شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: میزان مطالبات معوق مالیاتی کشور در مجموع ۲۷۰ هزار میلیارد تومان است.محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به آخرین وضیت وصول مالیات در کشور گفت:

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: میزان مطالبات معوق مالیاتی کشور در مجموع ۲۷۰ هزار میلیارد تومان است.محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به آخرین وضیت وصول مالیات در کشور گفت: در بحث اجرای قانون مطالبه جدی ما از دولت سیزدهم و تیم اقتصادی دولت فقط اجرای قانون است. نمونه‌اش را عرض می‌کنم؛ ما قانونی داریم تحت عنوان «قانون سامانه مودیان پایانه فروشگاهی» که در آن قانون تاکید شد کل جریان نقدینگی در کشور از طریق دستگاه‌های پوز باید نظارت بشود.وی در خصوص وضعیت فعلی اجرای قانون مذکور گفت: 40 درصد از این مجموعه اطلاعات لازم که نزدیک به حدود 10 میلیون پوز در کشور است، فاقد هرگونه اطلاعات هستند، اینها اگر به شبکه متصل شوند امکان نظارت بر آنها برای اخذ مالیات فراهم می‌شود.اخیرا یک گزارشی را از سازمان مالیاتی گرفتیم که در مجموع 270 هزار میلیارد تومان میزان مطالبات معوق مالیاتی کشور است. ما اگر معادل 50 درصد این را هم بتوانیم وصول بکنیم که جزوی از مطالبات قانونی دولت است، ‌می‌تواند در جهت جبران کسری بودجه دولت که الان با آن مواجه است کمک موثری کرده و مانع از بروز آثار جانبی کسری بودجه شود.

سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی کشور (جی دی پی) باید بر اساس برنامه ششم توسعه 10 درصد می‌بوده اما الان رسیده به حدود 5.5 درصد. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد میزان بالای فرار مالیاتی است اما چه طور می‌توان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد؟ پاسخ این سوال در استفاده و به‌کارگیری از سامانه‌ها، اجرای طرح نظام جامع مالیاتی، همچنین مجموعه تکالیفی که در قانون سامانه مودیان پایانه فروشگاهی وجود دارد.اعتقادم بر این است اگر روی همین محورهایی که روی آن کار کردیم تاکید شود، بخش مهمی از فرار مالیاتی کنترل می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران