شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در نخستین جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد در دولت سیزدهم، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بانک مرکزی به ترتیب به عنوان رییس و نایب‌رییس کمیسیون تعیین شدند.

رییس و نایب‌رییس کمیسیون اقتصاد دولت تعیین شدند

در نخستین جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد در دولت سیزدهم، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بانک مرکزی به ترتیب به عنوان رییس و نایب‌رییس کمیسیون تعیین شدند. کمیسیون اقتصاد دولت ۱۵ شهریور ۱۴۰۰، نخستین جلسه اصلی خود را در دولت سیزدهم با حضور سیمایی دبیر هیات دولت و وزرای امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و سایر اعضای کمیسیون برگزار کرد. در این جلسه، آقایان سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و اکبر کمیجانی رییس کل بانک مرکزی از سوی اعضای کمیسیون به ترتیب به عنوان رییس و نایب‌رییس این کمیسیون تعیین شدند.

رشد اقتصادی کشورهای اروپایی چه قدر بود؟

متوسط رشد اقتصادی کشورهای اروپایی به بالای دو درصد رسید. به گزارش ایسنا، مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش نهایی خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در دومین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۲ درصد و ۲.۱ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۲.۵ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲.۳ درصد افزایش پیدا کرده است.  همچنین رشد اقتصادی سالانه طی بازه زمانی فوق در سطح منطقه یورو به‌طور متوسط ۱۴.۳ درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به‌طور متوسط ۱۳.۸ درصد بوده است. در بین کشورهای اروپایی، بیشترین رشد اقتصادی طی این مدت متعلق به پرتغال با ۴.۹ درصد بوده است و پس از این کشور، لتونی با ۴.۴ درصد و اتریش با ۴.۳ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین رشد اقتصادی مربوط به مالت بوده است که رشد منفی ۰.۵ درصدی را تجربه ک رده است و پس از این کشور نیز ایتالیا با رشد منفی ۰.۲ درصدی قرار دارد. رشد جمهوری چک نیز طی این مدت ۱.۰ درصد و فرانسه ۱.۱ درصد اندازه‌گیری شده است. در بین دیگر کشورهای اروپایی، رشد سه سه ماهه دوم آلمان ۱.۶ درصد، اسپانیا ۲.۸ درصد و هلند ۳.۱ درصد اندازه‌گیری شده است. منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است. طبق گزارش جدید کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۸ درصد خواهد بود که نسبت به برآورد قبلی ۰.۸ درصد بیشتر است اما رشد اقتصادی اتحادیه اروپا به جای ۳.۹ درصد قبلی، ۳.۷ درصد پیش بینی شده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران