شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در بازار آزاد ارز قیمت دلار 23 هزار و 950 تومان، قیمت یورو 28 هزار و 900 تومان و درهم امارات 6 هزار و 600 تومان اعلام شده است.

گروه بانک و بیمه | 

در بازار آزاد ارز قیمت دلار 23 هزار و 950 تومان، قیمت یورو 28 هزار و 900 تومان و درهم امارات 6 هزار و 600 تومان اعلام شده است. با کاهش اونس جهانی طلا به 1855 دلار، قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافت و سکه 10.6 میلیون تومان معامله شد. نرخ دلار در صرافی‌های بانکی (دوشنبه، ۲۴ خردادماه) با ۶۰ تومان افزایش نسبت به روز گذشته به رقم ۲۳ هزار و ۵۷۴ تومان رسید.قیمت فروش یورو نیز با ۲۶۸ تومان افزایش نسبت به روز گذشته به رقم ۲۸ هزار و ۶۱۰ تومان رسید. قیمت خرید هر دلار ۲۳ هزار و ۱۰۷ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۸ هزار و ۴۴ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۳ هزار و ۷۲ تومان و نرخ فروش آن ۲۳ هزار و ۲۸۲ تومان اعلام شد. نرخ خرید یورو در این بازار ۲۷ هزار و ۹۳۷ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۸ هزار و ۱۹۱ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات دیروز، حواله یورو به قیمت ۲۴ هزار و ۹۰۶ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۰ هزار و ۵۶۹ تومان معامله شد.دلار از هشتم خردادماه وارد کانال ۲۳ هزار تومانی شد و تاکنون در این محدوده نوسان داشته است.

۱۰۰ میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد

بانک مرکزی اعلام کرد که روز یک شنبه (۲۳ خرداد) در سامانه نیما ۱۰۰ میلیون دلار و با میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۰ هزار و ۴۲۲ تومان معامله شد.سامانه نیما شاهد عرضه حدود ۱۶۴ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است. بر این اساس، نرخ ارز موثر در واردات کشور نرخ یادشده است.سامانه نیما از نیمه نخست سال ۹۷ پس از تعدیل سیاست‌های ارزی دولت به عنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله‌های ارزی تعیین شد.

افت ۶۰ هزار تومانی قیمت سکه

در بازار طلا نیز هر اونس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۸۵۷ دلار و ۸۳ سنت فروخته شد. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (دوشنبه، ۲۴ خردادماه) در بازار تهران با کاهش ۶۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به رقم ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله شد.نیم‌سکه بهار آزادی پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۶۹ هزار تومان رسید. قیمت مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۶۳۱ هزار تومان شد. قیمت سکه در آغاز سال جدید ۱۱ میلیون تومان بود که به تدریج، روند نزولی را شروع کرد تا به بهای ۹ میلیون تومان رسید. اما از نیمه اردیبهشت‌ماه، بهای سکه اندکی رشد کرد و در این مدت در کانال ۱۰ میلیون تومان در نوسان بوده است.  نوسان قیمت در بازار ارز درحالی رخ داده که در تعطیلات نوروز، با تلاش سفته بازان، قیمت دلار به مرز 26 هزار تومان هم رسیده بود اما انتشار خبرهای مربوط به مذاکرات هسته‌ای و ... باعث عقب‌نشینی دلار از این سطح قیمتی شده است. به اعتقاد کارشناسان دو باور در بازار ارز وجود دارد که موجب نوسانات قیمتی می‌شود، ‌نخست اینکه با مذاکره و بازگشت به برجام و ... قیمت ارز کاهش چشم‌گیری خواهد داشت و دوم اینکه حتی مذاکره هم نمی‌تواند مانع از واقعیات موجود اقتصاد ایران شود و امکان کاهش چشم گیر قیمت ارز وجود ندارد و نهایتا دلار در کانال 23-22 هزار تومان جا خوش می‌کند. نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

قیمت جهانی طلا 

قیمت هر اونس طلا با ۰.۷۱ درصد کاهش به ۱۸۶۴ دلار و ۱۱ سنت رسید.به گزارش رویترز، به دنبال تقویت دلار و در حالی که تمرکز سرمایه‌گذاران متوجه نشست این هفته فدرال رزرو است و افزایش اخیر قیمت‌های مصرف‌کننده در این کشور احتمال انقباضی شدن سیاست‌های پولی را تقویت کرده است، قیمت طلا روز دوشنبه کاهش داشت و به پایین‌ترین رقم بیش از یک هفته اخیر رسید.بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا با 0.71 درصد کاهش به 1864 دلار و 11 سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی برای تحویل در ماه اوت با 0.73 درصد کاهش به 1865 دلار و 80 سنت رسید. شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای جهانی شاهد 0.1 درصد افزایش بود و به نزدیکی بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید. این وضعیت سبب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی شده که از ارزهای غیردلاری استفاده می‌کنند.هفته گذشته آمارها نشان داد که قیمت‌های مصرف‌کننده در امریکا طی ماه می‌شاهد رشد قابل توجهی بوده و در مسیر ثبت بیشترین افزایش سالانه در حدود 13 سال اخیر قرار دارد. اکنون تمام توجهات معطوف نشست این هفته فدرال رزرو است تا سرنخ‌های بیشتری از نظرات سیاست‌گذاران در مورد افزایش نرخ تورم و ترمیم اقتصادی به دست‌آید.هفته گذشته تقاضا برای خرید طلای فیزیکی در قطب‌های مهم آسیا یعنی هند و چین افزایش داشت، اما با توجه به تبعات بحران کرونا دلالان همچنان ناگزیر به ارایه تخفیف‌های بیشتری بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران