شماره امروز: ۵۴۷

سکه ۱۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، دلار ۲۷ هزار و ۱۱۰ تومان معامله شد

| | |

کارشناسان اقتصادی با توجه به ثبات چند روز اخیر بازار ارز و طلا و کاهش قیمت دلار نسبت به کانال 28 هزار تومانی هفته‌های گذشته،

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

کارشناسان اقتصادی با توجه به ثبات چند روز اخیر بازار ارز و طلا و کاهش قیمت دلار نسبت به کانال 28 هزار تومانی هفته‌های گذشته، می‌گویند که دو عامل موجب کاهش 1000 تومانی قیمت دلار در یک هفته اخیر بوده است. یکی موضوع طالبان است که موجب شد بازار هرات تحت تاثیر قرار گیرد و معاملات متوقف شده بود اما در هفته گذشته معاملات هرات و عرضه ارز رونق داشته است و دوم به تحولات عراق مرتبط است که در نتیجه آن صرافی‌های سلیمانیه برهمکاری خود افزوده‌اند. درکناراین موارد یک دخالت ارزی نیز توسط بانک مرکزی به صورت اسکناس انجام شده تا هیجان کاذبی که وارد بازار شده را مدیریت کنند.در نتیجه بازار با ثبات قیمت سکه و دلار مواجه شد و عصر روز دوشنبه 15 شهریور 1400، نیز قیمت دلار ۲۷ هزار و ۱۱۰ تومان و هر یورو ۳۲ هزار و ۲۸۰ تومان معامله شد. در ساعات صبح نیز قیمت دلار 27 هزار و 75 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 579 تومان، پوند انگلیس 37 هزار و 757 تومان و درهم امارات 7 هزار و 374 تومان اعلام شده است.محمد کشتی‌آرای نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه انس جهانی ۱۸۲۸ دلار قیمت‌گذاری شده، افزود: قیمت سکه و طلا در بازار در مقایسه با روز گذشته تغییری نداشت. هر قطعه سکه طرح جدید ۱۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بفروش می‌رسد.هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۱۶۸ هزار تومان و هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

      دلار صرافی در کانال ۲۶ هزارتومان  برای سومین روز متوالی

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی (دوشنبه، ۱۵ شهریورماه) با ۲۵ تومان کاهش نسبت به روز گذشته (یکشنبه، ۱۴ شهریورماه) به ۲۶ هزار و ۶۸۶ تومان رسید.قیمت فروش یورو در مقایسه با روز گذشته (یکشنبه، ۱۴ شهریورماه) با ۱۷ تومان کاهش به ۳۱ هزار و ۳۵۷ تومان رسید.قیمت خرید هر دلار ۲۶ هزار و ۱۵۳ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۷۳۷ تومان بود.نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۱۴۱ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۳۷۸ تومان اعلام شد.نرخ خرید یورو در این بازار ۳۱ هزار و ۶۶ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۱ هزار و ۳۴۸ تومان اعلام شد.

همچنین در سامانه نیما در معاملات روز یکشنبه (۱۴ شهریورماه)، حواله یورو به قیمت ۲۷ هزار و ۳۰۸ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۲ هزار و ۹۷۸ تومان معامله شد.قیمت دلار از خردادماه حرکت آرامی به سوی کانال ۲۵ هزار تومان شروع کرد و بیش از دو هفته در این کانال نوسان داشت و وارد کانال ۲۶هزارتومان شد و سپس در صرافی بانکی به قیمت ۲۷ هزار تومان فروخته می‌شد و طی هفته گذشته روند نزولی قیمت را شروع کرده وارد کانال ۲۶ هزار تومان شده و چند روزی است در این کانال تثبیت شده است.قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (دوشنبه، ۱۵ شهریورماه) در بازار تهران با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته (۱۴ شهریور ماه) به رقم ۱۲ میلیون و ۴۰ هزار تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌ سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورد.نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۶۳ هزار تومان رسید. قیمت هر مثقال طلا نیز پنج میلیون و ۴۱ هزار تومان شد.همچنین هر انس جهانی طلا نیز یک هزار و ۸۲۶ دلار و ۴۱ سنت قیمت خورد.مهم‌ترین عوامل موثر در رشد قیمت طلا و سکه، بالا رفتن دلار و انس جهانی است. بر این اساس قیمت دلار طی هفته گذشته روند نزولی داشته و چند روزی است در صرافی بانکی در کانال ۲۶ هزار تومان آرام گرفته است و انس جهانی با ۲ دلار کاهش قیمت یک هزار و ۸۲۶ دلار و ۴۱ سنت معامله می‌شد.

      توسعه تجارت با یوآن  بین چین و جنوب شرقی آسیا

تجارت خارجی با ارز یوان بین استان هاینان چین و انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا ASEAN در سال ۲۰۲۱ هفت برابر افزایش یافت.به گزارش راشاتودی، مبادلات ارزی چین بین استان هاینان و انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا (ASEAN) در نیمه اول سال ۲۰۲۱ تحت عنوان برنامه آزمایشی تجارت خارجی یوان، هفت برابر افزایش یافت.معاملات جاری بین کشورهای هاینان و انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا ۱.۶۴ میلیارد یوان (۲۵۴ میلیون دلار) و ۳۸۵ میلیون یوان (۶۰ میلیون دلار) از سرمایه‌گذاری مستقیم حاصل شد.یک برنامه آزمایشی برای تجارت خارجی با ارز چینی در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و در ابتدا شامل شانگهای و چهار شهر دیگر در استان گوانگدونگ جنوبی چین بود. بعداً پکن تعداد مناطقی را که این برنامه در آنها کار می‌کرد تا ۲۰ منطقه، از جمله استان هاینان، افزایش داد. این ابتکار با هدف کاهش خطرات ارزی، حصول اطمینان از شفافیت قیمت‌گذاری و امکان تجارت تأمین‌کنندگان چینی که به ارزهای خارجی دسترسی ندارند، با شرکت‌های خارجی را فراهم کرد.بر اساس این برنامه، شرکای تجارت خارجی چین می‌توانند یک اعتبارنامه به یوان با یک بانک چینی صادر کرده و سپس معاملات خود را با ارز محلی آزادانه انجام دهند. هاینان جنوبی‌ترین استان چین است و دارای مزیت جغرافیایی در روابط با کشورهای جنوب شرقی آسیا، یعنی برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام است.پکن در سال‌های اخیر تلاش‌های خود را برای تقویت توسعه اقتصادی هاینان افزایش داده است و در سال ۲۰۱۸ یک منطقه آزمایشی تجاری آزاد و بندر در این جزیره ایجاد کرده است. 

       بیت‌کوین وارد کانال ۵۱ هزار دلاری شد

با ارزش‌ترین ارز دیجیتالی جهان مقاومت ۵۰ هزار دلاری را موقتا شکست.به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، با شدت گرفتن روند خروج بیت‌کوین از صرافی‌های اصلی، قیمت این رمزارز در ساعت‌های اخیر تقویت شده و این مساله به سایر ارزها نیز در قرار گرفتن بر روی ریل صعودی کمک زیادی کرده است. یک استراتژیست ارشد شبکه بلومبرگ از احتمال بالای رسیدن قیمت بیت‌کوین به ۱۰۰ هزار دلار تا پایان سال خبر داده است در حالی که شمار دیگری از کارشناسان از روزهای سخت پیش رو خبر می‌دهند. جدال بیت‌کوین با ابرمقاومت ۵۰ هزار دلاری به یکی از کلیدی‌ترین عوامل تعیین مسیر حرکت بعدی بازار تبدیل شده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران