شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی ایران گفت: در هشت ماهه نخست امسال ۶۴۰ هزار نفر، وام ازدواج دریافت کرده و ۲۰۸ هزار نفر نیز در صف استفاده از این تسهیلات هستند.

640 هزار نفر امسال وام ازدواج دریافت کردند

 مدیر روابط عمومی بانک مرکزی ایران گفت: در هشت ماهه نخست امسال ۶۴۰ هزار نفر، وام ازدواج دریافت کرده و ۲۰۸ هزار نفر نیز در صف استفاده از این تسهیلات هستند. «مصطفی قمری‌وفا» مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در توئیتی با عنوان «حمایت از موضوع مهم ازدواج» نوشت: از ابتدای سال جاری تا پایان وقت اداری ۲۳ آبان، بالغ بر ۶۳۹ هزار و ۶۹۵ نفر، به مبلغ ۵۵۳ هزار و ۸۳۱ میلیارد رالد از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره‌مند شده‌اند.اکنون تعداد ۲۰۸ هزار و ۷۲ نفر متقاضی نیز در صف جهت استفاده از این تسهیلات هستند.  براساس تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۰، بانک مرکزی موظف است برای حمایت از ازدواج جوانان، از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به‌ همه زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از تاریخ فروردین ۱۳۹۷ است و تاکنون تسهیلات ازدواج دریافت نکرده‌اند با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۴۰۰ برابر ۷۰ میلیون تومان و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله است. در قانون تاکید شده مسوولیت حُسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانک‌های عامل و تمامی مدیران و کارکنان ذی‌ربط است. عدم اجرا یا تأخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب شده و قابل پیگیری در مراجع ذیصلاح است.همچنین تمامی بانک‌ها موظفند به صورت ماهانه، تعداد تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت این تسهیلات را به صورت عمومی اعلام‌کنند. بانک‌ها باید برای ضمانت صرفاً یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته و یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند.

سرقت میلیارد دلاری از پلتفرم‌های ارز دیجیتال

تحقیقات جدید انجام شده توسط شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین الیپتیک Elliptic نشان می‌دهد که موارد کلاهبرداری و سرقت در پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز در سال جاری میلادی تا کنون منجر به زیان ۱۰.۵ میلیارد دلاری شده است. به گزارش راشاتودی، تحقیقات جدید انجام شده توسط شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین الیپتیک Elliptic نشان می‌دهد که موارد کلاهبرداری و سرقت در پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز در سال جاری میلادی تا کنون منجر به زیان 10.5 میلیارد دلاری شده است. بر اساس این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد، پول نقد به پلتفرم‌های به اصطلاح امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) سرازیر شده است که نشان‌دهنده گسترش شدید تمایل به ارزهای دیجیتال است. پلتفرم‌های DeFi به کاربران اجازه می‌دهند در حالی که دروازه‌بان‌های سنتی امور مالی مانند بانک‌ها را دور می‌زنند، وام دهند، وام بگیرند و پس‌انداز کنند (معمولاً به صورت ارز رمزنگاری شده) . حامیان این بخش می‌گویند که این فناوری دسترسی ارزان‌تر و کارآمدتر به خدمات مالی را ارایه می‌دهد. داده‌های ردیاب بخش DeFi Pulse نشان می‌دهد که ارز دیجیتال به ارزش 86 میلیارد دلار در حال حاضر در پلتفرم‌های دی‌فای ذخیره شده است، در حالی که سال گذشته این رقم حدود 12 میلیارد دلار بود. با این حال، الیپتیک تاکید کرد که رشد انفجاری در بخش مالی غیرمتمرکز DeFi با افزایش جرم و کلاه‌برداری در این بخش که عمدتاً غیرقابل نظارت است، همراه بود. کاربران از سال 2020 تاکنون بیش از 12 میلیارد دلار از طریق برنامه‌های DeFi، پلتفرم‌های وام‌دهی و صرافی‌ها متحمل ضرر شده‌اند، که اکثر ضررها تنها در سال 2021 رخ داده است. علت این ضررها عمدتاً به نقص باگ و کد، و همچنین یک تکنیک هک که شامل سوءاستفاده از حفره‌های موجود در نحوه عملکرد سرویس DeFi است، نسبت داده می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران