شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس موافقت کمیته اقدام ارزی، مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرات سال ۹۸ تا پایان مردادماه سال جاری تمدید شد.

صادرکنندگان تا ۳۱ مرداد برای ایفای تعهدات ارزی مهلت دارند

بر اساس موافقت کمیته اقدام ارزی، مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرات سال ۹۸ تا پایان مردادماه سال جاری تمدید شد.

بر اساس ابلاغیه حمید زادبوم، رییس کل سازمان توسعه ایران، صادرکنندگان تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ فرصت دارند تا بر اساس مفاد بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰، نسبت به ایفای تعهدات ارزی صادرات سال ۹۸ اقدام نمایند.

در متن ابلاغیه آمده است: روسای محترم سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور، احتراما با عنایت به درخواستهای مکرر صادرکنندگان در خصوص افزایش مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرات سال‌های ۹۷ و ۹۸ از یک سو و همچنین ضرورت مساعدت با جامعه صادرکنندگان در جهت تسهیل و تسریع ایفای تعهدات ارزی از سوی دیگر، بر اساس موافقت کمیته اقدام ارزی مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرات سال ۹۸ تا پایان مردادماه سال جاری تمدید گردید.

لذا صادرکنندگان تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ فرصت دارند تا بر اساس مفاد بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰، نسبت به ایفای تعهدات ارزی صادرات سال ۹۸ اقدام نمایند.

افزایش دارایی و بدهی بانک مرکزی در پایان بهار ۱۴۰۰

رقم دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی در پایان فصل بهار ۱۴۰۰ به بیش از ۱۰ هزار و ۲۵۵ هزار میلیارد ریال رسیده است. به گزارش ایبِنا، جدیدترین گزارش بانک مرکزی از خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی در پایان سه ماه سال جاری نشان می‌دهد رقم دارایی‌ها و همچنین رقم بدهی‌ها به بیش از ۱۰ هزار و ۲۵۵ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به پایان سال گذشته، ۵.۳ درصد بیشتر شده است. همچنین میزان دارایی و بدهی بانک مرکزی در پایان خردادماه ۱۴۰۰ نسبت به خرداد سال قبل، ۲۲ درصد افزایش یافته است.   به‌طور مشخص در بخش دارایی‌های بانک مرکزی، با بخش‌های مهمی همچون «دارایی‌های خارجی»، «اسکناس و مسکوک»، «بدهی بخش دولتی» و «بدهی بانک ها» روبرو هستیم. بر این اساس در پایان بهار ۱۴۰۰، رقم دارایی‌های خارجی بانک مرکزی با رشد ۱۹.۹ درصدی نسبت به خردادماه ۹۹ به رقم ۶۶۰۲.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.   همچنین «اسکناس و مسکوک» در پایان خردادماه ۱۴۰۰ به رقم ۱۲.۶ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به خردادماه سال گذشته، ۱۸.۲ درصد کاهش داشته است. بدهی بخش دولتی نیز در این مدت با افزایش ۵۳.۵ درصدی به رقم ۲۰۱۶.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است و در نهایت بدهی بانک‌ها نیز در خردادماه ۱۴۰۰ با رشد ۰.۱ درصدی نسبت به خردادماه سال قبل، به رقم ۱۱۳۴.۴ هزار میلیارد ریال رسیده است. سایر دارایی‌های بانک مرکزی نیز در پایان بهار ۱۴۰۰ به رقم ۴۸۸.۵ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به خردادماه سال گذشته، ۱۲.۹ درصد افزایش داشته است.  در بخش بدهی‌های بانک مرکزی، رقم سپرده بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان خردادماه ۱۴۰۰ با افزایش ۳۴.۱ درصدی نسبت به خردادماه سال گذشته، به بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد ریال رسیده است. در بخش دیگری از بدهی‌های بانک مرکزی نیز، سپرده‌های بخش دولتی در پایان خردادماه سال جاری به رقم ۱۶۰۸.۷ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به پایان سال گذشته، ۶.۴ درصد کمتر شده است. در نهایت، بدهی‌های ارزی بانک مرکزی نیز به رقم بیش از هزار و ۸۱۲ هزار میلیارد ریال در پایان بهار ۱۴۰۰ رسیده است که نسبت به خردادماه سال قبل، ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

قطع درگاه‌های الکترونیکی برخی بانک‌ها در روزهای 21 و 22 مرداد

کلیه درگاه‌های بانک سپه و واحد ادغام شده کوثر شامل اینترنت بانک، عابربانک، پایانه‌های فروشگاهی، همراه بانک و... به دلیل مهاجرت سیستمی این موسسه به سامانه جامع بانکی بانک سپه، از ساعت 12:00 پنجشنبه ۲۱ مرداد تا 9:00 جمعه ۲۲ مرداد قطع خواهد بود. کلیه درگاه‌های الکترونیکی و کارت بانک سپه و واحد ادغام شده موسسه مالی اعتباری کوثر شامل (اینترنت بانک، عابربانک، پایانه‌های فروشگاهی (POS)، همراه بانک و...) به دلیل مهاجرت سیستمی این موسسه به سامانه جامع بانکی بانک سپه، از ساعت 12:00 ظهر روز پنجشنبه 21 مرداد ماه تا 9:00 صبح جمعه 22 مردادماه قطع و طی روزهای بعد از آن با اختلال احتمالی همراه خواهد بود.  

بر اساس این گزارش با توجه به این مهاجرت همچنین شماره شبای کلیه مشتریان واحد ادغام شده موسسه مالی اعتباری کوثر تغییر خواهد کرد که صاحبان حسابهای این موسسه می‌توانند از طریق درگاه‌ها و پرتال اینترنتی بانک سپه از شماره شبای جدید خود مطلع شوند. روابط عمومی بانک سپه ضمن تشکر از صبر و بردباری مشتریان گرامی، به دلیل قطعی فوق پیشاپیش عذرخواهی می‌نماید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران