شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سفیر امریکا در آژانس اتمی با تهدید به کشاندن ایران به شورای امنیت گفته است: «ایران اگر برای حل این مسائل همکاری نکند،

سفیر امریکا در آژانس اتمی با تهدید به کشاندن ایران به شورای امنیت گفته است: «ایران اگر برای حل این مسائل همکاری نکند، شورا اقدامات بیشتری انجام خواهد داد.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) در وین قطعنامه جدیدی را در محکومیت «عدم همکاری ایران» با این نهاد تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک ۲۶ عضو از ۳۵ عضو این آژانس با متن ارایه شده توسط امریکا و تروئیکای اروپا (بریتانیا، فرانسه و آلمان) موافقت کردند. تنها روسیه و چین به پیش‌نویس این قطعنامه رای مخالف دادند، پنج کشور نیز رای ممتنع دادند و دو عضو دیگر شورا غایب بودند.

یورو نیوز با ذکر این خبر نوشت: این دومین قطعنامه علیه ایران در سال جاری پس از ماه ژوئن است و دلیل هر دو هم از دید آژانس یکی است: ادعای عدم وجود پاسخ‌دهی «معتبر ایران به‌لحاظ فنی» در مورد آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام‌نشده.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس به دلیل همکاری ناکافی ایران که مشکلی حل نشده باقی مانده است، عمیقا نگران است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه تهران به جمع‌آوری نمونه‌ها و دسترسی بدون تاخیر به سایت‌ها و تجهیزات و نیز توضیحات در مورد وجود ذرات اورانیوم را «ضروری و فوری» خوانده است.

این قطعنامه شورای حکام در مرحله فعلی اهمیتی نمادین دارد اما ممکن است مقدمه‌ای باشد برای کشاندن اختلاف و ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد و احتمال اعمال تحریم‌های‌ بیشتر علیه ایران.  احتمال و گزینه‌ کشاندن ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط لورا اس.اچ هولگیت سفیر امریکا در آژانس مطرح شده است. وی گفته است: «ایران باید بداند که اگر برای حل این مسائل همکاری نکند، شورا اقدامات بیشتری انجام خواهد داد». وزارت امور خارجه ایران پیش از تصویب این قطعنامه پیش‌نویس چهار کشور امریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان را محکوم کرده و مردود دانسته و اعلام کرده بود که پاسخ تهران در صورت تصویب این قطعنامه «قاطع و موثر» خواهد بود. 

به گزارش ایسنا به نقل از ناصر کنعانی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران، چهار کشور غربی به عنوان پیشنهاددهندگان «این قطعنامه ضد ایرانی با سوءاستفاده از شرایط اخیر، صرفا با انگیزه و هدف اعمال فشار سیاسی بر ایران، پیشنهاد تصویب این قطعنامه را به شورای حکام داده‌اند، اقدامی که تاثیر منفی بر روند حل و فصل فنی موضوعات مدنظر آژانس خواهد گذاشت.»

آقای کنعانی در همین روز اعلام کرد که «هیچ دلیل موجه فنی یا فوریت پادمانی برای ارایه قطعنامه علیه ایران» وجود نداشته است.

 

   واکنش تهران پس از تصویب قطعنامه جدید در شورای حکام

محسن نذیری، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعاتی پس از تصویب قطعنامه جدید در شورای حکام گفت که این قطعنامه می‌تواند بر همکاری تهران با این آژانس تأثیر بگذارد.

نماینده ایران در آژانس گفت که «اهداف سیاسی بانیان این قطعنامه ضد ایرانی محقق نخواهد شد، اما تصویب آن می‌تواند بر روند همکاری و تعاملات سازنده جمهوری اسلامی ایران با آژانس اثرگذار باشد.

   بیانیه مشترک امریکا و تروئیکای اروپایی درباره قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران

امریکا و سه کشور اروپایی طرف برجام با صدور بیانیه مشترکی از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کردند.

امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در این بیانیه مدعی شدند: 

ما دولت‌های فرانسه، پادشاهی متحده بریتانیا و ایالات متحده از تصویب قطعنامه شورای حکام در خصوص ایران استقبال می‌کنیم. این قطعنامه در واکنش به همکاری ناکافی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص مسائل جدی باقی‌مانده مربوط به تعهدات حقوقی ایران ذیل توافقنامه پادمانی پیمان منع گسترش (ان‌.پی‌.تی)؛ به تصویب رسید.

این دومین قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص این موضوعات در سال جاری است. شورا با انجام این کار پیام روشنی ارسال کرده مبنی بر اینکه ضروری و اضطراری است که ایران به تعهدات پادمانی خود ذیل ان.پی.تی پایبند باشد و بدون درنگ اقدامات مشخص‌شده را انجام دهد. 

ایران بایستی درباره ذرات اورانیوم شناسایی‌شده در سه مکان اعلام‌نشده توضیحات معتبر ارایه کند و مکان مواد هسته‌ای و/یا تجهیزات مرتبط آلوده مرتبط را مشخص کند.

قطعنامه مذکور بار دیگر بر حمایت تزلزل‌ناپذیر شورا از تلاش‌های دیرینه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل این مسائل حیاتی با ایران صحه می‌گذارند.

همانطور که روشن کرده‌ایم چنانچه ایران این کار را انجام دهد و مدیرکل بتواند گزارش دهد که مسائل باقی‌مانده پادمانی دیگر حل‌نشده نیستند شورا می‌تواند بررسی این موضوع را فیصله دهد.

ما امیدواریم ایران از این فرصت برای همکاری مبتنی بر حسن نیت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت فیصله دادن این مسائل حل‌نشده استفاده کند، به گونه‌ای که انجام هیچ اقدام دیگر از سوی شورا در خصوص این مسائل لازم نباشد.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران