شماره امروز: ۵۴۷

نرخ دلار صرافی 85 تومان کاهش یافت

| | |

نرخ ارز در بازار آزاد روز شنبه با افزایش همراه شد و هر دلار ۲۷ هزار و ۶۵۰ تومان و هر یورو ۳۲ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید.

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری|

 نرخ ارز در بازار آزاد روز شنبه با افزایش همراه شد و هر دلار ۲۷ هزار و ۶۵۰ تومان و هر یورو ۳۲ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید. محمد کشتی‌آرای، نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه اونس جهانی ۱۷۸۵ دلار قیمت‌گذاری شده گفت: به دلیل بالا رفتن نرخ ارز، شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه هستیم.هم‌اکنون هر قطعه سکه طرح جدید ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بفروش می‌رسد. هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۳۰۰ تومان و هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود.همچنین در بازار متشکل ارزی، هر دلار ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان و هر یورو ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده است. هر دلار در صرافی‌های بانکی (شنبه، هشتم آبان‌ماه) در مقایسه با روز کاری گذشته با ۸۵ تومان کاهش به قیمت ۲۶ هزار و ۸۷۰ تومان داد و ستد شد.قیمت فروش یورو نیز در مقایسه با روز کاری گذشته با ۲۳۵ تومان کاهش برابر ۳۱ هزار و ۷۵ تومان بود. قیمت خرید هر دلار ۲۶ هزار و ۳۳۸ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۴۶۰ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۶۲۴ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۸۶۶ تومان اعلام شد.نرخ خرید یورو در این بازار ۳۰ هزار و ۷۵۷ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۱ هزار و ۳۷ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات روز شنبه، حواله یورو به ۲۷ هزار و ۷۷ تومان فروخته و حواله دلار به ۲۳ هزار و ۴۳۹ تومان معامله شد.قیمت دلار از خردادماه وارد کانال ۲۶ هزار تومان شد و همواره در این محدوده نوسان داشت و حتی در مقطعی به سمت رقم ۲۷ هزار تومان نیز حرکت کرد. در شهریورماه نرخ دلار نزولی یا ثابت بوده است. البته برای چند روزی در محدوده قیمتی ۲۸ هزار تومان نیز معامله می‌شد اما این شرایط دوامی نداشت.از یازدهم مهرماه نرخ دلار کاهشی شد و در هفته‌های گذشته همواره در کانال ۲۶ هزار تومان نوسان داشت و اگرچه دوشنبه گذشته حرکت آرامی به سمت محدوده قیمتی ۲۷ هزار تومان داشت اما هفته را با نرخ ۲۶ هزار و ۸۷۰ تومان شروع کرد.قیمت سکه در بازار تهران (شنبه، هشتم آبان‌ماه) با ۴۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته به رقم ۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان رسید.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۶۵ هزار تومان رسید. قیمت هر مثقال طلا نیز پنج‌میلیون و ۴۹ هزار تومان شد.همچنین اونس جهانی طلا با بیش از ۱۴ دلار کاهش نسبت به روز کاری گذشته به یک‌هزار و ۷۸۴ دلار و ۲ سنت رسید.مهم‌ترین عوامل موثر در رشد قیمت طلا و سکه، بالا رفتن نرخ دلار و اونس جهانی است. نرخ ارز در صرافی‌های بانکی ۸۵ تومان کاهش یافت. همچنین در بازار جهانی نیز قیمت اونس جهانی طلا بیش از ۱۴ دلار کاهش داشت. قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۸۶ درصد کاهش به ۱۷۸۳ دلار و ۳۸ سنت رسید.در حالی که پس از انتشار آمارهایی از تداوم نرخ بالای تورم در امریکا احتمال انقباضی شدن سیاست پولی فدرال رزرو بالا رفته است، رشد ارزش دلار سبب شد تا قیمت طلا روز جمعه به پایین‌ترین رقم بیش از یک هفته گذشته برسد.

     بررسی طرح بانک مرکزی در شورای 

پول‌واعتبار و اصرار بر حذف ارز ترجیحی

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی موضوعی است که مجلس برآن اصرار دارد زیرا بنا بود تا این ارز به سود مردم جهت تامین یارانه کالاهای اساسی به کار گرفته شود، ولی این مساله مورد توجه قرار نگرفت.علی رضایی، نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین وعضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا درباره وضعیت طرح مسوولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی گفت: طرح مسوولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی در حال چکش‌کاری است و اکنون در شورای پول و اعتبار بررسی می‌شود و نماینده کمیسیون اقتصادی هم در جلسات مرتبط به این طرح حضور پیدا می‌کند.وی در ادامه اضافه کرد: جلساتی در شورای پول و اعتبار مرتبط با این طرح برگزارشده، اما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ و بحث نهایی نشده است، البته کارگروهی هم در همین ارتباط تشکیل شده که قرار بر آن است تا نتیجه تصمیم‌گیری‌های این کارگروه در کمیسیون اقتصادی آورده شود. البته بنا بود تا اصلاحاتی برروی آن صورت گیرد که هنوز این اتفاق نیفتاده است.این عضو کمیسیون اقتصادی درباره رویکرد مجلس نسبت به این طرح اظهار داشت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی موضوعی است که مجلس بر آن اصرار دارد زیرا بنا بود تا این ارز به سود مردم جهت تامین یارانه کالاهای اساسی به کار گرفته شود، ولی این مساله مورد توجه قرار نگرفت و در عمل کالاهای اساسی با قیمت آزاد به دست مردم می‌رسد و مساله این است که جا و مکان این پول مشخص نیست و ابهام دارد، برهمین اساس اعضای کمیسیون مجلس به دنبال حذف این ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند.رضایی در ادامه تصریح کرد: نارضایتی مردم پس از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نسبت به گذشته کماکان به قوت خود باقی است. دولت برای عمده کالاهای اساسی یک ارز یارانه‌ای یا کمکی اختصاص داد، اما برای مردم مورد استفاده قرار نگرفت، بنابراین بنا است تا در شورای پول و اعتبار مورد بازنگری مجدد قرار گیرد. وی درباره دیگر حوزه‌های مورد توجه طرح فوق چنین توضیح داد: یکی از مباحث ارز ترجیحی است، دیگر موارد هم مورد پیگیری قرار می‌گیرد و هنوز به مرحله نهایی نرسیده است، تا زمانی هم که ساختار بانک مرکزی، قانون پولی و مالی و سایر موارد مرتبط درست نشود، مشکل اقتصادی هم حل نخواهد شد. عضو کمیسیون اقتصادی افزود: براساس نظرمسوولان اقتصادی بازنگری در حوزه زیرساخت، از نیازها به حساب می‌آید. اکنون نظام بودجه‌ریزی باید براین اساس به تنظیم درآید، یعنی برفرض قرار است تا سال آینده نه قیمت کالا و خدمات گران شود و نه میزان دستمزدها افزایش یابد تا نقدینگی و تورم مدیریت شود.این نماینده مجلس درباره حضور بانک مرکزی در جلسات بررسی طرح مورد اشاره بیان کرد: نماینده بانک مرکزی، کمیسیون اقتصادی، کارگروه مربوطه، نماینده مرکز پژوهش‌ها در جلسات حضور دارند و اظهارنظر می‌کنند و تلاش همه براین اصل استوار است که در نهایت سود مردم به تصویب نهایی برسد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران