شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مجله سرشناس اکونومیست پیش‌بینی کرده است که قیمت دلار به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد رسید. مجله سرشناس اکونومیست در ارزیابی شاخص‌های کلان اقتصادی ایران برای سال‌های آینده (تا سال 2026) پیش‌بینی کرده است

پیش‌بینی اکونومیست از کاهش نرخ دلار به 18500 تا دو سال آینده

مجله سرشناس اکونومیست پیش‌بینی کرده است که قیمت دلار به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد رسید. مجله سرشناس اکونومیست در ارزیابی شاخص‌های کلان اقتصادی ایران برای سال‌های آینده (تا سال 2026) پیش‌بینی کرده است که قیمت دلار امریکا در یک کاهش ممتد به 18 هزار و 500 تومان خواهد رسید. این مجله معروف معتقد است که توافق محدودی بر سر برنامه هسته‌ای ایران در مذاکرات وین انجام خواهد شد و پس از آن شاهد کاهش قیمت دلار امریکا و سایر ارزهای خارجی در بازار خواهیم بود، به‌طوری که دلار امریکا در سال 2023 به 18 هزار و 500 تومان خواهد رسید. اکونومیست پیش‌بینی کرده است که قیمت دلار در سال آینده میلادی 20 هزار و 600 تومان خواهد بود و در سال 2023 به 18 هزار و 500 تومان می‌رسد. اما پس از آن به تدریج افزایش قیمت داشته و در سال 2026 به 28 هزار و 700 تومان می‌رسد. که این پیش‌بینی‌ها با آنچه در فضای داخلی ایران انجام می‌شود تفاوت‌های اساسی دارد و بر متغیرهای بلندمدت اقتصاد کلان مبتنی است. اعداد پیش‌بینی شده توسط اکونومیست رُند شده است.

افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار

بیش از ۱۲۲ میلیون کارت بانکی در آبان ماه سال‌ جاری تراکنش بانکی داشته‌اند که بیش از ۱۱۶ میلیون آن کارت برداشت بوده است که نسبت مهرماه، افزایش داشته است. همچنین در آبان ماه امسال ۱۲۲ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۶ کارت بانکی دارای تراکنش بوده که از این تعداد بیش از ۱۱۶ میلیون و ۸۰۳ هزار کارت برداشت، بیش از ۴۰۸ هزار کارت اعتباری و بیش از ۵ میلیون و ۴۷۹ هزار کارت نیز هدیه و بن کارت بوده است. در مهرماه امسال نیز ۱۲۰ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۶۹۰ کارت بانکی تراکنش‌دار به ثبت رسیده که بیش از ۱۱۵ میلیون مورد، ‌کارت برداشت بوده است. بر این اساس، مقایسه آمار مربوط به مهرماه و آبان ماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد در دومین ماه پاییز، تعداد کل کارت‌های بانکی تراکنش‌دار ۱.۴۴ درصد افزایش یافته است. در این میان، تعداد کارت برداشت با ۱.۳۳ درصد رشد، تعداد کارت اعتباری با ۱۲.۹۴ درصد رشد و تعداد کارت هدیه و بن کارت نیز با افزایش ۲.۹۹ درصدی مواجه شده است.  بررسی سهم ۳۲ بانک و موسسه اعتباری نشان می‌دهد که هر یک از بانک‌ها در سه بخش کارت اعتباری، کارت برداشت و کارت هدیه و بن کارت دارای آمار متفاوتی هستند.  در آبان ۱۴۰۰، بیشترین سهم از تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار از نوع کارت برداشت با ۶۲.۰۷ درصد متعلق به بانک «ملی ایران»، از نوع کارت اعتباری با ۲۲.۱۶ درصد متعلق به بانک «ملی ایران» و از نوع کارت هدیه و بن کارت با ۱۸.۱۳ درصد متعلق به بانک «ملت» بوده است .

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران