شماره امروز: ۵۴۷

| | |

روز جمعه نرخ اونس جهانی طلا به 1892 دلار رسید. قیمت دلار نیز به 23800 رسید و طبق نظر کارشناسان برای افزایش مقاومت می‌کند

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

روز جمعه نرخ اونس جهانی طلا به 1892 دلار رسید. قیمت دلار نیز به 23800 رسید و طبق نظر کارشناسان برای افزایش مقاومت می‌کند و در کانال 23 هزار تومان باقی مانده است. نرخ سکه نیز به 10 میلیون و 610 هزار تومان رسید. نرخ دلار در صرافی‌های بانکی پنجشنبه، ۲۰ خردادماه با ۲۵ تومان کاهش نسبت به روز گذشته به رقم ۲۳ هزار و ۵۹۶ تومان رسید.قیمت فروش یورو نیز با ۷۲ تومان افزایش نسبت به روز گذشته به رقم ۲۸ هزار و ۹۱۷ تومان رسید. قیمت خرید هر دلار ۲۳ هزار و ۱۲۹ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۸ هزار و ۳۴۴ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۳ هزار و ۱۶۴ تومان و نرخ فروش آن ۲۳ هزار و ۳۷۵ تومان اعلام شد. نرخ خرید یورو در این بازار ۲۸ هزار و ۲۲۷ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۸ هزار و ۴۸۳ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات، حواله یورو به قیمت ۲۴ هزار و ۸۴۶ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۰ هزار و ۳۹۰ تومان معامله شد.دلار از هشتم خردادماه وارد کانال ۲۳ هزار تومانی شد و تاکنون در این محدوده نوسان داشته است.فعالان بازار ارز طی هفته گذشته در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، با ابهام درباره نحوه احیای برجام در معاملات خود احتیاط به خرج دادند و به همین دلیل بازار با مقاومت در برابر افزایش یا کاهش قیمت‌ها مواجه بود.

بازار ارز در هفته‌ای که گذشت روند کم نوسانی را تجربه کرد، به نحوی که احتیاط فعالان این بازار در انجام معاملات و انتظار آنان برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و سپس مشخص شدن تکلیف مذاکرات هسته‌ای مشهود بود.بازار ارز با توجه به تعطیلی دو روز ابتدایی هفته، کار خود را روز دوشنبه در حالی آغاز کرد که قیمت دلار در بازار آزاد حدود ۳۰۰ تومان گرانتر از پنج شنبه پیشین در محدوده قیمتی ۲۴ هزار تومان خرید و فروش شد. به گفته گروهی از کارشناسان اقتصادی، این افزایش قیمت در ادامه روند افزایشی که هفته گذشته بازار ارز تحت تاثیر خبرهایی مبنی بر کندی روند مذاکرات، قرار داده بود، قابل تفسیر است. از سوی دیگر برخی دیگر از کارشناسان دلایلی دیگر از جمله افزایش تقاضا به دلیل تعطیلی بازار در روزهای ابتدایی هفته و همچنین واکنش بازار به مناظره اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری را نیز از دیگر دلایل افزایش قیمت ارز در شروع به کار این هفته بازار مطرح کرده‌اند.

    مقاومت دلار در مقابل افزایش

در کانال ۲۴ هزار تومانی

قیمت دلار و یورو در این هفته نوسان محدودی را تجربه کرد و علاوه بر این قیمت ارز در صرافی ملی و بازار آزاد به حداقل میزان خود طی دو ماه گذشته رسید. این روند در حالی است که قیمت ارز در سامانه نیما همچنان پس از کاهش قیمت ارز در اواخر فروردین ماه، در کانال ۲۰ هزار تومان باقی مانده است و اطلاعیه‌های منتشر شده از سوی بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد، طبق روال هفته‌های گذشته در این سامانه میزان عرضه ارز بیشتر از تقاضا است.

به گفته تحلیلگران، فعالان بازار ارز علی‌رغم انتشار اخبار ضد و نقیض از وین، انتظار به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای را تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ندارند و به همین دلیل در انجام معاملات خود احتیاط بیشتری به خرج می‌دهند. این احتیاط البته با برگزاری دو نوبت مناظره کاندیداهای ریاست‌جمهوری در این هفته نیز تشدید شد، چرا که در این مناظرات موضع‌گیری شفافی از سوی کاندیداها نسبت به موضوع برجام و احتمال احیای آن مطرح نشد.به نظر می‌رسد به دلیل این تعلیق ایجاد شده در روند مذاکرات، بازار ارز حالت ایستای خود را حفظ کرده است و قیمت دلار توان افزایش از قیمت ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان و کاهش از کف قیمتی ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی را ندارد. این محدوده برای بهای یورو در بازار آزاد در سقف ۲۹ هزار و ۴۰۰ و کف ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومان برآورد می‌شود و به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، بسته به اینکه بازار در هفته‌های آتی بتواند این کف یا سقف قیمتی را بشکند، می‌توان مسیر آینده بازار را پیش‌بینی کرد.البته در این هفته اخباری مانند غیر واقعی بودن قیمت فعلی دلار و تعیین نرخ واقعی آن در محدوده ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان توانستند برای ساعاتی نوساناتی را در بازار ارز این هفته ایجاد کنند.

    قیمت سکه ۹۰ هزار تومان کاهش یافت

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید پنجشنبه، ۲۰ خردادماه در بازار تهران با کاهش ۹۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به رقم ۱۰ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۷۶ هزار و ۴۵۳ تومان رسید.قیمت مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۶۶۳ هزار تومان شد.همچنین هر اونس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۸۸۱ دلار و ۶۱ سنت فروخته شد. قیمت سکه در آغاز سال جدید ۱۱ میلیون تومان بود که به تدریج، روند نزولی را شروع کرد تا به بهای ۹ میلیون تومان رسید. اما از نیمه اردیبهشت‌ماه، بهای سکه اندکی رشد کرد و در این مدت در کانال ۱۰ میلیون تومان در نوسان بوده است. بهای ارز در چهار روز کاری هفته گذشته با نوسان محدودی همراه بود و این در شرایطی است که پاسخ به نیاز ارزی متقاضیان، همچنان در دستور کار بازارساز ارزی قرار دارد.بازار ارز در طول هفته‌ای که گذشت شاهد تغییرات محدود دلار و سایر ارزها بود. به گونه‌ای که قیمت دلار امریکا در این مدت از نرخ ۲۳۵۹۰ تومان در معاملات روز دوشنبه به رقم ۲۳۵۹۶ تومانی در آخرین روز هفته رسید. بنابراین تغییر نرخ دلار امریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور در چهار روز فعالیت هفتگی بازار ارز، با رشد اندک ۶ تومانی همراه بود.نرخ فروش دلار امریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور در اولین روز کاری هفته، ۲۳۵۹۰ تومان و در معاملات روز سه شنبه نیز به رقم ۲۳۵۴۹ تومان رسید.همچنین نرخ فروش دلار امریکا در سومین روز کاری هفته یعنی روز چهارشنبه، با افزایش نسبت به روز سه شنبه، به قیمت ۲۳۵۸۰ تومان و در نهایت در پایان معاملات روز گذشته، نرخ فروش دلار امریکا به رقم ۲۳۵۹۶ تومان رسید.یورو دیگر ارز پرطرفدار بازار در هفته گذشته نیز با رشد ۱۶۷ تومانی مواجه بود و از رقم ۲۸۷۵۰ تومانی در معاملات روز دوشنبه به رقم ۲۸۹۱۷ تومانی در معاملات روز پنج شنبه رسیده است.بر اساس این گزارش، نوسانات کوچک در بازار دلار در شرایطی است که به باور فعالان بازار ارز، سایه احتیاط در بازار و حضور پرقدرت بازارساز ارزی در سمت عرضه و تقاضا، از مهم‌ترین عوامل موثر در ثبات نسبی شاخص ارزی در هفته گذشته بوده است.

    تراکنش ارزهای دیجیتال بین دو بانک اروپایی

قرار است نخستین تراکنش رسمی با استفاده از ارزهای دیجیتالی بین دو بانک اروپایی انجام شود؛ این عملیات به صورت استقراض و بین بانک‎های ملی فرانسه و سوییس خواهد بود.برخی از دیگر بانک‌های بزرگ دو کشور نظیر یو بی‌اس، کردیت سوییس و ناتیکسیس نیز در این پروژه درگیر خواهند بود. سیلوی گولارد، قائم مقام بانک ملی فرانسه گفت این مساله بیانگر افزایش مقبولیت ارزهای دیجیتالی و روش‌های نوین پرداخت در نظام بانکی اروپا است. تحلیلگران موسسات اواندا، اور کور و تال بکن کپیتال ادوایزرز در گزارشی مشترک با بررسی روند قیمتی و میانگین متحرک بیت کوین نتیجه گرفته‌اند که بیت کوین در معرض ریسک شدید از دست دادن حمایت ۳۰ هزار دلاری و ورود به کانال ۲۰ هزار دلاری قرار دارد به ویژه اگر فشارهای چین روی فعالیت ارزهای دیجیتالی شدت گیرد و مقامات ناظر امریکایی نیز تصمیم نظارت بیشتر بر روی بازارهای مالی را وارد فاز اجرایی کنند. وزارت دادگستری امریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که اف بی‌ای با نفوذ به کیف پول یک گروه هکری، موفق شده است بیت کوین‌هایی به ارزش ۲.۳ میلیون دلار را باز پس بگیرد. اگرچه کمی بعد مشخص شد اف بی‌ای موفق به در اختیار گرفتن کنترل سرور شده و خود شبکه بلاک چین کماکان نفوذناپذیر باقی مانده است، بازار ارزهای دیجیتالی تحت تاثیر این خبر به‌شدت ریزش کرد.مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۵۹۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۴.۸۳ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۵۱ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت. السالوادور ساعاتی پس از تصویب قطعنامه به رسمیت شناختن بیت‌کوین به عنوان پول قانونی اعلام کرد که برای استخراج رمزنگاری از انرژی گرمایی زمین و آتش‌فشان استفاده خواهد کرد.به نقل از کریپتونیوز، السالوادور اولین کشور جهان محسوب می‌شود که بیت‌کوین را به عنوان پول قانونی در نظر گرفته است. رییس‌جمهور این کشور امریکای لاتین، نایب بوکله اظهار کرد: من به رییس LaGeoSV (شرکت دولتی برق وابسته به گرمای زمین) دستور داده‌ام که طرحی را برای استخراج بیت‌کوین ارزان، ۱۰۰درصد پاک و تجدیدپذیر با استفاده از انرژی آتش‌فشان‌های ما ارایه کند (در این کشور حدود ۲۰ آتش‌فشان فعال وجود دارد و آتش‌فشان چاپاراستیک در ۵۰۰ سال گذشته ۲۵ بار فوران داشته است) . السالوادور روزچهارشنبه در اقدامی تاریخی، به اولین کشوری تبدیل شد که به‌طور رسمی بیت‌کوین را به عنوان پول قانونی برگزید. کنگره ملت با ۶۲ رأی از ۸۴ رأی ممکن، پیشنهاد بوکله برای پذیرش ارز رمزنگاری شده را تایید کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران