شماره امروز: ۵۴۷

مقاومت سکه و دلار در کانال‌های جدید

| | |

قیمت دلار روزگذشته در بازار آزاد تغییر چندانی نداشت و در محدوده ۳۳ هزار و ۱۵۰ تومان ماند.

قیمت دلار روزگذشته در بازار آزاد تغییر چندانی نداشت و در محدوده ۳۳ هزار و ۱۵۰ تومان ماند. این در حالی است که کارشناسان معتقد بودند که روز سرنوشت‌سازی برای بازار است. اما چرا؟

به گزارش تجارت‌نیوز، افزایش قیمت دلار از هفته گذشته آغاز شد و در اولین روز هفته جاری این رشد قیمتی سرعت گرفت. کارشناسان دلایل متعددی برای رشد قیمت دلار اعلام می‌کنند. از افزایش نااطمینانی در جامعه گرفته تا تحریم‌های جدید امریکا علیه ایران.

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی می‌گوید دلایل افزایش قیمت دلار در بازار را بررسی کرده و نی‌کئیذ: افزایش قیمت ارز دور از انتظار نبود. پیش‌بینی‌ها همه حاکی از این بود که دولت تا مدتی می‌تواند فنر ارز را فشرده نگه دارد و نهایتا این فنر رها می‌شود. حالا به نظر می‌رسد که اعترضات، قطعی اینترنت و فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام نوعی نااطمینانی در جامعه ایجاد کرده است.

به گفته این کارشناس، در چند ماه گذشته، بازارساز به هر شکلی که شده قیمت دلار را مهار می‌کرد. اما در روزهای گذشته مدیریت بازار ارز از دست دولت خارج شده و همین مساله سبب رشد قیمت دلار شد.

به گفته دیبا عامل دیگری که به افزایش قمیت دلار دامن زد، تقاضای انباشته شده در بازار است. انباشت تقاضای دلار به عوامل قبلی اضافه شد و ریتم بازار را به هم زد.

در چند ماه گذشته، مذاکرات برجامی، انتظارات تورمی در جامعه را تاحدودی کنترل کرده و مردم منتظر نتیجه برجام بودند که بدانند دلار ارزان می‌شود یا نه. اما حالا به نظر می‌رسد که تکلیف برجام تا حدودی مشخص شده و خریداران منتظر وارد بازار شده‌اند. البته کارشناسان بازارهای مالی هم پیش از این گفته بودند اگر دلار وارد کانال ۳۲ هزار تومان شود، سیگنال خرید صادر می‌کند.

دیبا تاکید می‌کند که در شرایط کنونی، افراد به دنبال ایمن‌تر کردن سرمایه خود هستند که معمولا این سرمایه‌ها به سمت بازار دلار روانه می‌شود. در نتیجه افزایش تقاضا، دلار بازار آزاد با افزایش مواجه شد.

از نظر این کارشناس، تحریم‌ها‌ی جدید امریکا هم دلیل دیگری برای افزایش قیمت دلار است. روز پنجشنبه ۱۰ شرکت نفتی و پتروشیمی به لیست تحریم‌های جدید اضافه شدند.

روز شنبه قیمت دلار حدود هزار تومان رشد کرد. کارشناسان و معامله‌گران دیروز را روز مهمی برای بازار ارز می‌دانند. دیبا در این مورد می‌گوید: امروز برای بازار دلار مهم است و باید دید بازار چه روندی را طی می‌کند. این کارشناس تاکید می‌کند که شب گذشته دو خبر مثبت منتشر شد که می‌تواند روی روند بازار اثر بگذارد، یکی آزادی دو زندانی سیاسی و دیگری احتمال آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی. دیبا می‌گوید این دو خبر می‌تواند کمی از التهاب بازار کم کند. اگر روند بازار امروز کاهشی شود، احتمال کاهش بیشتر قیمت وجود دارد جز این، دولت باید به فکر راه دیگری باشد.

   ارزپاشی دلار جواب نداد؟

تا قبل از این دولت با ارزپاشی قیمت را مهار کرده بود. اما چرا این‌بار دولت نتوانست قیمت دلار را در محدوده دلخواه نگه دارد؟ روز پنجشنبه دولت ۱۰۰ میلیون دلار به بازار ارز تزریق کرد. اما نتوانست تغییر چندانی در بازار ایجاد کند.

دیبا می‌گوید: هدف بازارساز این بود که در شرایط فعلی، بتواند فضا را آرام کند. اما چشم‌انداز تورمی خریداران به اندازه‌ای قوی بود که بازارساز به هدف خود نرسید.

او توضیح داد: در حال حاضر خبرهای خوب، مثل حصول توافق در برجام می‌تواند بازار را آرام کند و نوسان قیمتی را کاهش دهد. در غیر این صورت بازار به روال طبیعی خود ادامه می‌دهد و هرچقدر هم که بازارساز دلار تزریق کند، تغییری مشاهده نخواهد شد.

این کارشناس بازارهای مالی بیان کرد: حجم نقدینگی و چشم‌انداز دولت برای فروش نفت، قیمت دلار در بلندمدت را تعیین می‌کند.

   نوسان محدود طلا و سکه/ اکنون زمان سرمایه‌گذاری است؟

قیمت طلا و سکه، روز گذشته در منابع مختلف روند نوسانی داشت. کاهش قیمت اونس، طلا را به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی برد اما فلز گرانبها بار دیگر به کانال بالاتر برگشت. سکه اما امروز روند افزایشی داشت. به گزارش تجارت‌نیوز، روند صعودی قیمت دلار دوباره شدت گرفت. قیمت دلار در روز گذشته به ۳۳ هزار تومان رسید. روند قیمت دلار امروز متوقف شد و دلار در بازه قیمتی ۳۳ هزار و ۱۵۰ تومان ماند. قیمت طلا و سکه به چه سمتی رفت؟

قیمت طلا دهم مهر ماه به یک میلیون و ۳۷۵ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده و به نظر می‌رسد به تناسب افزایش قیمت دلار، طلا هم گران شد. این در حالی است که قیمت طلا روز چهارشنبه به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بازگشته بود.

قیمت سکه طرح جدید هم که شنبه وارد کانال ۱۵ میلیون تومان شده بود، روز گذشته به ۱۵ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان رسید. قیمت نیم سکه ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و قیمت ربع سکه ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار شده است. جواد فلاحیان، کارشناس بازارهای مالی معتقد است در حال حاضر بازار دلار در یک بلاتکلیفی قرار دارد. به دلیل افزایش تقاضا در بازار در روزهای اخیر، دولت سعی کرد که فنر دلار را فشرده‌تر کند. اما همچنان با جهش قیمتی مواجه شدیم. پیش‌بینی می‌شود که دولت در روزهای آینده دوباره اقدام به ارزپاشی کند تا نرخ ارز را دوباره کاهش دهد. او افزود: اما به دلیل اینکه نرخ ارز در مدت کوتاهی افزایش داشته، به نظر نمی‌رسد که در روزهای آینده قیمت طلا و سکه هم افزایشی شود. مگر اینکه نوسان در بازار طلا و سکه جزئی باشد. اما اگر این جهش قیمت دلار ادامه‌دار باشد، طلا و سکه هم با جهش قیمت همراه خواهد شد. فلاحیان ادامه داد: از طرف دیگر، اگر تمام اخبار مثبتی که از برجام تاکنون منتشر شده نقص شود، امکان ورود سکه و طلا به کانال‌های جدید وجود دارد. این کارشناس بازارهای مالی در رابطه با زمان سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه توضیح داد: بازار در شرایط نااطمینانی قرار دارد. پیشنهاد نمی‌شود که در این شرایط مردم اقدام به خرید طلا و مصنوعات آن کنند.

   رشد ادامه ندارد؟

علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی به تجارت‌نیوز گفت: این نوسانات موجود در قیمت دلار به صورت موقت است، پس به نظر نمی‌رسد که این رشد ادامه داشته باشد. قیمت اونس طلای جهانی نیز توان افزایش بیشتر را ندارد. در نتیجه پیش‌بینی می‌شود که روزهای آینده طلا و سکه در بازارهای داخلی هم در همین کانال‌های فعلی در نوسان باشد یا حتی کاهشی هم می‌شود.

این کارشناس بازارهای مالی در ادامه توضیح داد: پیش‌بینی می‌شود که این ثبات قیمتی تا دی‌ماه ادامه داشته باشد. اما بعد دی‌ماه، به دلیل اینکه سال میلادی جدید آغاز می‌شود و تحولاتی در بازارهای جهانی رخ می‌دهد، بازارهای داخلی هم روند متفاوتی را طی خواهد کرد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران