شماره امروز: ۵۴۷

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی به ۲۴ هزار و ۷۴۹ تومان رسید

| | |

روز سه‌شنبه 22 تیرماه 1400، قیمت دلار در بازار آزاد به 24 هزار و 850 تومان، قیمت یورو 29 هزار و 450 تومان و درهم امارات 6 هزار و 780 تومان اعلام شده است.

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

روز سه‌شنبه 22 تیرماه 1400، قیمت دلار در بازار آزاد به 24 هزار و 850 تومان، قیمت یورو 29 هزار و 450 تومان و درهم امارات 6 هزار و 780 تومان اعلام شده است. همچنین با اعلام هر اونس طلا به قیمت 1811 دلار، سکه به 10 میلیون و 710 هزار تومان رسید.  نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر قیمت سکه، طلا و ارز را طی سه شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ اعلام کرد. محمد کشتی آرای با بیان اینکه اونس جهانی ۱۸۱۱ دلار قیمت‌گذاری شده است، افزود: قیمت سکه طرح جدید ۱۰ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۵۹۶ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۱ میلیون و ۶۱ هزار تومان فروخته می‌شود. نرخ دلار در صرافی‌های بانکی (سه‌شنبه، ۲۲ تیرماه) با ۱۱۷ تومان افزایش نسبت به به قبل به رقم ۲۴ هزار و ۷۴۹ تومان رسید.قیمت فروش یورو با ۹۲ تومان کاهش نسبت به روز گذشته به ۲۹ هزار و ۳۹۱ تومان رسید. قیمت خرید هر دلار ۲۴ هزار و ۲۵۹ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۸ هزار و ۸۰۹ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۴ هزار و ۲۱۷ تومان و نرخ فروش آن ۲۴ هزار و ۴۳۷ تومان اعلام شد. نرخ خرید یورو در این بازار ۲۸ هزار و ۷۱۸ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۸ هزار و ۹۷۹ تومان اعلام شد.

همچنین در سامانه نیما در معاملات، حواله یورو به قیمت ۲۶ هزار و ۵۱۱ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۲ هزار و ۳۵۶ تومان معامله شد.دلار از هشتم خردادماه وارد کانال ۲۳ هزار تومانی شد و در این فاصله به سوی کانال ۲۴ هزار تومان خیز برداشت، اما دوباره کاهش یافت و در کانال ۲۳ هزار تومانی در نوسان بود تا اینکه شنبه هفته گذشته وارد کانال ۲۴ هزار تومان شد و رشد آرام قیمتی را ادامه داد و به کانال ۲۵ هزار تومانی نیز وارد شد اما دوباره به قیمت ۲۴ هزار تومان عقب‌نشینی کرد.

     سکه ۷۰ هزار تومان ارزان شد 

صبح سه شنبه، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سه شنبه، ۲۲ تیرماه) در بازار تهران با کاهش ۷۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به رقم ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.ارزش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۷۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به رقم ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج‌ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۵۲ هزار تومان رسید. قیمت هر مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۵۵۸ هزار تومان شد. همچنین هر اونس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۸۰۷ دلار و ۵۹ سنت قیمت خورد. قیمت سکه در آغاز سال جدید ۱۱ میلیون تومان بود که به‌تدریج روند نزولی را شروع کرد تا به بهای ۹ میلیون تومان رسید. از نیمه اردیبهشت‌ماه، به دنبال رشد تدریجی قیمت ارز، بهای سکه اندکی رشد کرد و در این مدت در کانال ۱۰ میلیون تومان در نوسان بوده است.  مهم‌ترین رویداد درخصوص بازار سکه و طلا، حذف ابلاغ قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده است. براساس این قانون از این پس، مالیات بر ارزش افزوده از سود و اجرت طلا اخذ شده و دیگر از اصل طلا کسر نمی‌شود. این قانون قرار است از ۶ ماه آینده اجرا شود. 

پیش‌بینی می‌شود با اجرای قانون حذف مالیات برارزش افزوده، صنعت طلا مجدد در کشور رونق یابد و در واقع این قانون به مصرف‌کننده برای خرید طلا کمک می‌کند.

    دلار بالا آمد

ارزش دلار مقابل بیشتر رقبا تقویت شد. تزریق نقدینگی و اعتبارات به بازارهای مالی به ویژه بازار ارز توسط سیاست‌گذاران پولی در جهان ادامه دارد تا از خروج قدرتمند از رکود کرونایی اطمینان حاصل شود.

بانک‌های مرکزی ژاپن، امریکا و اروپا کماکان برنامه خرید اوراق قرضه خود را ادامه می‌دهند و در چین نیز بانک مرکزی این کشور از تزریق مجدد ۱۵۰ میلیارد دلار به بازار خبر داد که به اعتقاد برخی از کارشناسان برای رفع نگرانی فعالان بازارهای مالی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی از کاهش سرعت رشد اقتصادی این کشور بوده است. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات با ۰.۱۶ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۲۶ واحد بسته شد. در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۶ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۵ دلار رسید. در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۸ درصد افزایش به ۱۱۰.۳۴۲ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۳۷ دلار مبادله شد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران