شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سنا| براساس ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی (تبصره یک ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم)،

مالیات برای سود سپرده صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سنا| براساس ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی (تبصره یک ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم)، تمامی درآمدهای صندوق­های سرمایه‌گذاری از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده معاف است؛ بنابراین، سود سپرده بانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشمول مالیات نمی‌شود و مصوبه سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص «معافیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از پرداخت مالیات سود سپرده بانکی» به قوت خود باقی است. به دنبال طرح شکایتی به خواسته ابطال ‌نامه شماره ۲۱۲/۲۰۰/ص تاریخ ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ رییس کل سازمان امور مالیاتی کل کشور که بر اساس آن مقرر شده است سود سپرده بانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مشمول تبصره ۱ ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بوده و عدم اجرای بند (ر) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور و بند ۲ ماده ۱۴۵ قانون مالیات‌های مستقیم در مورد اشخاص حقوقی به استثنای موارد مذکور در تبصره فوق موجب شمول مالیات نسبت به سود سپرده بانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری نخواهد شد، هیات عمومی دیوان عدالت اداری به این شکایت رسیدگی و رای به عدم ابطال مقرره مذکور صادر کرد. در همین راستا، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به صدور رأی هیات عمومی دیوان عدالت اداری در «عدم ابطال مصوبه سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص معافیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از پرداخت مالیات سود سپرده بانکی» اظهار کرد: پیشتر شکایاتی نزد هیات عمومی دیوان عدالت اداری، با موضوع ابطال نامه شماره ۲۱۲/۲۰۰/ص در تاریخ ۱۰ فروردین سال جاری رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در رابطه با معافیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از پرداخت مالیات سود سپرده بانکی به طرفیت سازمان امور مالیاتی کشور مطرح شد. محمد جوانمردی ادامه داد: مطابق با مصوبه یادشده، با توجه به اینکه یکی از موضوعات اصلی فعالیت صندوق‌ها مطابق اساسنامه مصوب آنها سرمایه‌گذاری در انواع اوراق بهادار، سپرده‌ها و گواهی‌های سپرده بانکی است، بنابراین با عنایت به اینکه سود سپرده‌های بانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جزو درآمد آنها است، موضوع مشمول تبصره یک ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بوده و عدم ذکر نام صندوق‌ها در استثنائات موضوع بند (ر) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور موجب دریافت مالیات از آنها نمی‌شود. این مقام مسوول در سازمان با اشاره به اقدام به موقع سازمان بورس و اوراق بهادار در ارایه توضیحات و دفاعیات مربوطه علیرغم عدم خطاب و توجه شکایت به این سازمان تصریح کرد: از آنجا که صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از ارکان مهم بازار سرمایه تلقی می‌شود و از اهمیت زیادی برای سرمایه‌گذاران برخودار است، با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی معاونت حقوقی سازمان بورس نزد دیوان عدالت اداری، در نهایت هیات عمومی آن دیوان، دفاعیات صورت گرفته قابل توجه دانسته و با موافقت اکثریت قضات محترم دیوان رأی مقتضی مبنی بر قانونی بودن مصوبه یادشده و عدم ابطال آن صادر کرد. به گفته جوانمردی، درآمدهای صندوق سرمایه‌گذاری از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده براساس تبصره یک ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، معاف است و در حال حاضر نیز با رأی صادره این معافیت به قوت خود باقی ماند.

الزام شرکت‌های تولیدی بورسی به افشای جزییات هزینه‌های انرژی

سنا| مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار اطلاعیه‌ای خبر از الزام تمامی شرکت‌‍‌های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به افشای جزییات هزینه‌های انرژی داد. براساس این اطلاعیه، در راستای افزایش شفافیت اطلاعات و صورت‌های مالی ناشران اوراق بهادار، جدول مربوط به هزینه انرژی ذیل جدول گزارش فعالیت ماهانه در سامانه کدال طراحی و پیاده‌سازی شده است. بر این اساس، لازم است شرکت‌‍‌های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران از ابتدای آبان ماه ۱۴۰۱، اطلاعات مربوط به جزییات هزینه انرژی مصرفی خود را ذیل فرم گزارش فعالیت ماهانه تکمیل و افشا کنند.

سوالات متداول در خصوص طرح جدید بیمه سهام

چگونه باید پرتفوی خود را بیمه کنم؟ آیا همه پرتفوی من بیمه می‌شود یا خیر؟ در صورتی که بازار بیش از ۲۰ درصد رشد داشت، چه کاری باید انجام دهم؟ اگر شما هم در خصوص طرح بیمه سهم سوالات و ابهامات مشابهی دارید، متن زیر را بخوانید:  مهم‌ترین نکته این بسته چیست؟ اگر شما در انتهای روز معاملاتی ۴ آبان ۱۴۰۱، تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرتفو (سبد سهامی) از سهم‌های بازار بورس و فرابورس به جز بازار پایه داشته باشید و تا یک‌سال دیگر آن را نفروشید، دولت تضمین می‌کند که سال آینده اختلاف قیمت پرتفوی شما را با ۲۰ درصد بالاتر از ارزش روز ۴ آبان ۱۴۰۱ به صورت نقد پرداخت کند؛ حتی اگر ارزش سهام شما تا یک‌سال بعد کاهش پیدا کرده باشد. مثلا اگر ۹۰ میلیون تومان سهام بورسی و فرابورس و ۲۰ میلیون تومان سهام بازار پایه داشته باشید، اگرچه ارزش پورتفوی شما ۱۱۰ میلیون تومان است، اما پورتفو بورسی و فرابورسی به جز پایه شما زیر ۱۰۰ میلیون تومان است و مشمول این طرح می‌شوید. پس باید ۱ عدد ورق اختیار تبعی (به قیمت ۱ ریال) خریداری کنید تا همان ۹۰ میلیون تومان انواع سهم برای شما تضمین می‌شود. یعنی سال بعد می‌توانید اختلاف ارزش روز سهامتان تا عدد ۱۰۸ (۹۰+۹۰)* (۰.۲) میلیون تومان را به صورت نقدی از دولت دریافت کنید. آیا برای اینکه پرتفوی من شامل این طرح شود، باید کاری انجام دهم یا به جایی مراجعه حضوری یا الکترونیک داشته باشم؟ بله شما باید برای سهام خود، یک عدد اوراق اختیار تبعی بخرید؛ مثل همان شیوه‌ای که سهام میخرید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران