌شود. این سیگنال برای معامله‌گران بازار تهران حاکی از روند افزایشی قیمت برای روزهای آینده دلار در پایتخت است. قیمت دلار سلیمانیه نیز دیروز ۳۷ هزار و ۴۲۰ تومان بود و این روند در لحظه نگارش این گزارش به صورت پله‌ای صعودی بود. برای فردایی این ارز نیز روند افزایشی پیش‌ بینی شده است. قیمت دلار فردایی در بازار معاملات تهران نیز روند افزایشی دارد. باید دید با توجه به پیش‌بینی کارشناسان از ابتدای سال مبنی بر روند افزایشی قیمت دلار در ماه‌های پایانی سال بازارساز با چه سازوکار جدید در روزهای آینده وارد بازار می‌شود تا قیمت را مدیریت کند؟

   ورود نیم و ربع سکه به کانال جدید قیمت

روند افزایشی قیمت طلا و سکه مانند روزهای گذشته همچنان ادامه دارد. این صعود قیمت دیروز در سکه امامی در برخی ساعات این قطعه از سکه را تا نیمه کانال ۱۸ میلیون تومان نیز برد. آیا قیمت طلا ارزان می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، روند افزایشی قیمت طلا و سکه دیروز در حالی رو به بالاست که روند قیمت‌دهی در لحظه نگارش، گزارش را مدام با تغییر قیمت همراه کرده است. قیمت سکه امامی امروز در کانال‌ ۱۷ میلیون تومان باز شد اما در ادامه روز با نزدیک به ۷۰۰ هزار تومان رشد قیمت، این قطعه از سکه را وارد کانال ۱۸ میلیون تومانی کرد. این مقدار افزایش قیمت در یک سال گذشته طی چند ساعت بی‌سابقه بوده است. هر چند با مقایسه سایت‌های رسمی قیمت‌دهی و معاملات کف بازار، قیمت طلا و سکه در بازار آزاد بیشتر است. به گونه‌ای که فاصله قیمت سکه امامی و بهار آزادی در بازار یک میلیون تومان است. در حالی که این تفاوت نرخ در سایت‌های رسمی نزدیک به ۳۰۰ هزار تومان یا کمتر است. این موضوع نشان می‌دهد نرخ سکه امامی در اتحادیه پایین نگه داشته شده است.

   طلای جهانی کاهشی و طلای داخلی افزایشی است

قیمت اونس جهانی طلا به عنوان یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت طلا و سکه در بازار، امروز روند کاهشی بیش از ۵ دلاری داشت. قیمت هر اونس طلا ۱.۷۹۱.۸۲ دلار شد. همچنین دیروز قیمت دلار با روند افزایشی همراه بود و این اسکناس امریکایی امروز از نیمه کانال ۳۷ هزار تومانی نیز عبور کرد. قیمت طلا و سکه در هفته‌های گذشته فارغ از فاکتورهای اثرگذار بر این بازار یعنی دلار و انس جهانی طلا روند افزایشی داشت. دیروز اما روند افزایش قیمت دلار جهش نرخ در بازار فلز زرد را بیشتر از روزهای گذشته کرد.

   تقاضا زیاد و عرضه کاهشی است

برخی معامله‌گران بازار افزایش تقاضا در بازار را عامل اصلی افزایش قیمت‌ها می‌دانند و معتقدند مردم از ترس از دست رفتن ارزش دارایی‌هایشان سرمایه‌ ریالی خود را تبدیل به طلا، سکه و دلار می‌کنند. از سوی دیگر برخی فعالان بازار نیز معتقدند یکی از مهم‌ترین عوامل نوسانات سنگین در بازار سکه، کمبود فیزیکی این فلز گران‌بهاست. کمتر معامله‌گری در روزهای ابتدایی هفته جاری حاضر بوده در موقعیت فروش قرار بگیرد. در همین راستا اکوایران در گزارشی نوشته که این کمبود عرضه به اندازه‌ای بود که دیروز سکه در بازار نقدی بالای سطح 18 میلیون و 500 هزار تومان قرار داشت ولی در بازار فردایی، معامله‌گران حاضر به خرید سکه بالای محدوده 18 میلیون تومان نبودند. بر اساس این گزارش، احتمال می‌رود که تقاضای احتیاطی تازه‌ای وارد بازار نقدی شده باشد، ولی معامله‌گران بزرگ همچنان سعی می‌کنند بااحتیاط گام‌های خرید خود را تنظیم کنند. این در حالی است که با نگاه به فراز و فرودهای قیمت طلا و سکه در سال‌های گذشته؛ برخی خریداران از ترس سیاست بازارساز و بانک مرکزی برای جمع‌آوری نقدینگی از بازار و کاهش یک‌باره قیمت طلا و سکه در بازار، فعلا دست نگه داشته‌اند؛ نه می‌خرند و نه می‌فروشند. امروز ۲۱ آذر ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی در پله‌ ۸ کانال ۱۷ میلیون تومان باز شد اما در ادامه معاملات، روند افزایشی قیمت این قطعه از سکه افزایشی بود به‌طوری که در محدوده ۱۸ میلیون و ۵۹۳ هزار تومانی معامله شد یعنی بیش از ۸۰۰ هزار تومان رشد قیمت در چند ساعت و همچنان نوسان دارد. سکه بهار آزادی هم امروز همین مقدار نوسان داشت. در لحظه نگارش این گزارش، سکه بهار در حدود ۴۰۰ هزار تومان رشد قیمت داشت و با سکه امامی در یک کانال معامله شد. قیمت سکه بهار ۱۸ میلیون و ۲۰۶ هزار تومان در بازار معامله شد. نیم سکه نیز به کانال ۱۱ میلیون تومانی راه یافت و ۴۵۰ هزار تومان گران شد. این قطعه از سکه با قیمت ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در بازار داد و ستد می‌شود. ربع سکه هم به کانال ۸ میلیون تومانی رسید و یک پله رشد کرد. ربع سکه امروز ۴۵۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. دیروز سکه گرمی ۲۰ هزار تومان تغییر قیمت داشت. این قطعه از سکه دیروز نیز با نرخ ۳ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان معامله شد. حباب سکه دیروز در تمامی قطعات سکه به غیر از سکه گرمی با روند افزایشی همراه بود. حباب ربع سکه با افزایش قیمت ۲۵۵ هزار تومانی وارد کانال ۴ میلیون تومانی شد و همچنان بیشترین حباب قیمتی را در خانواده خود دارد. قیمت طلا روز گذشته نیز روند افزایشی داشت. قیمت هر مثقال طلا با افزایش قیمت بیش از 80 هزار تومانی، ۷ میلیون و ۲۰۵ هزار تومان شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان گران شد و به قیمت یک میلیون و ۶۶۴ هزار تومان رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران