شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طالبان در اقدامی که اقتصاد افغانستان را تهدید می‌کند، ممنوعیت کامل استفاده از ارزهای خارجی را اعلام کرد. به گزارش واشنگتن‌پست،

طالبان استفاده از ارزهای خارجی در افغانستان را ممنوع کرد

طالبان در اقدامی که اقتصاد افغانستان را تهدید می‌کند، ممنوعیت کامل استفاده از ارزهای خارجی را اعلام کرد. به گزارش واشنگتن‌پست، طالبان در اقدامی شوکه‌کننده که اقتصاد افغانستان را تهدید می‌کند، روز سه شنبه ممنوعیت کامل استفاده از ارزهای خارجی را اعلام کرد. این اقدام در حالی صورت گرفت که اقتصاد افغانستان در حال حاضر دچار فقدان نقدینگی و در حال فروپاشی است. گروه طالبان در اعلامیه‌ای تأکید کرد که مردم این کشور فقط باید از پول محلی یا افغانی در تمام معاملات استفاده کنند و هر شخصی که از این قانون تخلف کند، تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. بر اساس این گزارش، دلار به‌طور گسترده در افغانستان برای تجارت رسمی و غیررسمی استفاده می‌شود. اما تسلط غافلگیرانه طالبان بر این کشور در ماه اوت باعث هجوم مردم به بانک‌ها و پایان ناگهانی کمک‌های مالی خارجی شد. طالبان گفت: استفاده از ارز خارجی تأثیر منفی بر اقتصاد کشور دارد. همه شهروندان، مغازه داران، تاجران و عموم مردم باید با استفاده از افغانی تجارت کنند. با به قدرت رسیدن طالبان، سیستم‌های مالی بین‌المللی دسترسی این گروه را به میلیاردها دلار ذخایر ارزی بانک مرکزی این کشور قطع کرد و ارز افغانستان به پایین‌ترین سطح خود سقوط کرد. گزارش‌ها حاکی است که از آن زمان، تجارت در این کشور کند شده، قیمت مواد غذایی سر به فلک کشیده و حقوق‌ها نیز پرداخت نشده است. هفته گذشته سازمان برنامه جهانی غذا اعلام کرد که 50 درصد از جمعیت 40 میلیونی افغانستان با گرسنگی حاد مواجه هستند و سازمان‌های بشردوستانه نیز درباره یک بحران انسانی با نزدیک شدن به فصل زمستان هشدار داده‌اند.

تراکنش‌های الکترونیکی کم شد

مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در هفتمین ماه سال جاری به بیش از ۵۹۶ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به شهریورماه در تعداد و ارزش ریالی به ترتیب ۴.۶۲ و ۷.۷۷ درصد کاهش داشته است. بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در مهرماه سال جاری به ۳۲۷۱ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۵۹۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به شهریورماه معادل ۴.۶۲ درصد در تعداد و ۷.۷۷ درصد کاهش در ارزش ریالی داشته است.  بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در مهرسال جاری نسبت به ماه گذشته معادل منفی ۷.۷۷ درصد بوده است.  در مهر ۱۴۰۰ سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۷.۰۳ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۳.۳۳ درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۸۹.۶۴ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۸.۴۵ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۷.۳۶ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۱۹ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران