شماره امروز: ۵۴۷

حرکت بازارهای مالی به کدام سو است؟

| | |

دلار در سومین روز هفته به قیمت ۳۲ هزار و ۴۲۰ تومان رسید. نوسان اندک این روزهای بازار ارز از منظر کارشناسان معنی خاصی ندارد و گویا روند طبیعی بازار است.

دلار در سومین روز هفته به قیمت ۳۲ هزار و ۴۲۰ تومان رسید. نوسان اندک این روزهای بازار ارز از منظر کارشناسان معنی خاصی ندارد و گویا روند طبیعی بازار است. قیمت دلار ۱۸ مهرماه همچنان در کانال ۳۲ هزار تومان و در محدوده قیمتی ۳۲ هزار و ۲۰۰ تا ۵۰۰ در نوسان است. این در حالی است که فعالان بازار معتقدند نوسانات فعلی بازار دلار چندان قابل اعتنا نیست و معنی خاصی نمی‌توان از آن استخراج کرد.

یک هفته از عبور دلار از قله ۳۳ هزار تومان گذشته و نقش بازارساز، التهابات اجتماعی و خبرهای ضد و نقیض از برجام بازار ارز را در فضایی مه‌آلود و غیرقابل پیش‌بینی جلو می‌برد.

میثم رادپور، کارشناس مسائل مالی به تجارت‌نیوز می‌گوید: تورم موضوعی است تعیین‌کننده و مهم که بدون شک بازار ارز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و جهت کلی بازار را مشخص ‌می‌کند. اخیرا در کشور به رکوردهای بی‌سابقه‌ای از تورم رسیده‌ایم و به‌طور متوالی تورم‌های بالای ۴۰ و ۵۰ درصد را تجربه‌ می‌کنیم. 

او می‌افزاید: ‌بازار ارز نجابت به خرج داده و تا حدودی عقب‌تر از تورم است. ما در اقلام مصرفی خانوار، صندوق‌های سرمایه‌‌ای و تمامی بخش‌های بازار و اقتصاد، تورم افسارگسیخته‌ای را شاهد هستیم اما مدتی است بازار ارز جابه‌جایی چندان جدی و عمده‌ای نداشته است.

او در پاسخ به اینکه آیا ارزپاشی بازارساز دلیل کنترل قیمت دلار در مقابل تورم نیست؟ می‌گوید: زمانی ما درآمد نفتی داشتیم، ارز هزار تومان بود اما در حال‌حاضر حقوق و درآمد دریافتی را اگر به دلار حساب کنیم زیر خط مطلق فقر جهانی است. شاید نرخ دلار در آن زمان قابلیت کنترل داشت اما الان مدت‌هاست از آن دوران گذشته و عواملی مثل کاهش فروش نفت، تحریم‌ها، بزرگ شدن بی‌دلیل بدنه دولت و ناکارآمدی آن توانی برای کنترل بازار نمی‌گذارد.

راد‌پور گفت: تمام عوامل تکنیکی و فنی در کنار عامل تورم رنگ می‌بازد .بنابراین انتظار داریم کمابیش مطابق با تورم قیمت‌ دلار جابه‌جا شود. منابع این کشور به‌شدت مستهلک شده و حتی اگر درآمد نفت هم کاهش پیدا نمی‌کرد ما در این روند فعلی می‌افتادیم.

او ادامه می‌دهد: عامل تحریم‌ها به اتفاقات امروز در بازار‌های مالی سرعت داد. در کشور دوره ۱۰ ساله‌ای داشتیم که قیمت ارز ثابت مانده بود و می‌توانیم بگوییم در آن زمان امکان ثبات دستوری و کنترل بازار ارز وجود داشت زیرا صادرات، تولید، واردات و فروش نفت داشتیم.

رادپور می‌گوید: تا قبل از سال ۹۰ امکان جابه‌جایی پول از حساب شخصی بدون واسطه به همه جای دنیا را داشتیم اما آیا الان این امکان برای بانک مرکزی وجود دارد؟ در دهه اخیر بانک مرکزی تقریبا تمام کنترلش را روی بازار ارز از بابت اینکه بتواند چیزی عرضه کند یا چیزی را از بازار جمع کند به‌طور کامل از دست داده است.

قیمت دلار هرات امروز به کانال ۳۱ هزار تومان وارد شد. اگرچه مدت زیادی در این کانال نماند. انتظار می‌رفت که قیمت دلار تهران هم کاهشی باشد اما روند بازار معکوس شد و دلار کمی به سمت بالا حرکت کرد.

برخی معامله‌گران معتقدند بازار ارز کشش قیمت‌های پایین‌تر را ندارد و در شرایط موجود هرچه عرضه دلار توسط بازار‌ساز انجام شود، به دلیل مبهم بودن شرایط برجام بازهم قیمت‌ها صعودی خواهد بود و برخی دیگر از  معامله‌گران بازار عقیده‌ دارند سیاست‌گذار با قدرت بیشتری تزریق انجام می‌دهد و پیش‌بینی می‌کنند که قیمت به کانال پایین‌تر نیز ریزش کند در نتیجه در حال حاضر وقت خرید نیست.

باید دید در روزهای آتی با وجود اخبار نامساعد سیاسی مبنی بر تحریم‌های جدید امریکا و اروپا در بخش سوخت، هواپیما و قطعات که از سوی رییس سازمان هواپیمایی کشور مطرح شد بازار ارز چه تاثیری خواهد پذیرفت.

اختلال در اینترنت موجب شده روند معاملات نقدی کند شود و از سوی دیگر پس لرزه تجمعات روزهای گذشته موجب شده خریدار در بازار ارز تهران نایاب شود. البته عده‌ای از معامله گران باور دارند برخی از خریدارن برای خرید ارز در نرخ‌های پایین‌تر کمین کرده‌اند و به دنبال فرصت مناسب برای حمله به بازار هستند‌.

البته عده‌ای دیگر از معامله گران می‌گفتند تهران حمایت بازارهای همسایه را از دست داده و همین امر روند کاهشی دلار را فراهم کرده است. 

نرخ دلار در بازار سلیمانیه هم امروز از نیمه کانال 32 هزار تومان عقب‌نشینی کرد. قیمت دلار در بازار یاد شده امروز 32 هزار و 400 تومان بود. 

البته قیمت درهم نیز این روزها شاهد نوسان محدود قیمتی است. نرخ حواله درهم امروز در محدوده 8 هزار و 930 تومان بود. 

   کاهش قیمت سکه و طلا در بازار 

بازار جهانی طلا روز گذشته شاهد ریزش اونس طلا بود. قیمت طلای جهانی امروز تقریبا 13 دلار پایین آمد و با 1682 دلار معامله شد . 

در بازار داخلی ایران هم قیمت دو فلز گران بهای داخلی مانند روز گذشته عقب‌نشینی کردند. قیمت طلا 18 عیار ظهر دیروز 3 هزار و 900 تومان ارزان شد و بر روی 1میلیون و 356 هزار و 600 تومان قرار گرفت. قیمت سکه امامی تا 14 میلیون و 700 هزار تومان ریزش کرد اما ظهر به بالای مرز مقاومتی 14 میلیون و 800 هزار تومان مبادله شد. این فلز زرد رنگ داخلی امروز 14 میلیون و 850 هزار تومان بود . 

عده‌ای از سکه بازان می‌گفتند در صورتی که قیمت سکه مرز مقاومتی ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان‌ را از دست بدهد این امر احتمالا موجب قدرت گرفتن معامله گران کاهشی و تضعیف افزایشی‌ها خواهد شد و ممکن است سکه به سمت نیمه کانال ۱۴ میلیون تومان حرکت کند. 

با این حال اگر مرز ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مورد حمایت سکه بازان قرار بگیرد و سکه بالای محدوده یاد شده باقی بماند احتمال ورود مجدد سکه به کانال ۱۵ میلیون تومان هم وجود خواهد داشت.

طلا که به عنوان سرمایه‌ای امن در میان سرمایه‌گذاران مبادله می‌شود هفته گذشته وارد کانال ۱۷۰۰ دلار در اونس جهانی شد اما اعلام نرخ بیکاری در امریکا و موضع‌گیری جدید فدرال رزرو مبنی بر افزایش دوباره نرخ بهره تا سال ۲۰۲۳ در این کشور، مقاومت طلا در کانال ۱۷۰۰ دلار شکست و وارد کانال ۱۶۰۰ دلاری شد. این در حالی است که قدرت‌نمایی شاخص دلار امریکا در برابر سایر بازارهای جهانی عامل مهم روند نزولی بازار طلا در ماه‌های اخیر بوده است.

تداوم سیاست‌های نرخ بهره و به دنبال آن تقویت شاخص دلار بار دیگر توانست حمایت ۱۷۰۰ دلاری را از بازار طلا سلب کند. بر این اساس باید گفت بازارهای جهانی از جمله طلا، بیت‌کوین و شاخص دلار متاثر از عملکرد فدرال رزرو در کاهش تورم ایالات‌متحده به حرکت در می‌آیند. به دنبال این موضوع باید به نوسانات قیمتی طلا در پی نوسانات شاخص دلار در ماه اخیر اشاره کرد.

   حرکت قیمت به چه سمتی است؟

اما سوال این است که بازارهای طلا، بیت‌کوین و شاخص دلار به چه سمتی حرکت خواهند کرد؟ در پاسخ به این سوال باید به پیش‌بینی برخی از تحلیل‌گران بازارهای جهانی اشاره کرد. آنها بر این باورند که با توجه به شرایط تورمی ایالات‌متحده و اولویت قرار دادن سیاست‌های ضد تورمی در ماه‌های آتی، شاخص دلار به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

این موضوع رکود بازار طلا را نیز به دنبال خواهد داشت. سقوط طلا به کف کانال ۱۶۰۰ دلار نیز دور از انتظار نخواهد بود. همچنین پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاران با توجه به نوسانات شاخص دلار و رکود در بازار طلا، دارایی‌های خود را به بازارهای ریسکی منتقل خواهند کرد. این امر در نهایت به رشد بیت‌کوین کمک بسزایی خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران