شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییسی حفظ ارزش پول ملی و نظارت بر بازار ارز را از وظایف مهم بانک مرکزی دانست و بر پیگیری جدی این موضوع تاکید کرد.

افزایش نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها برای مهار رشد نقدینگی و تورم

رییسی حفظ ارزش پول ملی و نظارت بر بازار ارز را از وظایف مهم بانک مرکزی دانست و بر پیگیری جدی این موضوع تاکید کرد. در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به ریاست ابراهیم رییسی تشکیل شد، گزارش‌های جداگانه بانک مرکزی درباره وضعیت کنونی تورم، نقدینگی و بازار ارز ارایه شد. گزارش بانک مرکزی در مورد تورم نشان می‌دهد برنامه‌ها و سیاست‌های دولت برای مهار رشد تورم موفقیت آمیز بوده به گونه‌ای که نرخ رشد تورم در ابتدای دولت سیزدهم که به رقم بی‌سابقه‌ای در ۷۰ سال اخیر رسیده بود کاهش قابل توجهی داشته است. رییس‌جمهور نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم تلاش بیشتر برای مهار رشد تورم و نقدینگی، از بانک مرکزی خواست با افزایش نظارت بر کار و عملکرد بانک‌های دولتی و خصوصی از خلق نقدینگی توسط بانک‌ها جلوگیری شود.  رییسی با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید از 

بنگاه داری خارج شوند، ناترازی بانک‌ها را تهدیدی برای نظام بانکی دانست و گفت: این موضوع باید جدی گرفته شود. رییسی موضوع کفایت سرمایه بانک‌ها را نیز از چالش‌های مهم در نظام بانکی کشور برشمرد و دستور داد بانک مرکزی در خصوص بهبود کفایت سرمایه برنامه عملیاتی ارایه و اجرای آن را پیگیری کند. رییس‌جمهور حفظ ارزش پول ملی و نظارت بر بازار ارز را از وظایف مهم بانک مرکزی دانست و بر پیگیری جدی این موضوع تاکید کرد. در این جلسه همچنین گزارش مشترک بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد تامین مالی زنجیره تولید ارایه شد. به موجب این گزارش اجرای برنامه تامین مالی زنجیره تولید آثار مناسبی در جهت کاهش ضریب فزاینده پولی و کاهش رشد نقدینگی خواهد داشت.

شرط ستاد ملی کرونا برای فعالیت ۹ گروه شغلی تعیین شد

اتاق اصناف ایران اطلاعیه‌ای با موضوع ۵ شرط ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برای فعالیت ۹رسته شغلی صادر کرد.

بنابر اطلاعیه جدید اتاق اصناف و به موجب مصوبه نودمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا (یکم آبان ۱۴۰۰) و با هدف ایجاد هماهنگی در اجرای موثر طرح مدیریت هوشمند بیماری کووید ۱۹ در بستر سکوی بیماری‌های همه گیر (سامانه امید)، فعالیت واحدهای صنفی و مشاغل زیر که میزبان مشتری در محل هستند، مشروط به رعایت ۵ شرط ذیل شد. 

۱- مراتب تزریق دو دوز واکسن صاحبان مشاغل، کارفرمایان، کارکنان، مشتریان مربوط و نیز قرار نداشتن آنان در دوره قرنطینه و درمان بیماری کرونا، در سامانه «امید» مندرج باشد: 

 مراکز سرو غذا در محل از قبیل: رستوران، چایخانه، قهوه‌خانه، کافی شاپ، فست فود تالارپذیرایی و باغ تالار استادیوم‌های ورزشی، باشگاه‌های ورزشی سرپوشیده، استخرهای شنای سرپوشیده، پارک‌های تفریحی آبی، شهربازی و مراکز تفریحی (مسقف) پاساژ، فروشگاه‌های زنجیره‌ای کلیه مراکز اقامتی از قبیل هتل، متل، مسافرخانه، بوم‌گردی ،تورهای گردشگری، بانک‌ها و موسسات خدمات مالی، کارگزاری‌های بورس دفاتر پیشخوان دولت، پلیس +۱۰، دفاتر خدمات تلفن همراه، دفاتر ارایه خدمات قضایی و مراکز مشابه، سالن‌های سینما، تئاتر و موسیقی. 

۲- اخذ QR کد از سامانه و نصب آن در مدخل ورودی کلیه واحدها و فعالیت‌های صنفی، به نحوی که توسط خدمت‌گیرنده قابل رویت و اسکن باشد، الزامی است. تشکل‌های صنفی مربوط موظفند علاوه بر پیگیری این موضوع، بر چگونگی کنترل برخط تزریق واکسن و در وضعیت قرنطینه و بیمار نبودن مراجعان و مشتریان از طریق سامانه، توسط متصدیان واحدها و فعالیت‌های صنفی نظارت کنند. 

۳- خدمت‌گیرندگان موظفند QR پروفایل شهروندی خود را از سامانه اخذ و در تلفن همراه خود ذخیره و قبل از ورود به محل واحدها و فعالیت‌های صنفی، آن را به متصدیان مربوط ارایه کنند. 

۴- خدمت‌گیرندگانی که مراتب تزریق واکسن به آنها در سامانه ثبت نشده یا در وضعیت قرنطینه و تحت درمان بیماری کرونا باشند، نمی‌توانند در محل واحدها و فعالیت‌های صنفی حضور داشته باشند. 

۵- اتاق‌های اصناف و سایر تشکل‌های صنفی حسب مورد موظفند ضمن نظارت موثر بر چگونگی رعایت الزامات مربوط در حوزه عملکرد واحدها و فعالیت‌های صنفی، نسبت به آن دسته از واحدها و فعالیت‌های صنفی ذیربط، که الزامات مقرر را نقض کرده‌اند، به ترتیب زیر و در چارچوب ساز و کارهای اجرایی تعیین شده اقدام کنند: 

مرحله اول: ارسال اخطار کتبی پلمب به واحد و فعالیت صنفی متخلف و درج آن در سامانه.

مرحله دوم: درخواست مسدود شدن پوز بانکی واحد و فعالیت صنفی متخلف به مدت دو هفته از طریق سامانه.مرحله سوم: پلمب ۳۱ روزه واحد و فعالیت صنفی متخلف و درج گزارش آن در سامانه. 

تبصره: در صورت رعایت الزامات مربوط و تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نسبت به رفع پلمب و مسدودیت پوز بانکی ظرف ۷۲ساعت اقدام می‌شود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران