شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس اعلام بانک مرکزی، دارندگان حساب‌های تجاری در تراکنش حضوری نیاز به ارایه مستندات تا مبلغ یک میلیارد تومان و بالاتر از آن نخواهند داشت.

کمتر از ۲ درصد کسب و کارها حساب مشکوک دارند

بر اساس اعلام بانک مرکزی، دارندگان حساب‌های تجاری در تراکنش حضوری نیاز به ارایه مستندات تا مبلغ یک میلیارد تومان و بالاتر از آن نخواهند داشت. غفاری معاون اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی درباره معیارهای شورای پول و اعتبار برای تشخیص حساب‌های تجاری گفت:  بانک مرکزی اخیرا مقرراتی را در رابطه با تفکیک حساب‌های تجاری از غیر تجاری به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد که به موجب آن صاحبان کسب و کار که حساب‌های سپرده بانکی خودشان را به سازمان امور مالیاتی اعلام کردند یا حساب‌های آنها به درگاه‌های پرداخت و ابزار‌های پذیرش متصل است این حساب‌ها به عنوان حساب تجاری به بانک مربوطه معرفی می‌شود و این اشخاص می‌توانند از مشوق‌های بانکی در این رابطه استفاده کنند. غفاری افزود: از جمله مشوق بانکی این است که می‌توانند از نقل و انتقالات غیر حضوری که عمدتاً از طریق همراه بانک و اینترنت بانک انجام می‌شود، در سطوح خیلی بالاتری نسبت به اشخاص عادی استفاده کنند و در تراکنش‌های حضوری خودشان نیاز به ارایه مستندات تا مبلغ یک میلیارد تومان و بالاتر از آن نخواهند داشت و دسته چک و سایر خدماتی که در حوزه کسب و کاری در حوزه خدمات بانکی متناسب با خدمات کسب و کار است به آنها اعطا خواهد شد. وی گفت:  بنابر این سیاست قطعی بانک مرکزی این است که در رابطه با صاحبان کسب و کاری که حساب‌های خود را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده‌اند، حمایت‌هایی را اعمال کند. غفاری افزود: در این میان ممکن است برخی از اشخاص که برآورد‌های ما نشان می‌دهد تعدادشان کم است، حساب‌ها و گردش تراکنش‌های تجاری خودشان را در حساب‌های تجاری خودشان انجام ندادند و آنها در حساب‌های غیر تجاری انجام داده‌اند، که شورای پول و اعتبار در رابطه با این اشخاص مقرراتی را وضع کرد که این مقررات در طول زمان قابل تغییر است و حتی ممکن است ما به نقطه‌ای برسیم که چنین چیزی را وضع نکنیم.  وی ادامه داد: در نقطه شروع ما حساب‌هایی که ۱۰۰ تراکنش واریز در هر ماه اتفاق می‌افتد مشروط بر اینکه مجموع مبالغ از ۳۵ میلیون تومان بالاتر باشند را می‌گوییم این حساب شواهد و قرائن فعالیت تجاری در آن وجود دارد و نیاز است که بررسی شود. وی گفت: ۱۰۰ تراکنش واریز است که نشان می‌دهد این افراد امکان دارد فعالیت تجاری داشته باشد درغیر این‌صورت تمام افراد مزد بگیر و حقوق بگیر قاعدتاً حدود ۱۰ تراکنش یا بیشتر یا کمتر واریز به حساب‌هایشان است.  غفاری در خصوص ملاک محاسبه بر اساس کد ملی یا هر حساب تصریح کرد:  کد ملی مبنا قرار می‌گیرد، منتهی برای اطمینان خاطر عرض می‌کنم که در حال حاضر برآورد‌ها و بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در چارچوب این قاعده شاید کمتر از دو درصد از آمار صاحبان کسب و کار در کشور هستند که حساب‌هایشان در چارچوب این قاعده مشکوک به حساب‌های تجاری است.  وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا لازم است که دارنده حساب عملیاتی را انجام دهد برای اینکه حسابش، حساب تجاری شناخته شود، گفت: صاحبان کسب و کار علی القاعده باید به درگاه‌های حضوری و غیر حضوری سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند، شماره حساب‌هایی که با آن کسب و کار انجام می‌دهند را به بانک و سازمان معرفی کنند.

احتمال افزایش مبلغ وام قرض‌الحسنه اشخاص حقوقی به ۲ میلیارد تومان

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: تصمیم داریم کارمزد ثابت را حذف کنیم و در گام‌های بعدی مبلغ وام قرض‌الحسنه را باز هم افزایش دهیم. امیدواریم تا سال آینده مبلغ وام اشخاص حقوقی را به یک یا نهایت دومیلیارد تومان افزایش دهیم. سید سعید شمسی‌نژاد مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در مراسم هم‌اندیشی این بانک با صندوق توسعه فناوری‌های نوین با اشاره به اینکه سقف پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به ۲۰۰ میلیون تومان برای اشخاص حقیقی و ۵۰۰ میلیون تومان برای اشخاص حقوقی افزایش یافته است، اظهار کرد: امسال تاکنون ۱۲ هزار فقره تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است. وی ادامه داد: امسال، سال دانش بنیان است و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نیز در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور گام برمی‌دارد.  شمسی‌نژاد با بیان اینکه مشکلی از لحاظ منابع مالی نداریم، تصریح کرد: بانک ما در نظام بانکی کل کشور بیشترین رشد منابع را داشته است. ضمن اینکه روزانه ۹ هزار نفر افتتاح حساب در بانک داریم. به گفته مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، واسط بودن صندوق توسعه فناوری‌های نوین نقش تسهیل‌گری دارد و در پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان به ما کمک می‌کند. شمسی‌نژاد با اشاره به لزوم توسعه این همکاری با صندوق اظهار کرد: امیدواریم با مصوبه هیات‌مدیره بتوانیم تا ۲۰۰ شرکت را پوشش دهیم. ضمن اینکه وام ۵۰۰ میلیون تومان در گردش باشد و بتوانیم دوباره تمدید کنیم. حتی می‌توانیم مجوز خط اعتباری با یک عدد ثابت و در یک بازه معین بگیریم و تسهیلات به شرکت‌ها اعطا کنیم.  وی افزود: تصمیم داریم کارمزد ثابت را حذف کنیم و در گام‌های بعدی مبلغ وام قرض‌الحسنه را باز هم افزایش دهیم. امیدواریم تا سال آینده مبلغ وام اشخاص حقوقی را به یک یا نهایت دومیلیارد تومان افزایش دهیم. محمدرضا اخوان، رییس اداره کل اعتبارات و بین‌الملل بانک قرض‌الحسنه مهرایران نیز در این‌ نشست با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش بنیان ارزبری در کشور را کاهش می‌دهند و در حال حاضر شاهد صرفه‌جویی ارزی هستیم، اظهار کرد: امسال باتوجه به مجوز بانک مرکزی پرداخت تسهیلات به اشخاص حقوقی را از شرکت‌هایی که از سمت صندوق معرفی شدند، آغاز کردیم. وی ادامه داد: از ۲۲ تیرماه تاکنون ۹۳ شرکت را ارزیابی کردیم که ۱۲ مورد مردود اعلام شد. اخوان گفت: تاکنون ۴۱ فقره وام به ارزش ۲۰۱ میلیارد تومان پرداخت شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران