شماره امروز: ۵۴۷

| | |

موسسه مالی بین‌الملل از بهبود وضعیت اقتصاد ایران پس از احیای توافق هسته‌ای خبر داد. موسسه مالی بین‌الملل در گزارشی به بررسی سناریوهای پیش روی اقتصاد ایران پرداخت و نوشت:

 رشد اقتصادی ایران از 2 تا 6 درصد در شرایط بدبینانه و خوش‌بینانه

موسسه مالی بین‌الملل از بهبود وضعیت اقتصاد ایران پس از احیای توافق هسته‌ای خبر داد. موسسه مالی بین‌الملل در گزارشی به بررسی سناریوهای پیش روی اقتصاد ایران پرداخت و نوشت: پیروزی ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری تغییری در روند مذاکرات هسته‌ای ایجاد نخواهد کرد اما ممکن است این اتفاق کار امریکا را برای گسترش توافق هسته‌ای به حوزه‌های دیگر با دشواری مواجه سازد. اگر توافق هسته‌ای احیا شود و تحریم‌های متعدد غیرهسته‌ای به قوت خود باقی بمانند، بهره بردن ایران را از مزایای اقتصادی توافق دشوارتر خواهد ساخت چرا که شرکت‌های غربی سرمایه‌گذاری‌های سنگین خود را به تعویق می‌اندازند و این مساله رشد سریع را غیرمحتمل می‌سازد.  موسسه مالی بین‌الملل با اشاره به خروج دولت ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸ نوشت: ایران تاکنون با درخواست امریکا برای اضافه شدن مباحث موشکی و منطقه‌ای به مذاکرات هسته‌ای مخالفت کرده آن هم در شرایطی که با تحریم‌های سنگین و تبعات ناشی از کرونا، اقتصاد ایران در شرایط شکننده‌ای باقی مانده است. نرخ بیکاری در ایران هنوز بالا است و تورم نیز به بالای ۵۰ درصد رسیده است.  در ادامه این گزارش با سناریو احیای توافق و رفع بیشتر تحریم‌ها، پیش بینی شده است که رشد اقتصادی امسال ایران به ۴.۳ درصد برسد اما در سال‌های بعدی بیشتر شده و به ۵.۹ و ۵.۸ درصد در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ برسد. در این حالت، ذخایر ارزی ایران طی سه سال می‌تواند از رقم ۷۰ میلیارد دلار در ماه مه ‌امسال به دو برابر افزایش یابد و در سال ۲۰۲۳ با پایان کسری بودجه شاهد مازاد بودجه دولت باشیم.  در صورتی که تنها توافق سال ۲۰۱۵ احیا شود و سایر تحریم‌ها حفظ شود، رشد اقتصادی خفیف‌تر بوده و به ۳.۵ درصد در سال جاری، ۴.۱ درصد در سال آینده و ۳.۸ درصد در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید. نرخ بیکاری نیز در چنین حالتی حدود ۲۰ درصد خواهد بود.  همچنین در سناریو بدبینانه و در حالتی که تهران و شش قدرت جهانی نتوانند به توافقی بر سر احیای برجام برسند، رشد اقتصادی بسیار کمتر و معادل ۱.۸ درصد در سال جاری خواهد بود.

معامله روزانه بیش از ۵ میلیون دلار در بازار متشکل معاملات ارزی

قائم مقام بانک مرکزی گفت: بازار متشکل معاملات ارزی در مدت زمان اندک از آغاز فعالیت خود توانسته است موفقیت خوبی را در ساماندهی و انتظام بخشی به بازار اسکناس ارز کسب کند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر کمیجانی در بازدید از شرکت بازار متشکل معاملات ارزی ضمن تقدیر از این مجموعه و فعالیت‌های آن در راستای ثبات بخشی به بازار ارز عنوان کرد: خوشبختانه با ایجاد بازار متشکل معاملات ارزی طی حدود دو سال گذشته شاهد نظام بخشی به بازار اسکناس بودیم. در حال حاضر در بازار مذکور، 368 کارگزار عضو هستند که مشتمل بر 18 بانک، 23 صرافی بانکی و 327 صرافی تضامنی از سراسر کشور هستند. لذا این بازار توانسته در همین مدت زمان اندک، موفقیت خوبی را در ساماندهی و انتظام بخشی به بازار اسکناس ارز در سطح عمده فروشی داشته باشد. قائم مقام بانک مرکزی درخصوص فرآیند فعالیت بازار متشکل معاملات ارزی عنوان کرد: در این زمینه خریداران و فروشندگان براساس سازوکار بازار و از طریق سامانه و خدماتی که این شرکت فراهم می‌کند، می‌توانند فعالیت‌های خود را انجام دهند و نیازهای خود را برطرف کنند.دکتر کمیجانی با اشاره به اینکه نرخی که بر اساس سازوکار بازار ایجاد می‌شود نقش مرجع دارد، عنوان کرد: در این زمینه اطلاع‌رسانی عمومی به فعالان بازار و مردم عادی درباره نرخ ارز، کمک قابل توجهی را در بهینه‌سازی بازار داشته است.در حال حاضر دو نماد فعال در بازار وجود دارد که بر اساس اطلاعات موجود، حجم معاملات نماد اسکناس دلار امریکا در بازار یاد شده از ابتدای فعالیت آن تا امروز بیش از یک میلیارد دلار و در نماد اسکناس یورو، حجم معاملات بالغ بر 176 میلیون یورو بوده است.این مقام مسوول افزود: با تعمیق بازار متشکل معاملات ارزی در سال جاری و استقبال بانک‌ها و صرافی به عنوان کارگزاران بازار و همچنین افزایش تمایل صادرکنندگان به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود به صورت اسکناس و عرضه آن در بازار مذکور از طریق کارگزاران بازار، از ابتدای سال جاری تاکنون روزانه به‌طور متوسط بیش از 5 میلیون دلار و یک میلیون یورو در بازار مذکور معامله شده است. همچنین با فعال شدن این بازار از تخلفات در بازارهای غیررسمی و تضییع حقوق افراد جلوگیری شده و فعالانی که به صورت رسمی در این بازار حضور می‌یابند می‌توانند با آرامش خاطر نسبت به انجام معاملات اقدام کنند. دکتر کمیجانی ضمن تأکید بر تداوم برنامه‌های توسعه‌ای بازار متشکل معاملات ارزی تصریح کرد: امیدوارم این برنامه‌ها با بهره‌گیری از تجربیات کسب شده طی این مدت و هم‌راستا با سیاست‌های ارزی بانک مرکزی ادامه یابد و اهداف متعالی در این زمینه حاصل شود. وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه بازار در حال تعمیق است و در همان حال شفاف‌سازی در بازار ارز نیز به واسطه بازار متشکل معاملات ارزی محقق شده است. پیام و هدف از تشکیل این بازار روشن است و آن هم ایجاد بازار روشن، شفاف و کارآمدی است که فعالان بازار ارز بتوانند به واسطه کارگزاران بازار متشکل معاملات ارزی در این بازار حضور یابند. دکتر کمیجانی ضمن اشاره به رشد اقتصادی کشور در سال 1399، گفت: خوشبختانه اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۹ علی رغم تحریم‌های شدید بانکی و مالی و مواجهه با شیوع ویروس کرونا، در مقایسه با سایر کشورها که طی همین دوره رشد منفی اقتصادی را تجربه کرده‌اند، توانست با توسعه ظرفیت‌های داخلی و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط نه تنها از رشد منفی جلوگیری کند، رشد مثبت اقتصادی نیز حاصل نماید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران