شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بعد از انتقاداتی که از سوی فعالان صنعت بیمه و استارت‌آپ‌ها در مورد فعالیت سامانه «آمیتیس» مطرح بود، جریان «سامانه‌نگار» مطرح شده است؛

بعد از انتقاداتی که از سوی فعالان صنعت بیمه و استارت‌آپ‌ها در مورد فعالیت سامانه «آمیتیس» مطرح بود، جریان «سامانه‌نگار» مطرح شده است؛ بیمه مرکزی در این رابطه توضیحاتی ارایه کرد. به گزارش ایسنا، تاسیس و فعالیت برخی شرکت‌ها و سامانه‌ها از سوی بیمه مرکزی در مدت اخیر، با موجی از انتقادات از سوی فعالان این صنعت همراه بوده است. در همین رابطه اخیرا انجمن فین تک‌ها از فعالیت سامانه «آمیتیس» در بیانه‌ای انتقاد و آن را موجب انحصار و از میان بردن استارت‌آپ‌ها دانست هر چند بیمه مرکزی معتقد بود که این سامانه نه تنها قصد انتفاع از سوئیچ بیمه در میان نیست و ایجاد انحصار برای شرکتی خاص و نظایر آن موضوعیت ندارد بلکه سرویس‌های این سوئیچ رایگان یا با کمترین هزینه در اختیار ذینفعان قرار خواهد گرفت. به دنبال این جریان موضوع شرکت «سامانه‌نگار» به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های بیمه مرکزی مطرح شده نحوه تاسیس و فعالیت آن مورد سوال قرار داشته است. اگر چه بیمه مرکزی در رابطه با فعالیت این شرکت نیز اطلاعیه‌ای منتشر کرده ولی اینکه جریان فعالیت سامانه‌ها و شرکت‌های بیمه مرکزی در صنعت بیمه به چه نحوی است که برای چندمین بار موجی از انتقادات را از سوی صنعت بیمه به همراه داشته نیاز به باز شدن موضوع و بحث کارشناسی ‌و اعلام مواضع دو طرف در این رابطه خواهد داشت.  اطلاعیه بیمه مرکزی درباره حواشی مربوط به شرکت سامانه نگار در ادامه آمده است. «الف) شرکت «سامانه‌نگار» در راستای وظایف حاکمیتی و نظارتی بیمه مرکزی و با هدف کمک به تحول دیجیتال و توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان و فن‌آورانه در صنعت بیمه کشور و با رعایت کامل قوانین و مقررات جاری کشور تاسیس شده است. همچنین نظر به تاکید ستاد پدافند غیرعامل و هشدار کارگروه‌های تخصصی متعدد ذیربط مبنی برضرورت نفوذناپذیری در داده‌های بیمه‌ای، حفظ محرمانگی اطلاعات 

بیمه گذاران و تضمین پایداری فعالیت سامانه «سنهاب»، پشتیبانی این سامانه از پیمانکار بخش خصوصی به شرکت مذکور منتقل شد. بنابراین بحث انتفاعی بودن «سامانه‌نگار» یا تصدی‌گری بیمه مرکزی در این زمینه موضوعیت ندارد بلکه صیانت از داده‌های جامعه بزرگ بیمه‌ای کشور و حفظ پایداری فعالیت سامانه‌های اطلاعاتی و عملیاتی بیمه‌ای کشور هدف اصلی این دست از اقدامات است. شرکت دانش بنیان «آمیتیس» نیز در همین راستا با به خدمت گرفتن و تجهیز نیروهای حرفه‌ای و پشتیبانی توانمند از سوی شرکت «سامانه‌نگار» با رعایت قوانین و مقررات مربوط خریداری شده است. پیش از تاسیس شرکت «سامانه‌نگار» بسیاری از بازیگران و ذینفعان صنعت بیمه بر ضرورت تاسیس یک شرکت با امنیت بالا تأکید داشتند و معتقد بودند تداوم و توسعه فعالیت‌های فن آورانه به روش‌های گذشته، ضریب خطا را بالا برده و امنیت اطلاعاتی صنعت را با بحران جدی روبرو خواهد ساخت. در حال حاضر شرکت «سامانه‌نگار» به لحاظ صیانت از اطلاعات بیمه گذاران و حفظ محرمانگی داده‌ها در بالاترین سطح ممکن عمل می‌کند و علاوه بر تسریع در عملیات بیمه‌گری در پیشگیری از وقوع تخلفات و تقلبات نیز نقش غیرقابل انکاری را بر عهده گرفته است و با تکمیل سامانه‌های تخصصی مربوط این امر با گستره و عمق و کیفیت بسیار بالاتری عملیاتی خواهد شد. ب) در خصوص ادعای ثبت غیرقانونی شرکت «سامانه نگار» شایان ذکراست ثبت شرکت مذکور فرآیندهای قانونی ثبت شرکت‌ها در قوه محترم قضاییه را به‌طور کامل طی نموده است. قوه محترم قضاییه در زمینه ثبت شرکت‌ها، قوانین و مقررات و ملاحظات مربوط به قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را به دقت کنترل می‌کند که شرکت «سامانه نگار» نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و تمامی کنترل‌های مذکور در مورد این شرکت در جریان ثبت انجام پذیرفته است. در ارتباط با ترکیب سهامداران سامانه‌نگار قابل ذکر است که ساختار سهامی شرکت مذکور به گونه‌ای تنظیم شده که در شرایط گوناگون و اتفاقات آینده، تمامی اطلاعات بااهمیت بیمه‌ای از گزند حوادث و ناپایداری‌ها مصون بماند که این مساله علاوه بر حساسیت نهاد ناظر صنعت بیمه همواره مورد تاکید نهادهای امنیتی از جمله ستاد پدافند غیرعامل نیز بوده است. علاوه بر این لازم به ذکر است که تمامی معاملات و فعالیت‌های بیمه مرکزی به صورت شفاف و تحت نظارت سازمان‌های نظارتی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی انجام می‌شود و امکان معاملات و اقدمات فراقانونی در این سازمان از جهات مورد ادعا منتفی است.

ج) در ارتباط با سوئیچ بیمه، یادآوری می‌شود که بر اساس آیین نامه مصوب هرگونه ارتباط بین شرکت‌های بیمه، نمایندگان و کارگزاران آنلاین صرفا از طریق سوئیچ بیمه باید انجام شود و مسوولیت طراحی و پیاده‌سازی آن نیز بر عهده بیمه مرکزی گذاشته شده است.

سوئیچ بیمه دارای نقش تجاری یا تصدی‌گری نبوده و فقط نقش نظارتی و تسهیل‌گری دارد. از آنجا که عمده سرویس‌های ارایه شده در این سوئیچ مبتنی بر ارتباط مستقیم با سامانه سنهاب (سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه) و اطلاعات ذی‌قیمت آن است در انتخاب شرکت طرف قرارداد آن هم حساسیت‌های خاصی وجود دارد که موضوعاتی نظیر مناقصه یا مزایده منتفی است. البته شرکت سامانه نگار حامی بیمه و شرکت‌های وابسته به آن مطابق با قوانین و مقررات حاکم و با اخذ مجوزها و تاییدیه‌های امنیتی لازم تاسیس شده‌اند و به همین خاطر برای اتصال به سامانه سنهاب و نگهداری و ارایه سوئیچ از صلاحیت کافی برخوردارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران