شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سید ابراهیم رییسی گفت: دولت با جدیت انضباط نظام بانکی را دنبال می‌کند و همه در این مدت شاهد هستند

سید ابراهیم رییسی گفت: دولت با جدیت انضباط نظام بانکی را دنبال می‌کند و همه در این مدت شاهد هستند که تغییرات در نظام بانکی به تدریج اغاز شده است که ادامه خواهد یافت. آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رییسی در تشریح جهت‌گیری‌های اصلی دولت، با اشاره به اینکه عدالت به‌طور عام و عدالت اقتصادی به‌طور خاص از موضوعاتی است که در آن عقب‌ماندگی وجود دارد، اظهار داشت: دولت بنا دارد براساس آمایش سرزمینی به صورت عادلانه و متوازن زمینه پیشرفت و آبادانی مناطق مختلف کشور را فراهم آورد، چرا که بخش‌هایی از کشور مورد توجه نسبی قرار گرفته و به برخی بخش‌ها توجه کمتری شده است، حتی در داخل استان‌های به ظاهر برخوردار مانند تهران نیز مناطق محروم وجود دارد که مصمم هستیم با نگاه عادلانه همه این موارد را مورد توجه قرار دهیم. رییس‌جمهور به ویژگی‌های اصلی بودجه امسال بر اساس گفتمان دولت پرداخت و گفت: محور اصلی بودجه ۱۴۰۱ را عدالت‌محوری قرار دادیم و ساز و کار لازم برای داشتن عدالت اجرایی، در بودجه پیش‌بینی شده است. در این راستا صندوقی در هر استان در نظر گرفته شده است تا منابع حاصل از فروش اموال مازاد دولت و حق مالکانه معادن هر استان در صندوق همان استان واریز شود تا بتوانند با استفاده از آن و نیز کمک دولت پروژه‌های ناتمام استانی خود را تکمیل کند. با انجام سفرهای استانی تکمیل پروژه‌های نیمه تمام آغاز شده و وزرا و استانداران برای تأمین منابع تکمیل پروژه‌های نیمه تمام خود نیازی به مراجعه به پایتخت و هیات دولت ندارند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت در بودجه سال جاری، رشد اقتصادی ۸ درصدی را پیش‌بینی کرده است، خاطرنشان کرد: در حالی که در سال‌های گذشته رقم رشد اقتصادی حدود ۴ دهم درصد بود اما قصد داریم امسال با کنترل هزینه‌ها و افزایش درآمد و بهره وری، به رشد ۸ درصدی برسیم.

با افزایش یارانه‌ها نمی‌توان مشکل اقتصادی مردم را به‌طور پایدار حل و فصل کرد و لازم است افزایش رشد اقتصادی و رونق تولید در کشور محقق شود.

دکتر رییسی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع عدالت مالیاتی اشاره کرد و اظهار داشت: قبل از این دولت فقط ۴ میلیون مودی مالیاتی وجود داشت اما در ۷ ماه گذشته با شناسایی فرار مالیاتی و افزایش بیش از ۲ میلیونی مودیان مالیاتی، حدود ۱۱۰ درصد افزایش درآمد مالیاتی داشتیم.

آیت‌الله رییسی اقدام مهم دیگر دولت را اجرای قانون تسهیل اخذ مجوزهای کسب و کار برشمرد، گفت: این قانون، ۱۳ سال پیش تصویب شده اما تاکنون اجرا نشده بود و دولت با آگاهی از نقش این تسهیلگری در افزایش اشتغال و تولید، آن را در چند هفته اخیر با جدیت دنبال کرد که پیشرفت ملموس و خوبی هم داشت. رییس‌جمهور به موضوع افزایش حجم صادرات و تجارت خارجی نیز پرداخت و اظهار داشت: حجم صادرات تجاری در ماه‌های اخیر حدود ۴۳ درصد افزایش یافته است ضمن آنکه رکورد ترانزیت ریلی در سال‌های اخیر شکسته شد و سهم کشورمان در ترانزیت کالا در منطقه ارتقاء یافت. آیت‌الله رییسی در جمع‌بندی این بخش از سخنانش افزود: با تلاش همه فعالان تولید و تجارت در کشور و عزم و اراده جوانان خلاق و همکاران دولت در صنعت نفت و افزایش تولید و فروش نفت، فصل جدیدی از رونق در شرایط تحریم در کشور رقم خورد تا جاییکه سخنگوی کاخ سفید اعتراف می‌کند امریکا در فشار حداکثری بر ملت ایران شکست مفتضحانه متحمل شده است و این نتیجه تلاش و مقاومت مردم و اقدامات انجام شده برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها است. آیت‌الله رییسی در ادامه به موضوع ارز ترجیحی و دغدغه دانشجویان در این زمینه اشاره کرد و گفت: همه ۸ میلیارد دلاری را که در قانون بودجه ۱۴۰۰ برای خرید کالاهای اساسی اختصاص یافته بود، قبل از شروع به کار این دولت و در شهریورماه به اتمام رساندند، اما دولت با تدابیری تلاش کرد در این زمینه فشاری بر مردم وارد نشود و کالاهای اساسی مردم نیز بدون دغدغه تامین شود. رییس‌جمهور با اشاره کار کارشناسی صورت گرفته و جلسات متعدد با اقتصاددانان تصریح کرد: در خصوص ارز ترجیحی ۲ دیدگاه وجود دارد برخی معتقدند که فسادزا است و برخی دیگر حذف آن را موجب مشکلات اقتصادی می‌دانند اما دولت تصمیم گرفته کارهای سخت را با درایت و کم‌ترین عوارض پیگیری و اجرایی کند و ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تا حصول اطمینان از اینکه مشکلی پیش نمی‌یابد، ادامه یابد یا جبران آن را به مردم بپردازیم. رییس‌جمهور در خصوص ایجاد شبهه درخصوص ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال، گفت: اقدامات لازم در این زمینه برای پیدا کردن زمین آغاز، صندوق ملی مسکن تشکیل و پول در آن واریز شده و کار ساخت حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در استان‌ها آغاز شده است. لذا وعده ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال حتمی و شدنی است و در این زمینه کسانی که در سال‌های گذشته ترک فعل داشتند، باید جوابگو باشند. رییس‌جمهور با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان در خصوص ساماندهی نظام بانکی کشور، اظهار داشت: دولت با جدیت انضباط نظام بانکی را دنبال می‌کند و همه در این مدت شاهد هستند که تغییرات در نظام بانکی به تدریج اغاز شده است که ادامه خواهد یافت.

دکتر رییسی به موضوع خودرو هم پرداخت و گفت: عقب‌ماندگی‌های جدی در این حوزه وجود دارد و اصلاح مدیریت و کیفیت و شکستن انحصار در این حوزه از برنامه‌های دولت است و تصمیم گرفتیم تا سهم دولت در این حوزه را در بورس عرضه کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران