شماره امروز: ۵۴۷

۲ عامل تاثیرگذار موجب کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه است

| | |

بازارها در روز دوم بعد از انتخابات نیز واکنش مثبت نشان دادند و قیمت‌ها در حال کاهش است

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

بازارها در روز دوم بعد از انتخابات نیز واکنش مثبت نشان دادند و قیمت‌ها در حال کاهش است و شاخص بورس نیز به افزایش خود ادامه می‌دهد. بازار سهام روز یکشنبه نیز واکنش مثبت نشان داد و با 1684 واحد افزایش به 1 میلیون و 163 هزار واحد رسید. قیمت طلا و سکه نیز متاثر از انتخابات و کاهش قیمت اونس جهانی با کاهش قابل توجه مواجه شد و قیمت دلار نیز با کاهش به 23770 تومان رسید و قیمت سکه نیز 10 میلیون و 210 هزار تومان اعلام شد. در بازار خودرو نیز بخشی از قیمت‌ها کاهش یافته اما برخی مدل‌ها اعلام نشده یا همان قیمت‌های چند روز پیش است اما انتظار می‌رود که قیمت‌های جدید با کاهش مواجه باشد. در روزی که سمند EF۷، پژو پارس و ۲۰۶ تغییر قیمتی نداشتند، پژو ۴۰۵ و تندر ۹۰ ارزان شدند و در بین خودرو‌های سایپا شاهد کاهش قیمت تیبا، ساینا و برخی از مدل‌های پراید بودیم. همچنین مدل‌های مونتاژشده بازار مثل چانگان، سیتروئن و سوزوکی ویتارا هم با کاهش قیمت در بازار حضور دارند. کارشناسان می‌گویند که بازگشت مذاکرات‌کنندگان به پایتخت‌ها برای گفت‌وگوی نهایی و آماده شدن متن توافق‌ها، مهم‌ترین عامل کاهش قیمت‌ها در روزهای اخیر است و دیپلمات‌ها گفته‌اند که از همیشه به توافق نهایی نزدیک‌تر هستند و تعدادی از اختلاف‌های باقی مانده نیز در حال حل شدن و نهایی شدن است.  ارزش ریال در صورت احیای برجام مستعد صعود قابل توجهی خواهد بود.انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در حالی برگزار شد که مذاکرات بین ایران و سایر اعضای برجام برای بازگشت امریکا به توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها کماکان ادامه دارد. انتظار می‌رود که بازار نفت جهانی و بازار ارز در داخل ایران بیشترین واکنش را به حصول توافق مجدد از خود نشان دهند.در رابطه با وقایع اخیر، ادوارد مویا- تحلیلگر ارشد ارزی بازارهای مالی موسسه اواندا و کارشناس مدعو بلومبرگ و رویترز- در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: احیای اقتصاد ایران بستگی به پایبندی این کشور به توافق احیاشده هسته‌ای خواهد داشت. اینکه یک احیای بسیار سریع را شاهد باشیم خیلی محتمل نیست اما (در صورت احیای برجام) شاهد بهبود قابل توجه فعالیت‌های اقتصادی در ایران در سه ماهه پایانی سال خواهیم بود. مویا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احتمال ورود مجدد نفت ایران به بازارهای جهانی پس از برداشته شدن تحریم‌ها گفت: با افزایش عرضه نفت شاهد کاهش بهای نفت خام در بازارهای جهانی خواهیم بود. خوشبینی نسبت به بالا رفتن قیمت نفت خیلی طول کشید و اکنون انتظار کاهش قیمت‌ها را داریم. به گفته وی، در نیمه دوم امسال تقاضا برای نفت شدت خواهد یافت اما کمبود در عرضه این محصول در مقایسه با دیگر کالاهای اساسی نظیر سویا، تخته چوب و فولاد کمتر خواهد بود. در بلندمدت اما با توجه به کم بودن سرمایه‌گذاری در میادین نفتی جدید و حرکت بسیاری از کشورها به سمت استفاده از انرژی‌های پاک چشم‌انداز قیمت نفت صعودی است.به گفته این تحلیلگر امریکایی، اگر ایران به توافق هسته‌ای بازگردد، ارزش ریال می‌تواند شاهد یک تقویت چشمگیر باشد. وی معتقد است که بازارهای مالی منتظر رییس‌جمهور شدن اقای رییسی هستند و معتقدند که در روند مذاکرات اخلالی ایجاد نخواهد شد. بعداز اینکه دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، احیای مجدد توافق باعث خواهد شد سرمایه‌های خارجی جدید وارد ایران شده و ارزش ریال افزایش پیدا کند. 

     دلار ۲۳ هزاری شد

‌ در بازار ارز قیمت دلار 23 هزار و 650 تومان، قیمت یورو 28 هزار تومان و درهم امارات 6 هزار و 520 تومان اعلام شده است. 

  کاهش ۴۰۰ تومانی نرخ دلار 

در صرافی‌های بانکی

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی (یکشنبه، ۳۰ خردادماه) نرخ دلار در صرافی‌های بانکی با ۴۱۰ تومان کاهش نسبت به روز گذشته به رقم ۲۳ هزار و ۴۰۶ تومان رسید.قیمت فروش یورو در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه با ۴۱۲ تومان کاهش نسبت به روز گذشته به ۲۸ هزار و ۱۲۸ تومان رسید. قیمت خرید هر دلار ۲ هزار و ۹۴۳ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۷ هزار و ۵۷۱ تومان بود. علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۳ هزار و ۳۱۴ تومان و نرخ فروش آن ۲۳ هزار و ۵۲۶ تومان اعلام شد. نرخ خرید یورو در این بازار ۲۷ هزار و ۶۷۸ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۷ هزار و ۹۲۹ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات دیروز، حواله یورو به قیمت ۲۴ هزار و ۸۰۲ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۰ هزار و ۸۹۱ تومان معامله شد.دلار از هشتم خردادماه وارد کانال ۲۳ هزار تومانی شد و در این فاصله به سوی کانال ۲۴ هزار تومان خیز برداشت، اما دوباره کاهش داشته و همچنان در کانال ۲۳ هزار تومانی نوسان داشته است. 

     ریزش نیم میلیونی سکه طرح جدید

نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر گفت: بهای انواع سکه در بازار نسبت به پایان هفته قبل، کاهش معناداری دارد و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نسبت به پایان هفته گذشته، ۵۰۰ هزار تومان کاهش دارد.محمد کشتی آرای نایب رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر با اشاره به افت بهای جهانی طلا به رقم ۱۷۶۵ دلار برای هر اونس اظهار داشت: در معاملات دومین روز هفته، علاوه بر کاهش نرخ جهانی طلا، شاهد افت نرخ ارز به ویژه دلار در بازار نیز بودیم. روندی که در مجموع به کاهش نسبی بهای انواع طلا و سکه در بازار تهران منجر شده است.به گفته این فعال صنفی، شرایط فعلی بازار طلا و سکه به گونه‌ای نیست که بتوان برای روزهای آینده، پیش بینی قابل تاملی داشت، اما آنچه مسلم است در یکی دو روز اخیر، شاهد ثبات نسبی در سمت عرضه و تقاضا در بازار هستیم. وی همچنین خاطرنشان کرد اونس جهانی طلا نسبت به پایان هفته قبل، حدود ۱۰۰ دلار کاهش یافته است.کشتی آرای در ادامه به آخرین نرخ‌های بازار اشاره داشت و افزود: هر قطعه سکه تمام طرح قدیم در بازار به نرخ ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی نسبت به آخرین نرخ هفته قبل، به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان معامله می‌شود.هر نیم سکه نیز به رقم ۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و هر ربع سکه به رقم ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسیده که بهای نیم سکه نسبت به پایان هفته گذشته، ۳۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.همچنین هر سکه یک گرمی بانک مرکزی نیز دو میلیون و ۲۵۰ تومان قیمت‌گذاری شده است. هر مثقال طلای آب شده در بازار به رقم ۴ میلیون و ۴۱۷ هزار تومان رسیده و یک گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۳۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.حباب سکه امامی در بازار، ۲۲۰ هزار تومان است. عامل نخست کاهش قیمت‌ها، افت قیمت اونس جهانی و عامل دیگر کاهش قیمت ارز در داخل کشور است.محمد کشتی‌آرای درباره وضعیت بازار سکه و طلا در روزهای آینده، اظهار داشت: اکنون فرصت مناسبی برای تحلیل بازار نبوده و زود است در این مورد صحبت کنیم.وی با بیان اینکه کاهش قیمت طلا و سکه در روز گذشته ناشی از دو عامل بوده است، اضافه‌کرد: عامل نخست، افت قیمت انس جهانی و عامل دیگر کاهش قیمت ارز در داخل کشور است.کاهش قیمت ارز به دلیل تحولات سیاسی داخلی و نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری بوده و افت حدود ۱۰۰ دلاری قیمت اونس جهانی نیز به سبب شرایط اقتصاد جهانی است که باعث شده بازار طلا با کاهش قیمت همراه شود.هیچ پیش‌بینی در مورد بازار سکه و طلا نمی‌توان کرد اما انتظار داریم از اواسط هفته، قیمت تغییر کند.به نظر می‌رسد که به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی، قیمت‌ها اکنون ثابت بماند و از روز دوشنبه دوباره تغییر کند.قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (شنبه) در بازار تهران با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، ۲۷ خردادماه) به رقم ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج‌میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۳۶ هزار تومان رسید.قیمت مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۴۹۰ هزار تومان شد.همچنین هر اونس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۷۶۴ دلار و ۷۸ سنت فروخته شد.

     افت ۲۶۰ هزار تومانی قیمت سکه 

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (یکشنبه، ۳۰ خردادماه) در بازار تهران با کاهش ۲۶۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته (شنبه، ۲۹ خردادماه) به رقم ۱۰ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج‌میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز دو میلیون و ۲۷۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۲۱ هزار تومان رسید.قیمت مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۴۲۳ هزار تومان شد.همچنین هر اونس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۷۶۴ دلار و ۷۸ سنت فروخته شد.  قیمت سکه در آغاز سال جدید ۱۱ میلیون تومان بود که به‌تدریج روند نزولی را شروع کرد تا به بهای ۹ میلیون تومان رسید.از نیمه اردیبهشت‌ماه، بهای سکه اندکی رشد کرد و در این مدت در کانال ۱۰ میلیون تومان در نوسان بوده است. طی دو روز اخیر نیز شاهد کاهش قیمت سکه بودیم که به گفته نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران این افت بها به دلیل کاهش نرخ انس جهانی طلا و کاهش قیمت ارز است.

     ۸۰ میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد

بانک مرکزی اعلام کرد که سامانه نیما (شنبه، ۲۹ خرداد) شاهد عرضه حدود ۸۰.۷ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است.از عرضه‌های مذکور حدود ۴۹.۷ میلیون دلار معامله شده است. بر اساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۳۱ هزار و ۳۰ تومان بوده است. این امر حاکی از این است که نرخ ارز موثر در واردات کشور نرخ مذکور بوده است. سامانه نیما از نیمه نخست سال ۹۷ پس از تعدیل سیاست‌های ارزی دولت به عنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله‌های ارزی تعیین شد.نظام یکپارچه‌ معاملات ارزی (سامانه نیما) با هدف تسهیل تامین ارز راه‌اندازی شده و با استفاده از آن، خریداران (واردکنندگان) و فروشندگان (صادرکنندگان) ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند. 

     یوان دیجیتال چین در ۳۰۰۰ خودپرداز پکن 

بانک صنعت و تجارت چین امکان تبدیل یوان دیجیتال به پول نقد را در ۳۰۰۰ دستگاه خودپرداز در پکن فراهم کرده است. بانک صنعت و تجارت چین امکاناتی را فراهم کرده که به کاربران اجازه می‌دهد یوان دیجیتال خود را در 3000 دستگاه خودپرداز در پکن به پول نقد تبدیل کنند. بانک صنعت و تجارت چین اولین بانک این کشور است که چنین امکاناتی را فراهم می‌کند. مشتریان می‌توانند به راحتی پول خود را از دیجیتال به غیر دیجیتال تغییر دهند. بانک کشاورزی چین هم که یکی از چهار بانک بزرگ این کشور است امکانات مشابهی را در 10 خودپرداز در منطقه تجاری وانگ فوجینگ ایجاد کرده است. بانک مرکزی چین قصد دارد ارز دیجیتال حکومتی را برای المپیک زمستانی 2022 آماده کند. این بانک اعلام کرد این ارز جدید هیچ نام رسمی ندارد ولی آن را با عنوان پرداخت الکترونیک ارز دیجیتال (BPOC) می‌شناسند و ویژگی‌های مشترکی با ارزهای مجازی دارد. پیش‌بینی می‌شود یوان دیجیتال جایگزین پول نقد در گردش شود. این ارز به شماره تلفن همراه دارنده آن متصل شده و نقل و انتقالات توسط یک اپلیکیشن انجام می‌شود. کاربران می‌توانند با کمک تلفن همراه خود پول را بین حساب‌های مختلف جابه‌جا کنند، درست مانند کاری که با پول نقد انجام می‌دادند. برنامه‌های آزمایشی یوان دیجیتال در شهرهای بزرگ چین در حال اجراست.

      شکل‌گیری الگوی صلیب مرگ

در تکنیکال بیت‌کوین

شکل‌گیری الگوی صلیب مرگ در نمودارهای تحلیل ارزش بیت‌کوین ارزش بزرگ‌ترین ارز مجازی دنیا را که در زمان حاضر تا ۳۵۶۹۷ دلار کاهش یافته است، تا ۲۰۰۰۰ دلار پایین می‌آورد.ارزش بیت‌کوین، بزرگ‌ترین ارز مجازی دنیا، در بحبوحه محدودیت‌های نظارتی جهانی و نگرانی‌های محیط زیستی به زیر سطح حساس 36 هزار دلار رسید.بیت‌کوین در روز شنبه 5 درصد کاهش قیمت داشت و تا 35697 دلار پایین آمد. ارزش بیت‌کوین نسبت به زمان اوج آن در ماه آوریل یعنی 65 هزار دلار تقریباً نصف شده است. تاجران پیش‌بینی می‌کنند بیت‌کوین قبل از سقوط تا 30 هزار دلار مدتی روی 32500 دلار توقف داشته باشد. سقوط قیمت بیت‌کوین در شرایطی اتفاق افتاده است که بازارهای سنتی تحت فشار جدیدی قرار گرفته‌اند. فدرال رزرو امریکا خبر از احتمال افزایش زودتر از حد انتظار نرخ بهره داده است. تشدید نظارت بر ارزهای مجازی در چین هم روی قیمت تأثیر گذاشته است.تحلیلگران با بررسی روند کاهش قیمت بیت‌کوین به این نتیجه رسیده‌اند که الگوی صلیب مرگ در حال شکل‌گیری است. این الگو زمانی تشکیل می‌شود که میانگین کوتاه‌مدت 50روزه میانگین بلندمدت 200روزه را رو به پایین قطع کند. این رویداد نشان می‌دهد احتمال یک سقوط قیمت وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد بیت‌کوین وارد محدوده بدبینانه بازار می‌شود، مانند آنچه در 2018 رخ داد.صلیب‌های مرگ قبلی بیت‌کوین باعث سقوط قیمت 70درصدی در 2018 و 47درصدی در 2019 شدند. صلیب مرگ در 2020 بلافاصله پس از سقوط بازار به‌دنبال همه‌گیری ویروس کرونا اتفاق افتاد.تحلیلگران عقیده دارند ارزش بیت‌کوین تا 20000 دلار پایین می‌آید. بازار ارزهای مجازی در زمان حاضر با انبوهی از خبرهایی مواجه است که بر قیمت آن تأثیر می‌گذارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران