شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزارت اقتصاد اعلام کرد: رشد مانده تسهیلات اعطایی از ۱۹ درصد در ۵ ماه اول سال گذشته به ۸.۲ درصد در ۵ ماه اول سال ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

رشد خلق پول شبکه بانکی ۵۷ درصد کاهش یافت

وزارت اقتصاد اعلام کرد: رشد مانده تسهیلات اعطایی از ۱۹ درصد در ۵ ماه اول سال گذشته به ۸.۲ درصد در ۵ ماه اول سال ۱۴۰۱ کاهش یافته است. کنترل ترازنامه بانک‌ها یکی از ابزار‌های بانک مرکزی برای مهار نقدینگی است و در همین راستا بانک مرکزی از نیمه دوم سال گذشته اجرای این سیاست را در دستور کار خود قرار داد. بعد از اجرای این سیاست، شدت رشد ترازنامه بانک‌ها کاهش قابل توجهی داشته است و دیگر بانک‌ها نمی‌تواند بدون قید و حدود سمت راست دارایی خود را که شامل تسهیلات اعطایی، سرمایه‌گذاری در سهام، خرید دارایی ثابت و مواردی از این دست می‌شود را افزایش دهند. بانک مرکزی در بخشنامه ابلاغی که سال گذشته آن را در دستور کار خود قرار داده بود، رشد ترازنامه را در هر ماه ۲ درصد و برای بانک‌های تخصصی ۲.۵ درصد تعیین کرده بود، اما از اوایل مرداد ماه ضوابط جدیدی ابلاغ شد که بر اساس آن دامنه رشد ترازنامه بانک‌ها بین ۱.۳۳ درصد تا ۲.۵ درصد در هر ماه خواهد بود. ضمن اینکه دو بانک قرض‌الحسنه هم ماهانه تا ۴.۵ درصد می‌توانند رشد ترازنامه داشته باشند. ضوابط جدید از مرداد ماه ابلاغ شد و قطعاً آنچه که تا مرداد ماه امسال به دست آمده حاصل ضوابطی است که از سال گذشته پیگیری شده است.

کاهش ثروت جهانی در سال ۲۰۲۲

ثروت خانوارها در سال ۲۰۲۱ رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد اما انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد. طبق گزارشی که کردیت سویس (شرکت خدمات مالی و بانکداری سویسی) امروز سه‌شنبه منتشر کرد، ثروت جهانی خانوارها در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۲.۷ درصد افزایش یافت که سریع‌ترین نرخ سالانه ثبت شده تاکنون بدون در نظر گرفتن عوامل نرخ ارز است. در این گزارش آمده است که مجموع ثروت جهانی تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۴۶۳.۶ تریلیون دلار رسیده است که ایالات‌متحده، چین و کانادا در افزایش ثروت خانوار پیشتاز هستند. بر اساس گزارش رویترز، اکسل لمان، رییس هیات‌مدیره گروه کردیت سویس گفت: برای ارزیابی کامل تأثیر تورم، بحران اوکراین، بحران زنجیره تأمین هنوز زمان مناسبی نیست اما احتمالاً شاهد تغییراتی در افزایش ثروت جهانی در سال ۲۰۲۲خواهیم بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران