شماره امروز: ۵۴۷

رشد اندک قیمت سکه در میانه کانال ۱۰ میلیون تومان

| | |

رییس‌جمهوری بر ضرورت ورود منابع ارزی آزاد شده به فرایندهای تبادلات مالی تاکید کرد و گفت: بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند

گروه بانک و بیمه| 

رییس‌جمهوری بر ضرورت ورود منابع ارزی آزاد شده به فرایندهای تبادلات مالی تاکید کرد و گفت: بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که جریان تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید داخلی کشور به سرعت عملیاتی و مناسبات بانکی بین‌المللی در مسیر رونق تولید راه‌اندازی شود. در دویست و سی و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با توجه به نزدیک شدن به مراحل پایانی مذاکرات احیای توافق برجام و روند موجود در این زمینه، بانک مرکزی گزارشی از تمهیدات در نظر گرفته شده برای فعال‌سازی منابع ارزی بلوکه شده کشور پس از رفع تحریم‌ها در چرخه بازار مالی و سرمایه‌ای کشور ارایه کرد. حسن روحانی در این نشست با تاکید بر ضرورت آمادگی برای ورود منابع ارزی آزاد شده کشور به فرایندهای تبادلات مالی گفت: بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های دخیل در این موضوع می‌بایست به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که جریان تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید داخلی کشور به سرعت عملیاتی شود و مناسبات بانکی بین‌المللی در مسیر رونق تولید کشور راه‌اندازی شود.

     نوسان قیمت دلار در کانال ۲۳ هزار تومانی

به دنبال برگزاری اولین کنفرانس مطبوعاتی رییس‌جمهور منتخب و اعلام مواضع از جمله مذاکرات برجام و خارج از برجام و عدم تمایل به دیدار با رییس‌جمهور امریکا و همچنین اعلام مواضع کاخ سفید و وزارت خارجه امریکا نسبت به این سخنان، بازار ارز نسبت به این اعلام مواضع و سیاست‌های رییس‌جمهور منتخب واکنش نشان داده و قیمت ارز در بازار افزایش یافت.در بازار ارز آزاد، قیمت دلار 24 هزار و 250 تومان، قیمت یورو 28 هزار و 800 تومان و درهم امارات 6 هزار و 640 تومان اعلام شده است. به اعتقاد کارشناسان دو باور در بازار ارز وجود دارد که موجب نوسانات قیمتی می‌شود، ‌نخست اینکه با مذاکره و بازگشت به برجام و ... قیمت ارز کاهش چشم‌گیری خواهد داشت و دوم اینکه حتی مذاکره هم نمی‌تواند مانع از واقعیات موجود اقتصاد ایران شود و امکان کاهش چشم گیر قیمت ارز وجود ندارد و نهایتا دلار در کانال 23-22 هزار تومان جا خوش می‌کند. نوسان قیمت در بازار ارز درحالی رخ داده که در تعطیلات نوروز، با تلاش سفته بازان، قیمت دلار به مرز 26 هزار تومان هم رسیده بود اما انتشار خبرهای مربوط به مذاکرات هسته‌ای و ... باعث عقب‌نشینی دلار از این سطح قیمتی شده است. نرخ دلار در صرافی‌های بانکی (سه‌شنبه، ۱ تیرماه) با ۱۳۶ تومان افزایش نسبت به روز گذشته (دوشنبه) به رقم ۲۳ هزار و ۸۴۶ تومان رسید.قیمت فروش یورو با ۶۸۳ تومان کاهش نسبت به روز گذشته به ۲۸ هزار و ۲۰۳ تومان رسید. قیمت خرید هر دلار ۲۳ هزار و ۳۷۴ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۷ هزار و ۶۴۵ تومان بود. علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۳ هزار و ۱۶۱ تومان و نرخ فروش آن ۲۳ هزار و ۳۷۱ تومان اعلام شد. نرخ خرید یورو در این بازار ۲۷ هزار و ۴۹۶ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۷ هزار و ۷۴۶ تومان اعلام شد. همچنین در سامانه نیما در معاملات، حواله یورو به قیمت ۲۴ هزار و ۸۸۸ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۰ هزار و ۹۶۴ تومان معامله شد.دلار از هشتم خردادماه وارد کانال ۲۳ هزار تومانی شد و در این فاصله به سوی کانال ۲۴ هزار تومان خیز برداشت، اما دوباره کاهش داشته و همچنان در کانال ۲۳ هزار تومانی نوسان داشته است.   در بازار طلا نیز قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سه شنبه، ۱ تیر ماه) در بازار تهران با افزایش ۸۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به رقم ۱۰ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان رسید. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران