شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک کارشناس اقتصادی گفت: برقراری حکمرانی ریال، مهار تقاضای سفته‌بازانه برای ارز و رصد و بازگرداندن ارزهای حاصل صادرات غیرنفتی به اقتصاد «سه اقدام اساسی» است

دولت سیزدهم در ۱۰۰ روز نخست بر مهار نرخ ارز متمرکز شود

یک کارشناس اقتصادی گفت: برقراری حکمرانی ریال، مهار تقاضای سفته‌بازانه برای ارز و رصد و بازگرداندن ارزهای حاصل صادرات غیرنفتی به اقتصاد «سه اقدام اساسی» است که دولت می‌تواند برای تقویت پول ملی بر روی آن تمرکز کند. ارسلان ظاهری با اشاره به اینکه، تورم در اقتصاد ایران 57 درصد است و نه 44 درصد و علت اصلی آن جهش نرخ ارز و سقوط پول ملی است‌، گفت: امیدواریم دولت سیزدهم آمارهای بانک مرکزی را از محرمانگی دولت روحانی بیرون بیاورد و منتشر کند تا کارشناسان اقتصادی بتوانند تحلیل‌های دقیق به دولت ارایه دهند‌. وی افزود، آقای رییسی در 100 روز اول مساله مهار نرخ ارز را به راس مسائل اقتصادی دولت بیاورد. برای مهار تورم فزاینده در کوتاه‌مدت، راهی جز مهار ارز و تقویت پول ملی وجود ندارد. این کارشناس اقتصادی گفت: کلیدواژه‌ها و «مصادیق اقتصادی» پرتکرار در بیانات رهبری در سال‌های اخیر؛ 40 مرتبه نقدینگی، 38 مرتبه «مساله تقویت پول ملی»، 34 مرتبه مهار قاچاق و سپس «رانت و فساد». تاکید رهبر انقلاب بر لزوم «پیگیری مجدانه سیاست تقویت پول ملی» در حکم تنفیذ رییس‌جمهور بی‌سابقه بود و برای دولت ایشان یک نقشه راه است. وی همچنین گفت: برقراری حکمرانی ریال، مهار تقاضای سفته‌بازانه برای ارز و رصد و بازگرداندن ارزهای حاصل صادرات غیرنفتی به اقتصاد «سه اقدام اساسی» است که دولت می‌تواند برای تقویت پول ملی بر روی آن تمرکز کند.

افزایش تامین مالی از طریق بازار سرمایه 

تغییرات شاخص‌ها و نماگرهای بازار اوراق بهادار نشان می‌دهد در سه ماهه نخست امسال، تامین مالی از طریق بازار سرمایه روند مثبتی داشته است.بر این اساس شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در بهار ۱۴۰۰ به رقم یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۶۶۵ واحد رسیده است که نسبت به بهار سال قبل، ۸ درصد کاهش داشته است. همچنین در خردادماه امسال، نماگر کل بورس نسبت به خردادماه سال ۹۹ بیش از ۱۰ درصد افت داشته است.شاخص هم وزن نیز در سه ماهه اول سال، با کاهش ۹.۶ درصدی نسبت به سه ماهه ۹۹ به رقم ۳۷۰ هزار و ۲۸ واحد رسیده است. همچنین در این مدت، ارزش بازار سهام با افت دو درصدی نسبت به بهار ۱۳۹۹ به رقم ۴۶۶۵۹.۷ هزار میلیارد سهم رسیده است.ارزش بازار بدهی نیز در سه ماهه نخست امسال به رقم ۲۵۷.۱ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۹۹.۳ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر در این مدت، ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران با افت ۶۳.۱ درصدی نسبت به سه ماهه سال قبل، به رقم ۱۸۶۲.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است. همچنین حجم معاملات بورس در بهار ۱۴۰۰ با کاهش بیش از ۳۷ درصد نسبت به سه ماهه سال قبل، به رقم ۳۰۵.۳ میلیارد سهم رسیده است.اما در بخش فرابورس نیز شاخص کل در سه ماهه نخست امسال، به رقم ۱۷۳۱۹ واحد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۲.۱ درصد افزایش داشته است. شاخص صکوک نیز در این مدت با رشد بیش از ۱۹ درصدی به رقم ۴۸۹ واحد رسید.ارزش بازار سهام فرابورس نیز در  سه ماهه نخست سال به رقم ۱۵۱۸۵.۵ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به سه ماهه سال قبل، ۱۴.۶ درصد افزایش داشته است. ارزش بازار بدهی در بخش فرابورس نیز در بازه زمانی، با رشد بیش از ۹۹ درصدی نسبت به بهار سال قبل، به رقم ۲۶۴۹.۶ هزار میلیارد ریال رسید.بر اساس این گزارش، در مجموع میزان تامین مالی از طریق بازار سرمایه در سه ماهه ابتدایی سال جاری به رقم ۷۹۶.۳ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت مدت مشابه سال قبل، بیش از ۱۰۳ درصد رشد داشته است.

واکسیناسیون ۲۴۰ هزار کارمند نظام بانکی ادامه دارد

دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی گفت: در تهران از روز یکشنبه هفته قبل، تقریبا در ۱۸ ایستگاه، تزریق واکسن به کارمندان شبکه بانکی شروع شده است.  محمدرضا جمشیدی، دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا در خصوص روند تزریق واکسن به کارمندان شبکه بانکی با بیان اینکه از تاریخ نهم مردادماه سال جاری، واکسیناسیون کارکنان نظام بانکی از جمله بانک مرکزی، بانک‌های دولتی و بانک‌های خصوصی شروع شده است اظهار داشت: در اولین روز این طرح یعنی پنج شنبه هفته قبل‌تر (هفتم مردادماه ۱۴۰۰) به حدود ۱۰۰ نفر به صورت نمادین در ساختمان باشگاه بانک مرکزی واکسن کرونا تزریق شد. پس از آن، بانک‌ها از روز جمعه (هشتم مردادماه ۱۴۰۰) در استان‌های مختلف، واکسیناسیون را شروع کردند.  وی افزود: در تهران نیز از روز یکشنبه به بعد، تقریبا در ۱۸ ایستگاه، تزریق واکسن به کارمندان شبکه بانکی شروع شده است. عمدتا هم از درمانگاه‌های بانک ملی، یک واحد از بانک رفاه کارگران و یک واحد نیز از بانک مسکن برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.  جمشیدی تاکید کرد: به این ترتیب اسامی حدود ۲۴۰ هزار نفر از کارکنان شبکه بانکی در اختیار بانک مرکزی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار گرفته است و بر این اساس نوبت‌بندی و به آنها ابلاغ شده است که در چه روز و چه ساعتی به کدام ایستگاه مراجعه کنند و واکسینه شوند. در حال حاضر آماری از تعداد افرادی که واکسینه شده‌اند، در اختیار نداریم. وی افزود: سعی می‌شود تا پایان هفته جاری، تمام افرادی که ثبت نام کرده‌اند در سراسر کشور واکسینه شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران