شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بانک مرکزی وعده داده که تا پایان شهریور اجرای آزمایشی رمزریال ملی آغاز خواهد شد. بانک مرکزی اواسط سال گذشته اعلام کرد که می‌خواهد رمز ارز ملی بر پایه ریال راه‌اندازی کند

بانک مرکزی وعده داده که تا پایان شهریور اجرای آزمایشی رمزریال ملی آغاز خواهد شد. بانک مرکزی اواسط سال گذشته اعلام کرد که می‌خواهد رمز ارز ملی بر پایه ریال راه‌اندازی کند تا با انتشار رمزریال، افراد اسکناس ریال خود را تحویل بانک مرکزی ‌دهند و رمزریال تحویل بگیرند. البته رمزریال قابل استفاده برای سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جایگزین اسکناس خواهد شد. در این زمینه، بانک مرکزی هدف خود از طراحی رمزریال را تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی اعلام کرده تا با این فرآیند پول دارای موجودیت هوشمند شود.

مسوولان بانک مرکزی درباره ویژگی‌های رمزریال اینگونه توضیح داده‌اند که در رمزریالی که در داخل گوشی قرار می‌گیرد، بانک به عنوان شخص سوم و واسط که امکان انتقال وجه را فراهم می‌کند، حذف و عین پول و اسکناسی که در جیب داریم به صورت الکترونیک منتقل می‌شود.

البته یکی از ویژگی‌های حائز اهمیت رمزریال در مقایسه با اسکناس، سطح امنیت بالای آن اعلام شده است؛ اینگونه که طراحی رمزریال به صورتی است که ردیابی وجوه در آن به‌طور دقیق قابل انجام بوده و حتی در صورت سرقت اطلاعات رمزریال و هک گوشی تلفن هوشمند توسط سارقین و هکرها امکان ردیابی آن وجود دارد. درباره اینکه چه زمانی رمزریال منتشر خواهد شد، رییس کل بانک مرکزی به ایسنا اعلام کرده بود که تا پایان شهریور ماه اجرای آزمایشی ریال دیجیتال آغاز خواهد شد. صالح‌آبادی در ۲۳ شهریور ماه از اجرای مرحله پیش آزمایشی رمزریال بانک مرکزی خبر داده و گفته بود که طی روزهای اخیر فرآیند پیش از راه‌اندازی آزمایشی رمزریال با رقم یک میلیارد تومان و با ارایه رمزریال به تعداد محدودی از افراد شروع و عملا مرحله پیش آزمایشی آن در دو بانک ملی و ملت اجرایی شده است. رییس کل بانک مرکزی درباره جزییات راه‌اندازی پیش آزمایشی رمزریال نیز اعلام کرده بود که دو فروشگاه برای استفاده از این رمزریال تعیین شدند و کار در مرحله قبل از آزمایشی را آغاز کرده‌اند.

بانک مرکزی وعده داده تا پایان شهریور ماه روند فرآیند آزمایشی کار با رمرز ریال با وسعتی بیشتر از شرایط کنونی به‌صورت رسمی آغاز می‌شود که باید منتظر ماند و دید که آیا بانک مرکزی تا پایان ماه جاری، اجرای آزمایشی رمزریال را به‌صورت رسمی آغاز می‌کند یا خیر؟  رمزریال بانک مرکزی که از ۱۴ شهریورماه به‌صورت پیش آزمایشی و با مبلغ ۱ میلیارد تومان رسماً منتشر شده است، اکنون در اختیار تعداد محدودی از افراد قرار دارد و برای آنان هم امکان خرید کالا از برخی فروشگاه‌ها فراهم شده است.

علی صالح‌آبادی، رییس کل بانک مرکزی، چندی پیش با بیان اینکه در حال حاضر مرحله پیش آزمایشی رمزریال در حال اجراست تاکید کرد: یک میلیارد تومان رمزریال توسط دو بانک ملی و ملت در اختیار تعدادی از افراد قرار گرفته است. رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: دو فروشگاه نیز با ایجاد سامانه‌های مخصوص، در حال حاضر امکان خرید کالا را فراهم کرده‌اند و پس از به دست آمدن نتایج این دوره و بررسی ابعاد مختلف آن، در آینده نزدیک مرحله آزمایشی رمزریال بانک مرکزی اجرایی خواهد شد.  وی همچنین با اشاره به ایجاد سامانه رمزارزها در بانک مرکزی ادامه داد: در حال حاضر منتظر دریافت اطلاعات از سوی وزارت صمت هستیم. افرادی که دارای مجوز استخراج رمزارزها هستند، می‌توانند با ثبت سفارش اقدام به واردات کالا کنند. صالح‌آبادی افزود: افراد دارای مجوز باید رمزارز استخراج شده را در سامانه‌ای که اعلام خواهد شد، عرضه کنند و پس از آن می‌توانند، اقدام به ثبت سفارش کرده و واردات خود را انجام دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران