شماره امروز: ۵۴۷

| | |

امریکا اجازه ارسال ۴۶۰ میلیون دلار کمک صندوق بین‌المللی پول به افغانستان را که برای کمک به بهبود اقتصاد این کشور تصویب شده بود، نمی‌دهد.

امریکا اجازه ارسال ۴۶۰ میلیون دلار کمک صندوق بین‌المللی پول به افغانستان را که برای کمک به بهبود اقتصاد این کشور تصویب شده بود، نمی‌دهد.امریکا قصد دارد دسترسی طالبان به ۴۶۰ میلیون دلار کمک صندوق بین‌المللی پول را که قرار بود هفته آینده به افغانستان برسد، قطع کند.طبق گزارش منابع نیویورک تایمز در خزانه داری امریکا، صندوق بین‌المللی پول در حال حاضر در حال بررسی عکس‌العمل کشورهای عضو برای به رسمیت شناختن طالبان در افغانستان است و بعد در مورد فرستادن کمک به کابل تصمیم‌گیری می‌کند.

این صندوق در ماه آگوست تصویب کرد ۶۵۰ میلیارد دلار برای کمک به بهبود اقتصاد جهان از بحران کرونا اختصاص داده شود. افغانستان در میان کشورهایی بود که سهمی از این کمک‌ها را دریافت می‌کرد. این تصمیم صندوق بین‌المللی پول در بیست و سوم ماه آگوست یعنی کمتر از یک هفته دیگر اجرایی می‌شود. در این بین دولت امریکا ارسال پول نقد به افغانستان را متوقف کرده تا به دست طالبان نرسد. جلوی ارسال دلارهایی که قرار بود هفته گذشته به افغانستان منتقل شوندگرفته شده است. واشنگتن همچنین دسترسی افغانستان به حساب‌های دولتی تحت مدیریت فدرال رزرو و بانک‌های امریکا را قطع کرده است. طبق گفته اجمل احمدی، رییس سابق بانک مرکزی افغانستان، این کشور حدود ۹ میلیارد دلار در خارج از افغانستان ذخیره دارد. وی اعلام کرد هیچ خطری این ذخایر را تهدید نمی‌کند و این منابع از هیچ کدام از حساب‌های بانکی دزدیده نشده‌اند. با توجه به بلوکه شدن بخش اعظمی از منابع مالی افغانستان، طالبان تنها به ۰.۱ درصد از آنها دسترسی دارد. احمدی در توییتر خود نوشت: «طالبان باید بداند این تصمیم توسط بانک مرکزی افغانستان یا کارکنان آن گرفته نشده است بلکه مستقیما نتیجه سیاست تحریم امریکاست که توسط دفتر کنترل ذخایر خارجی این کشور اجرا می‌شود. طالبان و حامیان آن باید این نتیجه را پیش‌بینی می‌کردند. طالبان با قدرت نظامی برنده شده است ولی حالا باید حکومت کند و این آسان نیست».

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران