شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هیات وزیران با توجه به ورود همتی به عرصه تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، با خاتمه مسوولیت ایشان در سمت ریاست کل بانک مرکزی موافقت کرد.به گزارش دفتر هیات دولت،

موافقت دولت با پایان مسوولیت همتی

هیات وزیران با توجه به ورود همتی به عرصه تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، با خاتمه مسوولیت ایشان در سمت ریاست کل بانک مرکزی موافقت کرد.به گزارش دفتر هیات دولت، هیات وزیران با توجه به ورود آقای دکتر همتی به عرصه تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری که مانع از حضور کافی وی در بانک مرکزی و ایفای وظایف و مسوولیت‌های خطیر رییس کل در حوزه‌های حساس پول و ارز می‌شود، با خاتمه مسوولیت ایشان در سمت ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت کرد. آقای دکتر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی، از این پس و مطابق قانون، تمامی وظایف و اختیارات رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را برعهده خواهد داشت.هیات وزیران همچنین از خدمات و زحمات آقای دکتر همتی در طول دوران تصدی ریاست وی بر بانک مرکزی تقدیر و تشکر کرد.

ناظران مجلس در کمیته نظارت بر اوراق

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سیدکاظم موسوی و مجتبی رضاخواه را به عنوان اعضای ناظر در کمیته نظارت بر نحوه انتشار اوراق اسلامی انتخاب کردند. در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی «علی نیکزاد» که ریاست جلسه را بر عهده داشت، نتایج آرای انتخابات ناظر در کمیته نظارت بر نحوه انتشار اوراق اسلامی را قرائت کرد.بر این اساس و با رای نمایندگان، «سیدکاظم موسوی» عضو کمیسیون اقتصادی با ۸۶ رای و «مجتبی رضاخواه» عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با ۷۱ رأی به عنوان ناظران در کمیته نظارت بر نحوه انتشار اوراق اسلامی انتخاب شدند.

هر فرد چند کارت هدیه می‌تواند بگیرد؟

سقف صدور کارت هدیه در تمام بانک‌ها معادل دو میلیون تومان است که با مراجعه به کیوسک، هر فرد در طول شبانه روز می‌تواند پنج کارت هدیه دریافت کند اما شرایط و میزان دریافت این کارت با مراجعه به شعب بانک‌ها متفاوت است. این اواخر گفته‌هایی از سوی مشتری یک بانک خصوصی مطرح شد که برای دریافت۱۰ کارت هدیه به شعبه‌ مراجعه کرده اما موفق به دریافت آن نشده است.  پس از طرح این موضوع، پیگیری‌ها نشان داد که در هر شبانه روز هر فرد حقیقی با مراجعه به کیوسک بانک‌ها می‌تواند معادل پنج کارت هدیه دریافت کند.  همچنین، در برخی از موسسات اعتباری دریافت وجه برای صدور کارت هدیه به صورت غیرشتابی امکان پذیر است اما کارت هدیه‌ای که بدون مراجعه به شعب و غیر حضوری صادر می‌شود برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های احتمالی پنج روز بعد از صدور امکان انجام تراکنش دارد. علاوه براین، طبق آخرین بخشنامه بانک مرکزی سقف صدور کارت هدیه معادل دو میلیون تومان است.   اما برای پاسخ به اینکه آیا مراجعه حضوری به شعب برای دریافت کارت هدیه در طول شبانه روز با محدودیتی از نظر تعداد مواجه است یا خیر؟ بانک شهر به ایسنا توضیح داد که محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و فردی که نتوانسته است، ۱۰ کارت هدیه دریافت کند ممکن است به شعبه‌ای مراجعه کرده باشد که سیستم آن قدیمی بوده است و نمی‌توانسته این تعداد کارت را صادر کند. از سوی دیگر، طبق اطلاعات دریافتی اگر درخواست صدور کارت هدیه در شعبه از پنج تا بیشتر شود، باید کارمند بانک به خزانه نامه بزند تا میزان مورد نظر صادر شود که مقداری زمان می‌برد این فرآیند طی شود.  البته این نکته حائز اهمیت است که صدور تعداد کارت هدیه در بانک‌های مختلف متفاوت است.

روز خوب ارزهای دیجیتالی

ارزش بیشتر ارزهای دیجیتالی مهم در بازار افزایش پیدا کرد. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، با افزایش میزان شکایات از کلاهبرداری‌های صورت گرفته بر پایه شبکه‌های انتقال ارزهای دیجیتالی، بسیاری از بانک‌های مشهور انگلیسی از جمله بارکلی اعلام کرده‌اند امکان انتقال وجه از طریق پلتفرم‌های ارزهای دیجیتالی نظیر بایننس و سوییس بورگ را به حال تعلیق درآورده‌اند. در هنگ کنگ هم قرار است اختیارات دولت و مقامات قضایی برای دریافت اطلاعات از صرافی‌های ارزهای دیجیتالی افزایش پیدا کند و صرافی‌های مختلف با جرایم سنگین روبرو شوند.

انتشار خبری مبنی بر احتمال تشدید مجدد محدودیت‌ها بر روی استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتالی در چین مجددا باعث افزایش فشار فروش در بازارها شده است. طبق گفته برخی منابع خبری چینی، دولت می‌خواهد پس از ممنوع اعلام کردن استخراج ارزهای دیجیتالی، متخلفان را با مجازات‌های سنگینی جریمه کند. البته داده‌ها حاکی از آن است که استخراج‌کنندگان بیتکوین کماکان تمایل کمی برای فروش بیت کوین‌های در اختیار خود دارند.  بیتکوین در برخی از ساعات روزهای گذشته موفق شده تا جایگاه خود را در بالای کانال ۴۰ هزار دلاری تثبیت کند. از طرف دیگر میزان ورود ارزهای دیجیتالی به صرافی‌ها تغییری محسوس نسبت به روزهای قبل داشته تا جایی که برای نخستین‌بار از ۲۲ آوریل، میزان خروجی بیتکوین از صرافی‌ها بیشتر از میزان ورودی بوده است بدان معنا که معامله گران بزرگ انتظار دارند قیمت‌ها به زودی صعودی شوند.  مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۵۶۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۶.۴۹ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۵۰ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران