تثبیت قیمت سکه در کانال 17میلیون تومانی

قیمت طلا و سکه دیروز نیز بر مدار صعودی حرکت کرد و به نظر می‌رسد کانال‌های قیمتی جدید برای سکه تثبیت شده است.

۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ۰۲:۱۶:۵۱
| | |

قیمت طلا و سکه دیروز نیز بر مدار صعودی حرکت کرد و به نظر می‌رسد کانال‌های قیمتی جدید برای سکه تثبیت شده است. سکه امامی به پله سوم کانال ۱۷ میلیون تومانی نزدیک شد و سکه طرح قدیم از نیمه کانال ۱۶ میلیون تومان گذشت.  قیمت طلا و سکه افزایشی است. روز گذشته قیمت در بازار این فلز زرد در حالی روند رشد به خود گرفت که دلار و اونس جهانی طلا به عنوان فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت طلا و سکه در داخل کشور گران شدند. در حال حاضر قیمت هر اونس طلا 1,762.67 دلار است و رشدی در حدود ۸ دلاری نسبت به روز گذشته داشته است.  به نظر می‌رسد تأثیر قیمت طلا و سکه در بازارهای مالی در ۱۰ روز گذشته، فارغ از فاکتورهای تعیین‌کننده روند صعودی به خود گرفته و مستقلا تحت تاثیر تقاضا و سخت‌گیری‌های ارزی دولت گران شده است.  این رشد قیمت در طلا و سکه بیشترین سقف تاریخی در بازار این فلز خوش رنگ است. دیروز بازار در حالی آغاز به کار کرد که سکه امامی با روند صعودی، نزدیک به پله سوم کانال ۱۷ میلیون تومانی قرار گرفته است. به نظر می‌رسد سکه امامی کانال جدید را برای خود تثبیت کرده است. در روزهای گذشته قیمت سکه به‌طور میانگین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. ضمن اینکه طی ۱۰ روز گذشته کمتر روزی بوده که این بازار روند نزولی یا با ثباتی به خود بگیرد.

   رشد قیمت در تمام بازارهای مالی

فعالان بازار در روزهای گذشته رشد تقاضا و سرازیر شدن سرمایه‌های ثابت را دلیل رشد قیمت طلا و سکه عنوان می‌کردند. آنها عامل افزایش قیمت دلار و اونس جهانی طلا را نیز تثبیت‌کننده قیمت در بازارهای طلا و سکه می‌دانند. نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن تایید خبر ۱۷ میلیون تومانی شدن هر قطعه سکه پس از افزایش قیمت گواهی در بازار سرمایه، به ایسنا گفت: «بخش عمده‌ای از این افزایش قیمت‌ها در بازار سکه به سبب نوسان نرخ ارز در بازار داخل است. قیمت اوراق سکه نیز با پیش‌بینی همین افزایش‌ نرخ ارز بالا رفت. بخش محدودی نیز به سبب خبرهای سیاسی- اقتصادی در سطح دنیاست.» او معتقد است: «تقاضا در بازار همچنان کم است. این التهاب‌ها و افزایش قیمت‌ها هیچ تاثیری در تقاضا ندارد و بازار همچنان روند متعادل همیشگی خود را طی می‌کند.» هر چند در مصاحبه‌های گذشته تجارت‌نیوز با رییس اتحادیه طلا و جواهر، او همیشه تقاضا در بازار را کم و متعادل می‌دانست. بذرافشان ادامه داد: «سیاست‌های بانک مرکزی در رابطه با اوراق سکه در بورس موضوع اساسی است که باید کنترل شده پیش رود و فاصله خود را با بازار آزاد بیشتر حفظ کند. به این معنا که ارزان‌تر از قیمت سکه در بازار آزاد قیمت‌گذاری و عرضه شود.» رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: «اگر سیاست‌های بانک‌ مرکزی به گونه‌ای باشد که قیمت‌ها پایین‌تر از قیمت سکه در بازار آزاد عرضه شود، تأثیر مثبتی در بازار آزاد خواهد داشت و می‌تواند در ثبات بازار و حتی کاهشی شدن قیمت‌ها تاثیرگذار باشد.» او در رابطه با حباب سکه گفت: «حباب سکه امروز بزرگ‌تر شد و در محدوده دو میلیون تومان قرار گرفت. براین اساس در حال حاضر هر قطعه سکه تمام طرح جدید در حدود دو میلیون تومان دارای حباب است.» در این میان، روز گذشته پلیس امنیت اقتصادی نیز از دستگیری دلالان ارزی و کشف ۱۱ میلیون دلار تقلبی در بازار ارز تهران خبر داد. به گفته این نهاد امنیتی، با اقدامات و هماهنگی‌های اطلاعاتی و عملیاتی در رهگیری اخلالگران بازار ارز توسط پلیس امنیت اقتصادی فراجا؛ شبکه هفت نفره انتقال و توزیع ارز تقلبی در سطح بازار تهران منهدم شد.

   در بازار ارز چه خبر است

قیمت دلار در سومین روز هفته بر مدار افزایش قیمت قرار گرفت. این رشد قیمت از سوی کارشناسان مالی و معامله‌گران بازار پیش‌بینی شده بود. روند قیمت دلاری رشدی آهسته و پیوسته به خود گرفته است، اما این افزایش تا کجا ادامه دارد؟ در حالی روند افزایشی قیمت دلار در بازار معاملات تهران در سومین روز هفته رقم خورد که تحلیلگران بازار، رشد قیمت این اسکناس امریکایی را در ماه‌های پایانی سال پیش‌بینی کرده بودند. با شدت گرفتن عوارض برخی سیاست‌های اقتصادی و رشد تورم، قیمت در بازارهای مالی در هفته‌ ابتدایی آذر ۱۴۰۱ روند صعودی به خود گرفت. بازتاب امروز بازارها به ویژه بازار ارز از سوی فعلان و تحلیلگران بازار به وضوح پیش‌بینی شده بود. بسیاری از تحلیلگران محدوده مقاومتی ۳۵ هزار و ۲۰۰ تومانی را به عنوان سد قیمت دلار پیش‌بینی کرده بودند. آنها بر این باور بودند که در صورت شکست آن، قیمت دلار به کانال‌های بالاتر ورود می‌کند. امروز، این سد شکست و دلار مانند دیروز گران شد. اکنون قیمت دلار با بیشترین سقف قیمتی خود که ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان است، فاصله دارد اما کانال جدید برای این اسکناس امریکایی ثبت شد. هر چند تحلیلگران بازار این روند افزایشی را چندان مورد توجه نمی‌دانند و همچنان معتقدند قیمت دلار با ارزش ذاتی خود فاصله معناداری دارد. افزایش قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته متناسب با سکه نبود و برخی فعالان بازار معتقدند، این عدم تناسب نشان می‌دهد که در بازار ارز، میزان عرضه در سطح بالایی قرار دارد. همین موضوع موجب می‌شود که اسکناس امریکایی در مسیر افزایشی حرکت نکند. برخلاف ادعای بانک مرکزی، کارشناسان بازارهای مالی معتقدند ذخایر ارزی کشور در سطحی نیست که بانک مرکزی مانند گذشته برای نظم بخشیدن به بازار ارز اقدام به ارزپاشی کند. اما این فاصله معنادار قیمت طلا و بازار ارز را دولت چگونه پر می‌کند؟

   رشد قیمت دلار در بازارهای موازی

روزگذشته بازارهای موازی نیز روند صعودی داشتند. دیروز دلار هرات وارد کانال ۳۵ هزار تومان شد و امروز در پله ۴ و ۵ این محدوده در نوسان بود. درهم امارات ۹ هزار و ۸۷۰ تومان شد. دلار سلیمانیه نیز در پله‌های آخر کانال ۳۵ هزار تومان نوسان دارد. مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی درباره افزایش قیمت دلار به تجارت‌نیوز گفت: «افزایش قیمت ارز دور از انتظار نبود. پیش‌بینی‌ها همه حاکی از این بود که دولت تا مدتی می‌تواند فنر ارز را فشرده نگه دارد و نهایتا این فنر رها می‌شود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران