شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بیش از ۳.۳ میلیارد تراکنش بانکی در تیرماه امسال از طریق ۱۲ میلیون و ۷۶۰ هزار ابزار پذیرش اینترنتی، موبایلی و فروشگاهی انجام شده که سهم ابزارهای فروشگاهی بیش از ۹۰ درصد بوده است.

۱۲.۷ میلیون ابزار پذیرش فعال در شبکه بانکی

بیش از ۳.۳ میلیارد تراکنش بانکی در تیرماه امسال از طریق ۱۲ میلیون و ۷۶۰ هزار ابزار پذیرش اینترنتی، موبایلی و فروشگاهی انجام شده که سهم ابزارهای فروشگاهی بیش از ۹۰ درصد بوده است. گزارش اقتصادی شاپرک که تیرماه امسال منتشر شد، نشان می‌دهد که در طول یک ماه بالغ ‌بر ۳.۳ میلیارد تراکنش با ارزش ۵,۶۰۶ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش (شاپرک) ‌شده است. بنا بر این گزارش، کارتخوان‌های فروشگاهی، ابزارهای پذیرش موبایلی و ابزارهای پذیرش اینترنتی (درگاه‌های پرداخت) بدنه اصلی شبکه شاپرک را تشکیل می‌دهند و به‌طور خلاصه، در تیرماه امسال، بیش از ۹.۶ میلیون کارتخوان فروشگاهی، ۱.۴ میلیون ابزار موبایلی و ۱.۶ میلیون ابزار پذیرش اینترنتی مورد استفاده قرار گرفته است. مقایسه سهم تعداد هر یک از ابزارهای پذیرش فعال سیستمی از کل ابزارهای بازار در تیرماه ۱۴۰۰ هم نشان می‌دهد که در مجموع کارتخوان‌های فروشگاهی همچنان در شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) رتبه اول را دارند و سهم کارتخوان‌های فروشگاهی از بازار با تعداد ۹ میلیون و ۶۸۰ هزار و ۹۶۰ کارتخوان، ۷۵.۸۷ درصد بوده که البته این میزان نسبت به خردادماه که ۷۵.۸۴ درصد برآورد شده بود، اندکی کاهش داشته است. همچنین، سهم ابزار پذیرش اینترنتی از بازار تراکنش‌ها در تیرماه، نزدیک به یک میلیون و ۶۲۶ هزار و ۸۹۸ واحد بوده که با ۰.۰۲ رشد نسبت به خردادماه به ۱۲.۷۵ درصد رسیده است. از سوی دیگر، سهم ابزار پذیرش موبایلی از بازار در تیرماه هم با یک میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۰۱ واحد، به ۱۱.۳۸ درصد رسیده که آن هم نسبت به خردادماه، اندکی کاهش را نشان می‌دهد. بررسی جدیدترین گزارش شاپرک از سهم ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنش‌ها در تیرماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که کارتخوان‌های فروشگاهی با ۹۰.۳۸ درصد بیشترین سهم را از بازار تراکنش‌های بانکی داشته‌اند و پس از آن ابزار پذیرش اینترنتی با ۶.۱۵ درصد و در نهایت ابزار پذیرش موبایلی با ۳.۴۷ درصد، در پله‌های بعدی قرار دارند. در بخش دیگری از گزارش اقتصادی شاپرک برای تیرماه به متوسط تراکنش‌های فعال سیستمی ابزارهای مختلف نیز اشاره شده که آمار قبلی را تایید می‌کند. همانطور که در جدول زیر می‌بینید، مقایسه تعداد تراکنش‌های بانکی در بین‌ ابزارهای پذیرش مختلف در تیرماه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که کمترین متوسط تراکنش به ازای هر ابزار متعلق به ابزارهای پذیرش موبایلی با متوسط ۸۱ تراکنش برآورد شده است. در حالی که بیشترین تراکنش به ازای هر ابزار پذیرش بانکی با متوسط ۳۱۵ تراکنش در اختیار کارتخوان‌های فروشگاهی و بعد از آن با متوسط ۱۲۸ تراکنش برای ابزارهای پذیرش اینترنتی قرار دارد. در مجموع، این گزارش نشان می‌دهد که متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی (اعم از کارتخوان‌ها، موبایل‌خوان‌ها و درگاه‌های پرداخت اینترنتی) در تیرماه ۱۴۰۰، ۲۶۵ تراکنش به ازای هر ابزار است که نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته افزایش ۱.۶۳ واحدی را تجربه کرده و بدین‌ترتیب، تعداد تراکنش‌های شبکه شاپرک در مجموع همه ابزارها به ۳ میلیارد و ۳۷۶ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۹۰۱ تراکنش رسیده است.

آخرین وضعیت اعطای کارت اعتباری سهام عدالت

مدیر پروژه کارت‌های اعتباری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی آخرین وضعیت اعطای کارت اعتباری سهام عدالت را تشریح کرد. سمیه محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مشمولان سهام عدالت همچنان می‌توانند برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت اقدام کنند، اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه، بیش از ۵۰ هزار نفر به روش مستقیم (مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند) و بیش از ۵۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم (مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند) توثیق سهام عدالت را انجام داده‌اند. تعداد ۱۳۵۲ درخواست نیز رفع توثیق داشته‌ایم. وی ادامه داد: مشمولان می‌توانند برای وثیقه گذاشتن سهام عدالت و دریافت کارت اعتباری سهام عدالت به یکی از دو بانک ملی یا تجارت مراجعه کنند.بر اساس این گزارش، دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از ۲۵ بهمن سال گذشته برای مشمولان این سهام امکان پذیر شده است و تاکنون فقط دو بانک برای اعطای این کارت اعلام آمادگی کرده‌اند و متقاضیان می‌توانند به صورت غیرحضوری کارت خود را دریافت کنند. البته اگر مشمولان مستقیم حتی یک سهم از پرتفوی خود را فروخته باشند، نمی‌توانند کارت اعتباری را دریافت کنند. همچنین اگر یک مرجع قانونی به شرکت سپرده‌گذاری نامه داده باشد که بر اساس آن سهام فرد توقیف شده باشد، آن فرد نمی‌تواند کارت اعتباری دریافت کند.با وجود آنکه به گفته مسوولان، مذاکرات با ۱۰ بانک برای ارایه خدمت مذکور ادامه دارد اما تاکنون فقط دو بانک ملی و تجارت برای اعطای کارت اعتباری اعلام آمادگی کرده‌اند. بنابراین مشمولان برای دریافت کارت اعتباری فقط باید به یکی از دو بانک مذکور مراجعه کنند. البته نیازی به مراجعه حضوری نیست و خدمات به صورت غیر حضوری ارایه می‌شود. مشمولان در مرحله نخست حتما باید در سامانه سجام به نشانی www.sejam.ir ثبت نام کرده باشند تا اطلاعات هویتی آنها ثبت شده باشد.پس از آن برای دریافت کارت اعتباری از بانک ملی، مشمولان مستقیم باید بانک ملی را به عنوان کارگزار خود انتخاب کنند (می‌توانند از طریق تغییر کارگزار ناظر این کار را انجام دهند) سپس مشتریانی که بانک ملی ایران را به عنوان کارگزار سهام عدالتشان انتخاب کرده‌اند می‌توانند تا ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت خود را تسهیلات کارت اعتباری درخواست کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران