شماره امروز: ۵۴۷

مقایسه آمار کاهش تورم بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در یک سال اخیر

| | |

بانک مرکزی در واکنش به انتقاد برخی رسانه‌ها و اصلاح‌طلبان درباره کاهش ۲۰درصدی تورم و ادعای اشتباه بودن آمار رییس‌جمهور اعلام کرد:

همتی: ۱۵ ماه است در بانک مرکزی نیستم، تا حالا خواب بودید؟

محسن شمشیری | بانک مرکزی در واکنش به انتقاد برخی رسانه‌ها و اصلاح‌طلبان درباره کاهش ۲۰درصدی تورم و ادعای اشتباه بودن آمار رییس‌جمهور اعلام کرد: آمار رییس‌جمهور از کاهش تورم کاملاً صحیح است؛ منتقدان پاسخ به انتقادی را که امروز وارد می‌کنند، باید در زمستان ۹۷ جست‌وجو کنند.در توضیحات بانک مرکزی در مورد کاهش تورم در یکسال اخیر، نکات مختلفی مطرح شده است. اما ما با فرض درست بودن آنها و پذیرش این نکات، این پرسش را مطرح می‌کنیم که چرا این آمار از سوی بانک مرکزی منتشر نمی‌شود تا جزییات شاخص‌ها، تورم ماهانه، نقطه به نقطه، و سالانه در فاصله سال‌های 1397 تا 1401 کاملا مشخص شود.زیرا اعلام شاخص‌های پولی و بانکی و شاخص تورم به خوبی روشن خواهد کرد که شاخص تورم از آبان 1397 که ارایه آمار تورم بانک مرکزی متوقف شده تا مرداد 1401 چه روندی را طی کرده و از چه عددی به چه عددی رسیده است؟این که دولت بر مبنای آمارهای بانک مرکزی از دستاوردها و موفقیت‌های خود دفاع کند، پذیرفتنی است اما لازم است که رسانه‌ها و احزاب و کارشناسان نیز از این آمارهای بانک مرکزی و جزییات آن مطلع شوند. زیرا دولت از آبان 1397 کار انتشار آمار و شاخص‌های تورم را به عهده مرکز آمار ایران گذاشته و بانک مرکزی آمار تورم را منتشر نمی‌کند. 

البته یک‌بار در سال 1398 تحت عنوان شاخص تورم برای محاسبه نرخ تأدیه، شاخص‌ها را اعلام کرده و در اسفند 1398 به عدد 226.5 برمبنای 100= 1395 رسیده است. اما از آن تاریج تاکنون شاخص‌های تورم اعلام نشده است که البته بهتر بود این کار هر سال به بهانه نرخ تأدیه در اسفندماه اعلام می‌شد.  تا کارشناسان و رسانه‌ها، به شاخص‌های تورمی مورد نظر مسوولان بانک مرکزی دست می‌یافتند و امروز متوجه می‌شدیم که شاخص تورم از مرداد 1400 تا مرداد 1401 به چه عددی رسیده و شاخص تورم در شهریور 1400 دقیقا چه عددی بوده و یک سال قبل از آن چه روندی را طی کرده است؟در چهار سال اخیر، وظیفه انتشار آمار تورم به عهده مرکز آمار ایران بوده است و طبق شاخص‌های اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، شاخص تورم از 207 در فروردین 99 به عدد 347.5 در شهریور 1400 و عدد 514.2 در مرداد ماه 1401 رسیده است. 

شاخص خوراکی‌ها نیز به 789.3 در مرداد 1401 رسیده است. تورم نقطه به نقطه کل کشور معادل 52.2 درصد و تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها معادل 80.4 درصد بوده است. تورم دوازده ماهه کل کشور 41.5 درصد و تورم دوازده ماهه خوراکی‌ها معادل 56.9 درصد بوده است. شاخص تورم در شهریور 1400 که مورد نظر بانک مرکزی بوده و مبنای دفاع دولت برای کاهش تورم 20 درصدی است، معادل 351.1 و برای گروه خوراکی‌ها معادل 459.7 بوده است. 

شهریور 1400 تورم نقطه به نقطه معادل 43.7 درصد و تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها معادل 61.6 درصد بوده است. 

همچنین در شهریور 1400 تورم دوازده ماهه معادل 45.8 درصد و تورم خوراکی‌ها 59.5 درصد بوده است. 

براین اساس روشن است که از نظر مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه و دوازده ماهه خوراکی‌ها در شهریور 1400 معادل 60 درصد بوده است و تورم کل کشور چه نقطه‌ای و چه دوازده ماهه زیر 46 درصد بوده است. 

اما از نظر مرکز آمار ایران، در مرداد 1401 تورم نقطه به نقطه کل کشور 52.2 و نقطه به نقطه خوراکی‌ها 80.4 درصد بوده است. همچنین تورم دوازده ماهه کل کشور 41.5 و تورم دوازده ماهه خوراکی‌ها 56.9 درصد بوده است.براین اساس اگر نظر دولت و بانک مرکزی، تورم نقطه به نقطه باشد، شاخص‌های تورم نقطه به نقطه کل کشور و خوراکی‌ها کمتر از شاخص‌های تورم نقطه به نقطه مرداد 1401 بوده است. اگر مبنای ارزیابی و قضاوت، تورم دوازده ماهه باشد، در آن صورت تورم دوازده ماهه شهریور 1400 به میزان 4.3 واحد بیش از تورم دوازده ماهه مرداد 1400 بوده است. 

براین اساس، فاصله 4 درصدی تورم دوازده ماهه مرکز آمار ایران با 20 درصدی بانک مرکزی بسیار زیاد است و بهتر است که بانک مرکزی کلیه شاخص‌ها از اسفند 1398 تا مرداد 1401 را اعلام کند و از نظر خود دفاع نماید. اما اگر مبنای دولت و بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه باشد، در آن صورت مغایرت بسیاری بین آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران وجود خواهد داشت که باید مشخص شود کدام درست است. اما به هر حال بعد از حذف دلار 4200 تومانی، طبیعی است که تورم نقطه به نقطه در مرداد 1401 بالاتر از شهریور 1400 باشد و این موضوع همه کسانی که خرید می‌کنند حس می‌کنند. در هر صورت بازهم باید منتظر ماند تا بانک مرکزی آمار و شاخص‌های خود را مانند مرکز آمار ایران منتشر نماید تا بتوان ارزیابی بهتر و منطقی داشت. 


واکنش همتی به  موضع تند بانک مرکزی

همتی: ۱۵ ماه است در بانک مرکزی نیستم، تا حالا خواب بودید؟

عبدالناصر همتی رییس کل اسبق بانک مرکزی به حواشی روزهای اخیر درباره عدم انتشار آمار تورم توسط بانک مرکزی واکنش نشان داد.

عبدالناصر همتی در واکنش به اینکه عدم انتشار آمار تورم توسط بانک مرکزی از سال 97 و دوران ریاست کلی وی در بانک مرکزی آغاز شده در پیامی توییتری نوشت: 

یک‌باره فهمیدند تورم را۲۰ درصد کاهش داده‌اند! ‌به دروغ می‌گویند ۳ سال پیش همتی نگذاشت آمار تورم اعلام شود!‌ جهت اطلاعتان؛ ۱۵ماه است در بانک مرکزی نیستم؛ تا حالا خواب بودید؟‌ مگر مرکز آمار مبنا نبود؟‌ درک‌‌تان می‌کنم؛ لابد لازم است که آمارسازی می‌کنید.

Taadol-03

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران