شماره امروز: ۵۴۷

نرخ دلار صرافی‌ به ۲۶ هزار و ۵۸ تومان رسید سکه ۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان

| | |

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی (شنبه، ۲۳ مردادماه) با ۱۲۴ تومان افزایش در مقایسه با روز کاری گذشته به ۲۶ هزار و ۵۸ تومان رسید.

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی (شنبه، ۲۳ مردادماه) با ۱۲۴ تومان افزایش در مقایسه با روز کاری گذشته به ۲۶ هزار و ۵۸ تومان رسید.از سوی دیگر با اونس جهانی طلا به قیمت 1780 دلار، و قیمت دلار آزاد 26750 تومان، قیمت طلا و سکه افزایش یافت و سکه به 11 میلیون و 740 هزار تومان رسید.   قیمت فروش یورو در مقایسه با روز کاری گذشته (چهارشنبه، ۲۰ مردادماه) با چهار تومان کاهش به ۳۰ هزار و ۴۰۷ تومان رسید. قیمت خرید هر دلار ۲۵ هزار و ۵۴۲ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۹ هزار و ۸۰۵ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۵ هزار و ۲۵۸ تومان و نرخ فروش آن ۲۵ هزار و ۴۸۷ تومان اعلام شد.نرخ خرید یورو در این بازار ۲۹ هزار و ۷۹۵ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۰ هزار و ۶۶ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات روز چهارشنبه، حواله یورو به قیمت ۲۶ هزار و ۷۶۳ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۲ هزار و ۶۸۷ تومان معامله شد. دلار از هشتم خردادماه وارد کانال ۲۳ هزار تومان شد و در این فاصله به سوی کانال ۲۴ هزار تومان خیز برداشت و بعد وارد کانال ۲۵ هزار تومان شد و دو هفته‌ای در این کانال نوسان داشت و از اواخر هفته گذشته وارد کانال ۲۶ هزار تومان شد.  قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (شنبه، ۲۳ مردادماه) در بازار تهران با افزایش ۱۶۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به رقم ۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج‌ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان رسید. قیمت هر مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۸۳۷ هزار تومان شد. مهم‌ترین عوامل موثر در رشد قیمت طلا و سکه، بالا رفتن دلار و انس جهانی است. بر این اساس قیمت دلار هفته گذشته وارد کانال ۲۶ هزار تومان شد. بهای انس جهانی نیز از یک هزار و ۷۳۳ دلار به یک هزار و ۷۸۰ دلار رسیده است. قیمت سکه نیز در آغاز سال جدید ۱۱ میلیون تومان بود که به‌تدریج روند نزولی را شروع کرد تا به بهای ۹ میلیون تومان رسید. از نیمه اردیبهشت‌ماه، به دنبال رشد تدریجی قیمت ارز، بهای سکه اندکی رشد کرد و در این مدت همواره در کانال ۱۱ میلیون تومان در نوسان بوده و حرکت آرام را به سمت قیمت ۱۲ میلیون تومان آغاز کرده است.

     دلار پایین رفت

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات با ۰.۵۸ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۴۹۸ واحد بسته شد. (شاخص دلار معمولا در برابر شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می‌شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای: یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است)  در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۴۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۵۲ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۹ دلار رسید.در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۷ درصد کاهش به ۱۰۹.۶۴۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۵۶ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۶۹ یوان چین اعلام شد.ارزش دلار مقابل ارزهای مهم کاهش پیدا کرد.نتایج نظرسنجی صورت گرفته توسط دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد که شاخص اطمینان فعالان به اقتصاد امریکا در ماه جولای با ۱۱ واحد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷۰.۲ واحد رسیده که این عدد، کمترین سطح ثبت شده این شاخص از دسامبر سال ۲۰۱۱ بدین سو بوده است. این ریزش، زنگ هشداری برای کاهش تمایل فعالان اقتصادی به سرمایه‌گذاری یا خرج کردن و در طرف مقابل، پس انداز بیشتر است. به بیان ساده‌تر با بدبینی ایجادشده، جریان سرمایه ورودی جدید کمتر می‌شود و رشد اقتصادی کاهش پیدا خواهد کرد.وزارت خزانه داری امریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد کسری بودجه این کشور در ماه جولای به ۳۰۲ میلیارد دلار رسیده که این رقم، بیشترین کسری بودجه ماهانه در طول تاریخ معاصر امریکا بوده است. با توجه به وضعیت وخیم کرونایی مخارج دولت کماکان رو به افزایش است اما از سوی دیگر سررسید دریافت مالیات‌ها برای بسیاری از مالیات‌دهندگان به تاخیر افتاده که این مساله به نوبه خود موجب کاهش محسوس درآمد دولت شده است. شفالی ساچدوف - استراتژیست ارشد ارزی در بانک بی ان پی - گفت: چشم همه فعالان بازار ارز به آمار بازار کار و نرخ تورم است تا مسیر آینده رشد اقتصادی و نرخ بهره تعیین شود. به صورت کلی می‌توان گفت که احساس بازار به چشم‌انداز بلندمدت بسیار بهتر از ماه‌های ابتدایی سال است اما این بدان معنا نیست که رویکرد احتیاطی معامله گران به کلی از بین رفته است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران