شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اسوشیتدپرس در گزارشی نوشت از نظر مردمی که در ایران زندگی می‌کنند، این اقتصاد است که حرف اول و آخر را در انتخابات پیش رو می‌زند.

اسوشیتدپرس: اقتصاد حرف اول و آخر را در انتخابات ایران می‌زند

اسوشیتدپرس در گزارشی نوشت از نظر مردمی که در ایران زندگی می‌کنند، این اقتصاد است که حرف اول و آخر را در انتخابات پیش رو می‌زند. خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارشی به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پرداخت و نوشت: تقریبا ۶ سال پیش ایرانی‌ها به خیابان‌ها آمدند و حصول توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را جشن گرفتند. از نظر مردم ایران، برجام مقدمه‌ای بود برای ورود مجدد ایران به عرصه اقتصاد جهانی و ایجاد فرصت‌های بی‌نظیری برای فروش نفت در بازارها و خرید هواپیماهای جدید. امروز این رویا در نتیجه تورم بالا، کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ بیکاری کمرنگ‌تر از گذشته است و کرونا هم شرایط را برای اقتصاد بدتر کرد.  از دید غربی‌ها برنامه هسته‌ای ایران مهم‌ترین مساله در مواجهه با تهران است اما از نظر مردمی که در ایران زندگی می‌کنند، این اقتصاد است که حرف اول و آخر را در انتخابات پیش رو می‌زند. هر کس بعد از رییس‌جمهور روحانی سر کار بیاید، چاره‌ای جز تلاش برای اصلاح اقتصاد ایران نخواهد داشت.  یک شهروند ۵۰ ساله در این رابطه می‌گوید: روزی که توافق هسته‌ای اعلام شد همه خوشحال بودند و (قیمت) دلار روز به روز پایین‌تر می‌رفت. اما کمی بعد که یک نفر زیر توافق زد و از آن خارج شد، بازنده اصلی مردم بودند.  آسوشیتدپرس در ادامه با اشاره به پیامدهای گسترده خروج امریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ بر روی اقتصاد ایران نیز نوشت: شاید هیچ مثال بهتری از ریال را نتوان برای توصیف پیامدهای بازگشت تحریم‌ها پیدا کرد. هر دلار در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۲۰۰ تومان قیمت داشت و امروز حدود ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت می‌خورد. شهروندان برای حفظ ارزش پول خود اقدام به خرید ارز، ملک و فلزات گرانبها کردند. در بورس که به مقصد جذابی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده بود شاخص کل از بالای دو میلیون واحد در آگوست ۲۰۲۰ به ۱.۱ میلیون واحد رسیده است. این خبرگزاری امریکایی، برنامه‌های عوام پسندانه نظیر یارانه‌های نقدی و طرح‌های مسکن عمومی را از دلایل اصلی رشد تورم در ایران دانسته و در ادامه افزوده است: بدون آنکه درآمد واقعی وجود داشته باشد، هزینه این برنامه‌ها از طریق چاپ پول تامین شده و مشخصا این وضعیت نتیجه‌ای جز کاهش بیشتر ارزش پول ملی و افزایش نرخ تورم نداشته است.

116 هزار نفر تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج گرفتند

از ابتدای سال جاری تا 18 خرداد بالغ بر 116.417 نفر و به مبلغ 9800 هزار میلیارد تومان از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره مند شدند. اخیراً اظهاراتی درخصوص وام ازدواج مطرح شده که این بانک به منظور تنویر افکارعمومی توضیحاتی را به شرح زیر در این باره ارایه کرده است: در راستای خدمت‌رسانی به مردم و با هدف تشویق ازدواج جوانان بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1400 کل کشور مبنی بر تاکید بر پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در اولویت نخست تسهیلات پرداختی و تسریع و تسهیل در تعیین شعبه و پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان در صف از محل منابع پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه به سیستم بانکی کشور تأکید شده است. برهمین اساس و حسب آمار اخذ شده از سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج طی سال 1399، بالغ بر 824.654 نفر و به مبلغ 430.032 میلیاردریال تسهیلات ازدواج به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است. یادآور می‌شود آمار متقاضیان در صف سامانه ازدواج در پایان سال 1399 تعداد 81.728 نفر بوده که با توجه به افزایش سقف فردی تسهیلات یادشده در سال 1400 از مبلغ 500 به 700 میلیون ریال برای هر یک از زوجین، بخشی از متقاضیان در صف سال 1399 نسبت به تکمیل مدارک خود نزد بانک‌های عامل (به منظور بهره مندی از افزایش سقف فردی تسهیلات ازدواج در سال 1400)، اقدام نکردند و برخی نیز به دلیل همین افزایش نسبت به حذف و ثبت نام مجدد در سال 1400 در سامانه ازدواج روی آورده‌اند، به‌طوری‌که تعداد متقاضیان در صف در سال جدید (تا تاریخ ‌1400.03.18) به 364.390 نفر افزایش یافته است. افزایش چشمگیر ثبت‌نام‌کنندگان جدید، سبب شده تا پاسخگویی به متقاضیان دریافت تسهیلات مستلزم صرف زمان بیشتری باشد.همچنین از ابتدای سال جاری تا تاریخ 1400.03.18 بالغ بر 116.417 نفر و به مبلغ 98.275.269 میلیاردریال از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره‌مند شدند.ذکر این نکته ضروری است که در پایان آذر ماه سال 139۹، نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه به سپرده‌های پس انداز قرض‌الحسنه (پس از کسر ذخیره قانونی) بالغ بر 110 درصد بوده است که نشان‌دهنده پرداخت تکالیف و تسهیلات قرض‌الحسنه بیش از منابع قرض‌الحسنه سیستم بانکی کشور از جمله تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، اشتغالزایی افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور، حوادث قهری، پرداخت دیه به زندانیان نیازمند و .....) است.  بدیهی است سیستم بانکی با اولویت و جدیت و متناسب با جذب منابع قرض‌الحسنه و وصول اقساط قبلی تسهیلات نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج همت لازم را به عمل خواهد آورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران