شماره امروز: ۵۴۷

کاهش محدود قیمت دلار از رشد جریان قیمت سکه وطلا کاست

| | |

قیمت سکه امامی برخلاف سایر قطعات سکه گران شد و در کانال ۱۶ میلیون تومانی باقی ماند. سایر قطعات سکه اما روند کاهشی داشت.

قیمت سکه امامی برخلاف سایر قطعات سکه گران شد و در کانال ۱۶ میلیون تومانی باقی ماند. سایر قطعات سکه اما روند کاهشی داشت. کاهش محدود قیمت دلار بر بازار سکه و طلا نیز اثر گذاشت، اما آیا ثبات به بازار بازگشته است؟ قیمت طلا و سکه پس از روند صعودی روزهای اخیر، دیروز نیز با کمترین میزان رشد قیمت، آغاز به کار کرد. این روند رشد در قیمت سکه امامی نزدیک به ۴۰ هزار تومان بود، اما قیمت طلا را بر مدار نزولی قرار داد. دیروز روند کاهشی قیمت دلار هر چند محدود بود اما بر بازار سکه و طلا اثر گذاشت و از رشد جریان قیمت این فلز خوش‌رنگ اندکی کاست. روند رشد اونس جهانی طلا در ابتدای روز نزولی بود، اما در میانه روز با رشد نزدیک به ۶ دلار همراه شد.البته این روند همچنان در نوسان است. باید توجه داشت اونس جهانی طلا در ۲ هفته اخیر نزدیک به ۹۰ دلار افزایش داشته است. تحلیلگران بازار معتقدند که معامله‌گران در انتظار سیگنال‌های بیشتر برای شفاف‌تر شدن قدم بعدی فدرال رزرو هستند. هر چند محدوده مقاومتی ۱۸۰۰ دلار را نیز سد محکمی در برابر طلا می‌دانند. در حال حاضر قیمت هر اونس طلا 1,781.09 دلار است.

فروش اوراق ارزی یا سیاست بازارساز دو دیدگاهی بود که از سوی فعالان بازار دلار مطرح شد، تا توجیهی باشد بر روند کاهشی قیمت دلار. به جز قیمت سکه امامی سایر قطعات سکه روند کاهشی داشت. همچنین حباب سکه، دیروز روند کاهشی داشت. به اعتقاد تحلیلگران بازار، قیمت طلا و سکه با سیاست دستوری در بازار ارز همراه شده و روند باثباتی را در روزهای آینده خواهد داشت. به نظر می‌رسد اونس جهانی طلا و روند رشد آن تاثیر فروش اوراق سکه را در این بازار خنثی کرد. اما در حال حاضر اوراق ارزی بر بازار دلار اثر گذاشته و به دنبال آن رشد قیمت طلا و سکه نیز محدود شده است. هر چند با توجه به بالا آمدن ارزش ذاتی طلا، دشوار است که سکه افت معناداری را تجربه کند.

    سرکشی سکه امامی از کاهش قیمت

چهارشنبه، ۲۵ آبان ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی با رشد ۴۱ هزار تومانی در پله سوم کانال ۱۶ میلیون تومانی باقی ماند و با قیمت ۱۶ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان معامله شد.

این در حالی بود که سه‌شنبه قیمت سکه به نیمه کانال مذکور نزدیک شده بود. قیمت سکه طرح قدیم اما با ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت، ۱۵ میلیون و ۵۴۰ تا ۵۰ هزار تومان شد. نیم و ربع سکه با ۲۰ هزار تومان کاهش قیمت به ترتیب با نرخ هشت میلیون و ۹۳۰ و پنج میلیون و ۹۳۰ هزار تومان معامله شدند. سه‌شنبه این دو قطعه به کانال‌های بالاتر نزدیک شده بودند.سکه گرمی، ۱۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت و به قیمت سه میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید. قیمت طلا هم با روند کاهشی همراه بود. قیمت هر مثقال طلای ۱۸ عیار با کاهشی در حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان به قیمت ۶ میلیون و ۵۵۸ هزار تومان رسید. طلا ۱۸ عیار هم با قیمت یک میلیون و ۵۱۴ هزار تومان معامله شد.

    حباب سکه آب رفت

حباب سکه امامی مانند قیمت آن افزایش داشت؛ در حدود ۷۰ هزار تومان بزرگ‌تر شد و به قیمت یک میلیون و ۵۵۱ هزار تومان رسید. حباب سایر قطعات سکه روند کاهشی داشت و بیشترین سهم کاهش نصیب سکه طرح قدیم با نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان کاهش شد. حباب این قطعه از سکه ۶۹۶ هزار تومان شد. همچنین حباب نیم و ربع سکه در حدود ۲۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت. حباب ربع سکه همچنان بیشترین سهم را دارد و ۲ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان است. حباب سکه گرمی نیز یک میلیون و ۵۲۱ هزار تومان است و ۱۰ هزار تومان کم‌تر شد. کارشناسان بازار، قیمت طلا و سکه را در روزهای آینده بر مداری باثبات و نوسان اندک تحلیل کردند. باید دید قیمت دلار چه روندی را در پیش‌ می‌گیرد و بازارساز برای این اسکناس امریکایی چه ابزار جدیدی را رونمایی می‌کند تا متعاقب آن قیمت طلا هم در بازار مشخص شود. اما قیمت دلار در بازار متشکل سه روز قبل تا مرز 31 هزار تومان بالا رفت اما روز گذشته بیش از 800 تومان ریزش کرد و با 30 هزار و 197 تومان معامله شد. اسکناس امریکایی در بازار یاد شده در محدوده 30 هزار و 311 تومان به فروش رسید. این قیمت در مقایسه با سه‌شنبه 114 تومان رشد را نشان می‌دهد.

    قیمت دلار در صرافی ملی 

صرافی ملی هم قیمت خرید و فروش دلار را اعلام کرد. بر این اساس قیمت خرید دلار امریکا 28 هزار و 855 تومان (بیست و هشت هزار و هشتصد و پنجاه و پنج تومان) و قیمت فروش دلار امریکا 29 هزار و 145 تومان (بیست و نه هزارو صد و چهل و پنج تومان) اعلام شد.قیمت خرید دلار توافقی هم امروز 33 هزار و 200 تومان و قیمت فروش آن در حول و حوش 33 هزار و 650 تومان معامله شد . نرخ دلار امروز در بازارهای همسایه نزولی بود. از طرفی هم قیمت درهم امروز اندکی عقب‌نشینی کرد.

    معامله‌گران منتظر نتیجه نشست شورای حکام

پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی امریکا و تروئیکای اروپایی علیه ایران تسلیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد و در زمان نوشتن این گزارش نشست شورای حکام در حال برگزاری است.  در پیش‌نویس این قطعنامه بر «نگرانی عمیق» شورای حکام نسبت به مشکلات حل نشده ناشی از «فقدان همکاری کافی از سوی ایران» تاکید شده است. محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی امروز درباره پیش نویس قطعنامه گفته این پیش‌نویس از نظر ایران مردود است و فعلا سفری از آژانس به ایران در دستور کار نیست. به نظر می‌رسد معامله‌گران دلار در انتظار نتایج این نشست هستند تا مسیر حرکتی خود را تعیین کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران