شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نظام بانکی بعد از افزایش سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت، تمدید تاریخ انقضای کارت‌های بانکی بدون حضور مشتری و عملیات احراز هویت غیرحضوری متقاضیان سجام،

نظام بانکی بعد از افزایش سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت، تمدید تاریخ انقضای کارت‌های بانکی بدون حضور مشتری و عملیات احراز هویت غیرحضوری متقاضیان سجام، حالا موضوع افتتاح حساب و صدور کارت بدون حضور در شعب بانکی را عملیاتی خواهند کرد. براساس بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی به بانک‌ها در خصوص «شمولیت دسترسی به خدمات بانکی و الکترونیکی شدن بیشترآن» بانک‌ها در کنار افتتاح حضوری حساب‌ها به ویژه حساب دریافت تسهیلات خرد و به منظور شمولیت مالی، اقدام به افتتاح حساب و اعتبارسنجی به صورت غیرحضوری و در بستر اینترنت و اپلکیشن‌های بانکی خواهند کرد. نظام بانکی بعد از اقداماتی همچون افزایش سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت، تمدید تاریخ انقضای کارت‌های بانکی بدون حضور مشتری و عملیات احراز هویت غیرحضوری متقاضیان سجام، حالا موضوع افتتاح حساب و صدور کارت بدون حضور در شعب بانکی را عملیاتی خواهند کرد.

   مزایای افتتاح حساب غیرحضوری  در بانک‌ها

افتتاح حساب در حال حاضر در بیشتر بانک‌ها به شیوه سنتی و حضوری انجام می‌گیرد، در این شیوه مشتری با در دست داشتن مدارک سجلی و کپی آنها با مراجعه به شعب بانک‌ها در شرایط ویژه کرونایی ضمن صرف وقت در تردد و متحمل شدن ریسک‌های ابتلا به بیماری کرونا درخواست افتتاح حساب را دارند. نظام بانکی به منظور گسترده کردن خدمات الکترونیکی و جامه عمل پوشاندن به بانک24*7 درصدد است افتتاح حساب غیرحضوری را عملیاتی کند. این موضوع در حوزه شمولیت و دسترسی بیشتر شهروندان به خدمات بانکی قرار می‌گیرد .

طبق تعریف بانک جهانی (2017) شمول مالی بدین معناست که شهروندان به انواع مختلف خدمات مالی مناسب دسترسی داشته باشند و بتواننـد به‌طور موثر از آنها اســتفاده کنند. چنین خدماتــی باید به صورت مسوولانه و ایمن بــرای مصرف‌کننده‌ها ارایه شود. در پایین‌ترین ســطح خود، شــمول مالی بــرای ارایه‌دهندگان در یــک محیط به خوبی قاعده‌مند به صــورت پایــدار در بانک یا سایر موسسات مالی یا ارایه‌دهندگان خدمات پول موبایلی، داشتن حساب سپرده یا حساب معاملاتی (حساب جاری) آغــاز می‌شود که می‌تواند بــرای انجام و دریافت پرداخت‌ها و ذخیره یا پس‌انداز پول استفاده شود.

در روش غیرحضوری افتتاح حساب امکان ثبت تقاضای احرازهویت برای متقاضیان براساس انطباق الکترونیک چهره متقاضی با تصویر ثبت احوال را به صورت جامع و کامل در بستر همراه بانک مهیا کرده است و دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای احراز هویت نیست. به عبارتی بانک‌ها در طراحی سامانه «احراز هویت غیرحضوری» تلاش خواهند کرد تا سه ضلع مثلث را فراهم کنند تا مشتری با خیال آسوده خدمات مورد نیاز را دریافت کند، امنیت، سهولت و غیرحضوری بودن به صورت توامان در این خدمت، زمینه آغاز سفر مشتری در اکوسیستم دیجیتال بانک‌ها را فراهم خواهد آورد. در این روش کافی است مشتری نسخه جدید همراه بانک مدنظر خود را نصب کند و با ارسال تصاویر مدارک هویتی و همچنین ویدئو زنده، تقاضای افتتاح حساب خود را به بانک مدنظر ارسال کند و اگر مایل بودید کارت نقدی خود را درب منزل یا محل کار از مامور پست تحویل بگیرد. در روش غیرحضوری دریافت تسهیلات، وثایق بانکی نیز که شامل سفته و گواهی کسر از حقوق می‌شود کاملا به صورت الکترونیکی و در بستر همراه بانک و اینترنت انجام می‌گیرد.  ضمناً در مرحله بعدی اعتبارسنجی مشتری نیز توسط شرکت‌های مورد تایید بانک مرکزی انجام و نیازی به مراجعه حضوری نخواهد بود، مرحله نهایی افتتاح حساب غیرحضوری امضا الکترونیکی است که بانک‌ها در حال فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم در این زمینه هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران