شماره امروز: ۵۴۷

| | |

روند چند روز اخیر در خصوص بحث‌ها و صحبت‌های صورت گرفته بین طرف‌های ایرانی و اروپایی و گفت‌وگوی وزیر امور خارجه امریکا با مقامات آلمان،

گروه بانک و بیمه |

روند چند روز اخیر در خصوص بحث‌ها و صحبت‌های صورت گرفته بین طرف‌های ایرانی و اروپایی و گفت‌وگوی وزیر امور خارجه امریکا با مقامات آلمان، انگلیس و فرانسه، باعث شده تا فضای اقتصادی به سمت کاهش انتظارات تورمی حرکت کند؛ اتفاقی که در مرحله نخست به افت نسبی شاخص ارزی منجر شده است.این در حالی است که بانک مرکزی کشورمان نیز به عنوان بازارساز ارزی، همواره رصد هوشمندانه‌ای در سمت عرضه و تقاضای ارزی در بازار دارد و به خوبی توانسته است در کنار پاسخ به نیاز ارزی متفاضیان خرد اسکناس، تامین ارزی برای واردکنندگان در بستر سامانه نیما را هم بهتر از گذشته فراهم کند. از سوی دیگر، با توجه به رویکرد کارشناسی و مثبت دولت در جهت عادلانه‌سازی نظام پرداخت یارانه‌ها در بین مردم و حذف سیاست ارز ترجیحی، چشم‌انداز تامین ارز در سال جاری به گونه‌ای است که دست بانک مرکزی برای این منظور بسیار بازتر و اثرگذارتر خواهد بود. اتفاقی که به گفته کارشناسان ارزی، به ثبات و پیش بینی‌پذیری بازار ارز کمک شایانی خواهد کرد و در نهایت به رشد و بالندگی اقتصاد کشورمان منجر خواهد شد.به گفته وزیر امور خارجه کشورمان، توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است اگر امریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد.دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شده بود و مذاکره‌کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند.در این میان؛ در روزهای اخیر همزمان با سیگنال‌های مثبت از فضای مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی پیرامون احیای برجام، رفتار کلان اقتصادی و مالی، سمت و سوی مبتنی بر کاهش انتظارات تورمی دارد. به عنوان نمونه، بهای دلار امریکا در بازار غیررسمی که تا محدود ۳۱ هزار تومان نیز پیش روی کرده بود، با عقبگرد همراه شده است و در بازار رسمی نیز کاهش تقاضا در برابر افزایش عرضه اسکناس و حواله نیمایی، مشهود است.سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران در این باره اظهار داشت: «تماس‌ها بین ایران و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین انجام می‌شود، امیرعبداللهیان و بورل توافق کردند تماس‌ها به صورت حضوری انجام شود و مورا به تهران آمد و مذاکرات بسیار جدی و معطوف به نتیجه و همراه با ابتکارات خاص از سوی ایران برگزار شد و چند دور گفت‌وگوهای طولانی با باقری داشت. راه‌حل‌هایی پیشنهاد شد، اگر طرف امریکایی پاسخ دهد ما می‌توانیم در موقعیتی قرار بگیریم که همه طرف‌ها به وین برگردند. اگر امریکا تصمیم سیاسی خود را اعلام کند می‌توانیم گام مهمی در این زمینه‌برداریم. »

   توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است

ایران و اتحادیه اروپا معتقدند که جلسات برگزار شده، فرصت مجددی را حاصل کرد تا دو طرف روی ابتکارات برای حل موضوعات باقی‌مانده مذاکرات وین متمرکز شوند.این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز جمعه گذشته در حساب کاربری خود در توئیتر در خصوص سفر هماهنگ‌کننده مذاکرات وین به تهران نوشت: «در توافق با جوزف بورل، سفر انریکه مورا به تهران و گفت‌وگوهایش با همکارم علی باقری، فرصت مجددی بود تا بر ابتکارات برای حل موضوعات باقی‌مانده مذاکرات وین متمرکز شویم. توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است اگر امریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد. تماس‌ها ادامه دارد.»

    متن توافق هسته‌ای ایران  کاملا آماده شده است

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز روز دوشنبه گفت که متن توافق هسته‌ای ایران کاملا آماده شده است اما مسائل سیاسی همچنان باقی است. وی با بیان اینکه روسیه از متن موجود مرتبط با توافق یاد شده رضایت دارد، تصریح کرد: در صورت اتخاذ تصمیمات سیاسی، این طرح می‌تواند در چند روز آینده بازسازی شود.

   گفت‌وگوی بلینکن با مقامات تروئیکا  در مورد برجام

وب سایت وزارت امور خارجه امریکا نوشت: آنتونی بلینکن در سفر به برلین با آنالنا باربوک وزیر امور خارجه آلمان، الیزابت تراس وزیر خارجه بریتانیا و فیلیپ اررا مدیرکل امور سیاسی و امنیتی فرانسه دیدار و درباره پاسخ مستمر متحدان و شرکا به جنگ روسیه با اوکراین گفت‌وگو کردند. مقامات امریکا و سه کشور تروئیکا همچنین در مورد مذاکرات جاری با ایران و تلاش‌ها برای دستیابی به توافقی در مورد بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام بحث کردند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران