شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت گفت: تورم و نرخ‌های بهره بالاتر در اقتصادهای غربی، دیر یا زود جهان را به ورطه رکود اقتصادی خواهد کشاند.

پیش‌بینی بیل گیتس درباره رکود اقتصادی بعدی

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت گفت: تورم و نرخ‌های بهره بالاتر در اقتصادهای غربی، دیر یا زود جهان را به ورطه رکود اقتصادی خواهد کشاند. بیل گیتس در مصاحبه با فرید زکریا در شبکه سی‌ان‌ان درباره حمله روسیه به اوکراین و تاثیر آن در افزایش قیمت‌های غذا و انرژی، گفت: این اتفاق، بر دورنمای اقتصاد جهانی تاثیر خواهد گذاشت. این بحران بلافاصله پس از پاندمی روی داد که باعث افزایش شدید سطح بدهی دولت‌ها شده بود و مشکلات زنجیره تامین وجود داشت. این میلیاردر حوزه فناوری تصریح کرد: این اتفاق، احتمالا مشکلات تورمی را تسریع می‌کند و به افزایش نرخهای بهره منتهی می‌شود که به نوبه خود کندی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت. بانک مرکزی امریکا هفته گذشته نرخ بهره پایه خود را برای مبارزه با تورم به میزان ۰.۵ درصد افزایش داد و انتظار می‌رود در دو دیداری که تابستان امسال برگزار می‌کند، اقدام مشابه را تکرار کند. اگر چه فدرال رزرو ابراز امیدواری کرده که از کشاندن اقتصاد به رکود اجتناب کند اما نگرانی‌ها پیرامون رکود اقتصادی افزایش پیدا کرده و در عملکرد ضعیف وال استریت منعکس شده است. در این مصاحبه، گیتس همچنین درباره کتاب جدیدش با عنوان «چگونه از پاندمی بعدی جلوگیری کنیم» صحبت کرد و گفت: امریکا برای بحران سلامتی جهانی بعدی باید خود را بهتر آماده کند.بنیانگذار مایکروسافت پیش‌تر درباره عدم آمادگی پیش از ظهور پاندمی کووید ۱۹ و احتمال اینکه هنوز بدترین مقطع پاندمی اتفاق نیفتاده است، صحبت کرده بود. بر اساس گزارش بلومبرگ، مرکز منابع کرونا ویروس جان هاپکینز اعلام کرده است از زمان آغاز پاندمی، امریکا بیش از ۸۱ میلیون مورد ابتلا به کووید ۱۹ داشته و آمار قربانیان کرونا در این کشور به مرز یک میلیون نفر نزدیک شده است.

واریز یارانه نقدی تا زمان ایجاد زیرساخت کالابرگ الکترونیکی

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد تا زمانی که زیرساخت‌های لازم برای اختصاص کالابرگ کالاهای اساسی فراهم نشود، یارانه این اقلام به صورت نقدی واریز خواهد شد. به گزارش ایبِنا‌، سیدجواد ساداتی نژاد درباره زمان توزیع کالابرگ برای اقدام اساسی اظهار داشت: طبق قانون باید به سمت کالابرگ برویم، اما چون در حال حاضر زیرساخت‌های لازم برای این کار فراهم نیست،  فعلا یارانه‌ها با واریز نقدی پرداخت می‌شود. فراهم کردن زیرساخت‌های توزیع کالا برگ الکترونیک زمانبر است و هر زمان که این زیرساخت‌ها آماده شود، طبق قانون پیش خواهیم رفت. ساداتی‌نژاد همچنین درباره لزوم هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: عواملی مانند دستمزدها، تورم، افزایش بهای انرژی و خشکسالی که کمبود جهانی مواد غذایی را در پی داشته، باعث افزایش قیمت‌ها شده و اخیرا نیز بحران اوکراین به آن دامن زده است. وی با بیان اینکه مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها موضوع مهم مورد نظر مجلس و دولت است و باید اجرا شود، به برخی از آسیب‌های ارز ترجیحی اشاره کرد و افزود: حذف این نوع اختصاص ارز یک اصلاح بزرگ اقتصادی است که دولت‌ها باید آن را انجام می‌دانند و دولت سیزدهم این کار را اصلاحی به سود مردم می‌داند. مردم عزیزمان اطمینان داشته باشند که دولت قبل از حذف این ارز، مبلغ جبرانی را واریز خواهد کرد. ساداتی نژاد با بیان اینکه مردم دغدغه‌ای از این لحاظ نداشته باشند،  تصریح کرد: دو ماه قبل از اجرای این طرح، واریز نقدی یارانه آغاز می‌شود تا قدرت خرید مردم بالا برود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران