شماره امروز: ۵۴۷

سکه با 180 هزار تومان افزایش به 12 میلیون و 140 هزار تومان رسید

| | |

روز یکشنبه 14 شهریور 1400، در بازار ارز آزاد، قیمت دلار 27 هزار و 251 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 90 تومان، پوند انگلیس 38 هزار و 47 تومان و درهم امارات 7 هزار و 420 تومان اعلام شده است.

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

روز یکشنبه 14 شهریور 1400، در بازار ارز آزاد، قیمت دلار 27 هزار و 251 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 90 تومان، پوند انگلیس 38 هزار و 47 تومان و درهم امارات 7 هزار و 420 تومان اعلام شده است. در برخی ساعات نیز قیمت ارز با افزایش روبرو بوده است. قیمت دلار ۲۷ هزار ۳۵۰ تومان و هر یورو ۳۲ هزار ۸۵۰ تومان فروخته شده است.همچنین با افزایش اونس جهانی طلا به 1828 دلار، قیمت سکه نیز 180 هزار تومان افزایش یافت و به رقم ۱۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید.

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی (یکشنبه، ۱۴ شهریورماه) با ۵۰ تومان افزایش نسبت به روز گذشته (شنبه، ۱۳ شهریورماه) به ۲۶ هزار و ۷۱۱ تومان رسید.قیمت فروش یورو در مقایسه با روز گذشته (شنبه، ۱۳ شهریورماه) با ۵۰ تومان کاهش به ۳۱ هزار و ۳۷۴ تومان رسید. قیمت خرید هر دلار ۲۶ هزار و ۱۸۲ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۷۵۲ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۱۵۰ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۳۸۸ تومان اعلام شد.نرخ خرید یورو در این بازار ۳۱ هزار و ۷۸ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۱ هزار و ۳۶۰ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات، حواله یورو به قیمت ۲۷ هزار و ۲۹۸ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۲ هزار و ۹۷۰ تومان معامله شد. قیمت دلار از خردادماه حرکت آرامی به سوی کانال ۲۵ هزار تومان شروع کرد و بیش از دو هفته در این کانال نوسان داشت و وارد کانال ۲۶هزار تومان شد و سپس در صرافی بانکی به قیمت ۲۷ هزار تومان فروخته می‌شد و طی هفته گذشته روند نزولی قیمت را شروع کرده وارد کانال ۲۶ هزار تومان شده است.

  افزایش ۱۸۰ هزار تومانی قیمت سکه در بازار

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (یکشنبه، ۱۴ شهریورماه) در بازار تهران با افزایش ۱۸۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته (۱۳ شهریور ماه) به رقم ۱۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌ سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۷۲ هزار تومان رسید. قیمت هر مثقال طلا نیز پنج میلیون و ۷۷ هزار تومان شد.همچنین هر انس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۸۲۸ دلار و ۳۹ سنت قیمت خورد عصر یکشنبه نیز قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک میلیون و 539 هزار تومان و هر مثقال طلا، 5 میلیون و 35 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است. مهم‌ترین عوامل موثر در رشد قیمت طلا و سکه، بالا رفتن دلار و انس جهانی است. بر این اساس قیمت دلار در هفته گذشته روند نزولی داشته و چند روزی است در صرافی بانکی در کانال ۲۶ هزار تومان آرام گرفته است و انس جهانی با وجود تعطیلی بازار جهانی تغییری نداشت و همچون روز گذشته یک‌هزار و ۸۲۸ دلار و ۳۹ سنت معامله شد. نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر گفت: به دلیل رشد قیمت ارز در بازارهای داخلی ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ شاهد افزایش قیمت در بازار سکه و دلار هستیم. محمد کشتی‌آرای افزود: انس جهانی به ۱۸۲۸ دلار رسیده و به این ترتیب قیمت سکه طرح جدید ۱۲ میلیون ۱۳۵ هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون ۵۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون ۱۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون ۷۵۰ هزار تومان و سکه‌های گرمی ۲ میلیون ۳۵۰ هزار تومان.هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون ۱۶۵ هزار تومان و هر مثقال طلا ۵ میلیون ۳۵ هزار تومان فروخته شده است.

عرضه ۲۹۵ میلیون دلار در سامانه نیما

بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نیما (شنبه، ۱۳ شهریورماه) شاهد عرضه حدود ۲۹۵ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است. (شنبه، ۱۳ شهریورماه ۱۴۰۰) از عرضه‌های مذکور حدود ۱۲۵ میلیون دلار معامله شده است.براساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۲ هزار و ۹۰۵ تومان بوده است.این امر حاکی از این است که نرخ ارز موثر در واردات کشور نرخ مذکور بوده است.

سامانه نیما از نیمه نخست سال ۹۷ پس از تعدیل سیاست‌های ارزی دولت به عنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله‌های ارزی تعیین شد.نظام یکپارچه‌ معاملات ارزی (سامانه نیما) با هدف تسهیل تامین ارز راه‌اندازی شده و با استفاده از آن، خریداران (واردکنندگان) و فروشندگان (صادرکنندگان) ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند.سامانه نیما محل تامین ارز کالاهای وارداتی و محل تبادل میان صادرکنندگان و واردکنندگان است و حجم و قیمت معاملات انجام شده در آن در فرایند تعیین نرخ ارز، نقشی تعیین‌کننده دارد.

 پرونده رمز ارزها روی میز کمیسیون اقتصادی مجلس

احکام قانونی پیشنهادی مرتبط با ساماندهی وضعیت رمز ارزها در کارگروه اقتصاد دیجیتال کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود. کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در روزهای یک شنبه، دو شنبه و سه‌شنبه (۱۴، ۱۵ و ۱۶ شهریور ماه) تشکیل جلسه می‌دهد. بر اساس این گزارش انتخاب نمایندگان داوطلب واجد شرایط برای عضویت در هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، در اجرای تبصره (۳) ماده (۵۷) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، عضویت در کمیسیون‌های مشترک طرح‌های الزام به انتشار اطلاعات و شفافیت، عضویت در کمیسیون مشترک طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی به همراه رای‌گیری تقاضای اعمال ماده (۲۳۴) آیین‌نامه داخلی مجلس در خصوص؛ مغایرت‌های قانونی در اجرای قانون چک ب) اجرای ماده (۱۱) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، رای‌گیری نهایی در خصوص تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت شستا از سال ۱۳۹۲ الی ۱۳۹۹ و ادامه بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه دستور کار روز یکشنبه کمیسیون اقتصادی مجلس است. همچنین کارگروه بازار سرمایه جهت بررسی طرح اصلاح موادی از قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و کارگروه اقتصاد دیجیتال جهت بررسی احکام قانونی پیشنهادی مرتبط با ساماندهی وضعیت  رمز ارزها در کشور روز دوشنبه هفته جاری تشکیل جلسه می‌دهند. بررسی لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کرواسی در مورد کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی، انتخاب نایب‌رییس دوم کمیسیون اقتصادی، رای‌گیری نهایی در خصوص؛ طرح اصلاح قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران، ارجاعی از صحن علنی مجلس برای بررسی در شور دوم، لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری- صنعتی سرخس- دوغارون و مازندران و لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) اعاده شده از شورای نگهبان دستور کار روز سه شنبه کمیسیون اقتصادی مجلس است.

 جزییات عملکرد ارزی صندوق توسعه ملی

مبلغ ۳۰۰۴۴ میلیون دلار برای ۳۱۳ طرح توسط صندوق توسعه ملی از ابتدای تاسیس در سال ۹۱ تا پایان آذرماه سال گذشته گشایش اعتبار اسنادی شده و به ۳۰۷ طرح نیز مبلغی معادل ۲۱۹۱۴ میلیون دلار پرداخت شد. صندوق توسعه ملی با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی و بر اساس بند (۲۲) سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه ابلاغی مقام معظم رهبری و ماده (۸۴) قانون برنامه پنجم توسعه در ۱۵ دی ماه سال ۱۳۹۰ تاسیس گردید. بر اساس این گزارش، اخیرا گزارش عملکرد این صندوق از ابتدای تاسیس تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۹ منتشر شده است. در بخشی از این گزارش به بررسی عملکرد تسهیلات ارزی پرداخته شده است. بر این مبنا، بخش عمده تسهیلات اعطایی از محل منابع صندوق توسعه ملی تاکنون، به صورت ارزی و بر اساس مفاد بند (خ) اساسنامه و با عاملیت بانک‌های طرف قرارداد به متقاضیان پرداخت شده است. کل قراردادهای عاملیت ارزی منعقده با بانک‌های عامل تا پایان آذرماه ۱۳۹۹ مبلغ ۱۱۶۱۴۳ میلیون دلار بوده که در نه ماهه سال ۱۳۹۹ مطابق مصوبه مورخ ۱۳۹۹.۰۲.۲۳ هیات عامل صندوق، مبلغ ۵۸۲۰ میلیون دلار سهمیه برای بانک‌های عامل تصویب و قرارداد ۱۳ بانک به مبلغ ۴۹۲۰ میلیون دلار منعقد و ابلاغ شده است. همچنین از محل منابع قراردادهای عاملیت ارزی تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۹، تعداد ۳۱۸ طرح ارزی به مبلغ ۳۴۰۹۶ میلیون دلار تامین مالی شده که از این میزان، تعداد ۳۱۶ طرح با مبلغ مسدودی بالغ بر ۳۳۹۶۰ میلیون دلار فعال بوده و تعداد دو طرح نیز به مبلغ ۱۳۶ میلیون دلار تسهیلات دریافتی خود را تسویه نموده‌اند. از این تعداد طرح تامین مالی شده، ۳۱۳ طرح تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۹ موفق به گشایش اعتبار اسنادی به مبلغ ۳۰۰۴۴ میلیون دلار شده و به ۳۰۷ طرح نیز مبلغی معادل ۲۱۹۱۴ میلیون دلار با همکاری بانک‌های عامل و بانک مرکزی ج.ا.ایران پرداخت قطعی صورت گرفته است. با توجه به منابع تخصیصی به ۳۱۶ طرح ارزی فعال تامین مالی شده، میزان پیشرفت مالی این طرح‌ها صرفا از محل منابع صندوق (نسبت مبالغ پرداختی به مسدودی) تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۹، حدود ۶۴ درصد است. بر اساس این گزارش، بخش دیگری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی در راستای اجرای تکالیف بودجه‌های سنواتی کل کشور و اجرای ماده (۵۷) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، به سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌های سپرده پذیر اختصاص یافته تا این بانک‌ها از طریق اعطای تسهیلات در چارچوب این قراردادها، این منابع را به طرح‌ها و فعالیت‌های مرتبط (از جمله بخش نفت، گاز، پتروشیمی، صنعت و معدن و ...) تخصیص دهند.

بر اساس این گزارش، مبلغ سپرده‌گذاری ارزی انجام شده در بانک‌های سپرده پذیر از سال ۱۳۹۱ تا پایان سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۷۲۳۹ میلیون دلار بوده که از این مقدار معادل مبلغ ۵۵۱۵ میلیون دلار در قالب ۴۶ طرح به مرحله تخصیص ارز رسیده و از مجموع منابع ارزی تخصیصی، حدود ۹۸ درصد به طرح‌های بخش نفت و گاز و حدود دو درصد نیز به طرح‌های بخش صنعت و معدن اختصاص یافته است.

از طرف دیگر، حدود ۷۷ درصد از مبلغ تخصیص یافته در مناطق کمتر توسعه یافته و کمتر از ۲۳ درصد در مناطق برخوردار هزینه شده است. ضمنا در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ و نه ماهه سال ۱۳۹۹ به دلیل عدم درخواست بانک‌ها، هیچگونه قرارداد سپرده‌گذاری ارزی از محل منابع صندوق با بانک‌ها منعقد نشده است.

 پیش‌بینی تحلیل‌گران در نظرسنجی هفتگی قیمت طلا

۱۵ نفر از تحلیل‌گران وال‌استریت، در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها ۱۰ نفر معادل ۶۷ درصد به افزایش قیمت طلا و دو نفر معادل ۱۳ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند. پس از یک تابستان آرام طولانی، بازار طلا اندکی روند صعودی پیدا کرد و هر دو گروه تحلیلگران وال استریت و سرمایه‌گذاران خُرد در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز صعود بیشتر قیمت طلا در معاملات هفته جاری را پیش بینی کردند. تحلیلگران می‌گویند اونس طلا ممکن است روند صعودی به سمت مرز ۱۹۰۰ دلار را شروع کند زیرا سرمایه‌گذاران منتظرند بانک مرکزی امریکا برنامه تعدیل خرید ماهانه اوراق قرضه را عقب بیندازد.  این تغییر ناگهانی پیش بینی‌های پولی که از قیمت طلا پشتیبانی کرد، پس از انتشار گزارش وزارت کار امریکا روی داد که نشان داد تنها ۲۳۵ هزار شغل در اوت ایجاد شده است. آمار مذکور به میزان قابل توجهی ضعیف‌تر از پیش بینی ایجاد ۷۲۰ هزار شغل جدید از سوی اقتصاددانان بود. این میزان اشتغال جدید از بدبینانه‌ترین برآوردها هم پایین‌تر بود. آدام بوتون، استراتژیست ارزی ارشد فارکس به کیتکونیوز گفت: بانک مرکزی امریکا در سپتامبر به تعدیل خرید ماهانه اوراق قرضه اشاره نخواهد کرد و آنها پیش از نشست نوامبر کمیته بازار آزاد فدرال تنها یک گزارش اشتغال دیگر دریافت خواهند کرد. شکسته شدن مقاومت بازار طلا در سطح ۱۸۳۴ دلار قریب الوقوع است و طلا بالاتر خواهد رفت. در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از  تحلیل گران وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۰ نفر معادل ۶۷ درصد به افزایش قیمت طلا و دو نفر معادل ۱۳ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و سه نفر معادل ۲۰ درصد نظری نداشتند. در این بین، ۶۳۷ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها ۴۱۶ نفر معادل ۶۵ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۱۸ نفر معادل ۱۹ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۰۳ نفر معادل ۱۶ درصد نظری نداشتند. خوش‌بینی نسبت به هفته پیش افزایش پیدا کرده و هر دو گروه تحلیل گران وال استریت و سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای انتظار دارند قیمت‌ها به سطح بالاتری صعود کنند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی امریکا با ۲۲ دلار و ۲۰ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش، در ۱۸۳۳ دلار و ۷۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۰.۸ درصد افزایش ثبت کرد. دیوید میدن، تحلیلگر بازار در شرکت اکوئیتی کپیتال گفت: به دلار امریکا چشم دوخته است. اگر شاخص دلار امریکا به پایین ۹۱.۷۵ واحد نزول کند، در این صورت قیمت طلا صعود بیشتری خواهد کرد. با این حال وی خاطرنشان کرد مایل است اول شکسته شدن سطح ۱۸۳۵ دلار را مشاهده کند که سطح مقاومتی کوتاه‌مدت قابل توجهی است. طلا امسال سه بار در آزمودن و شکستن این سطح مقاومتی ناموفق بوده است. جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکو گفت: خریداران طلا برتری فنی دارند و وی انتظار دارد قیمتها در کوتاه‌مدت صعود کنند. رابین بیهار، تحلیلگر مستقل بازار طلا گفت: وی طلا را دوست دارد اما درباره روند قیمت این فلز ارزشمند در کوتاه‌مدت نظر خنثی دارد. وی خاطرنشان کرد جدیدترین آمار اشتغال مانع برنامه بانک مرکزی امریکا برای تعدیل خرید ماهانه اوراق قرضه می‌شود با این حال تعدیل هنوز از دستورکار این بانک مرکزی کاملا خارج نشده است. بیهار گفت: سرمایه‌گذاران به جای اینکه دنبال سود حاصل از  سفته بازی کوتاه‌مدت باشند، باید قیمت فعلی را نقطه ورود خوبی برای یک سرمایه‌گذاری بلندمدت ببینند.

با این حال همه تحلیلگران نسبت به طلا در کوتاه‌مدت خوش‌بین نبودند. مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک گلوبال فارکس به کیتکونیوز گفت: اگرچه حرکت طلا مثبت به نظر می‌رسد، اما وی بدبین مانده است زیرا دلار امریکا تثبیت می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران