شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تعداد تراکنش‌های شاپرکی در مهرماه ۱۴۰۰ به بیش از ۳.۲ میلیارد تراکنش رسید. براساس آمار شاپرک در مهرماه ۱۴۰۰ بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۷۱ میلیون تراکنش با ارزش ۵۹۶۹ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش شده که نسبت

ثبت ۳.۲ میلیارد تراکنش شاپرکی در مهرماه

تعداد تراکنش‌های شاپرکی در مهرماه ۱۴۰۰ به بیش از ۳.۲ میلیارد تراکنش رسید. براساس آمار شاپرک در مهرماه ۱۴۰۰ بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۷۱ میلیون تراکنش با ارزش ۵۹۶۹ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش شده که نسبت به شهریور ماه رشد منفی ۴.۶۲ درصدی در تعداد و منفی ۷.۷۷ درصدی در ارزش ریالی داشته است.  همچنین تراکنش‌های مهر ۱۴۰۰ به نسبت ماه مشابه سال ۱۳۹۹ از نظر تعدادی ۱۶.۷۷ درصد و از نظر ریالی ۲۳.۳۴ درصد رشد داشته است.لازم به ذکر است که ارزش اسمی تراکنش‌های مهر ۱۴۰۰ نسبت به ماه گذشته با رشد منفی ۷.۷۷ درصدی همراه بوده و این در حالی است که ارزش حقیقی تراکنش‌ها در مهر ۱۴۰۰ رشد منفی ۱۱.۰۶ درصدی را تجربه نموده است. ارزش حقیقی تراکنش‌ها در واقع ارزش تراکنش‌های شاپرکی بدون در نظر گرفتن اثرات تورم است. به عبارت دیگر ارزش تراکنش‌های شاپرکی که نسبت به نرخ تورم خالص‌سازی شده است، ارزش حقیقی تراکنش‌های شاپرکی را تشکیل می‌دهد.از سوی دیگر آمار منتشر شده حاکی از رشد ۲۳.۳۴ درصدی در ارزش اسمی تراکنش‌ها در قیاس نقطه به نقطه بوده که می‌توان آن را شاهدی برای افزایش استقبال عمومی از پرداخت الکترونیکی تفسیر کرد. اما براساس محاسبات رشد حقیقی ارزش تراکنش‌ها بدون در نظر گرفتن اثرات تورم منفی ۱۱.۴۴ درصد است. اثرات نرخ تورم بر مبلغ تراکنش‌های شاپرک طی سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به وضوح در جدول فوق قابل مشاهده است.

کارشکنی بانک‌ها در پرداخت وام ودیعه مسکن

در حالی طی ۲ سال اخیر ستاد ملی کرونا برای حمایت از اجاره‌نشین‌ها وام ودیعه مسکن را مصوب کرده که به دلیل کارشکنی بانک‌ها پرداخت این وام با کندی فراوان پیش می‌رود.طی سال 99 و 1400 ستاد ملی کرونا در راستای حمایت از مستاجران پرداخت وام ودیعه مسکن 70، 50 و 30 میلیون تومانی را به ترتیب برای تهران، کلان‌شهرها و سایر شهرها مصوب کرده است. امسال بیش از 1.5 میلیون نفر برای دریافت این وام ثبت‌نام کرده‌اند اما تاکنون فقط حدود 5 درصد توانسته‌اند وام را دریافت کنند.به دلیل سختگیری بانک‌ها در خصوص ضامن این وام، بخش قابل توجهی از مستاجران موفق به دریافت وام ودیعه مسکن نشده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران