شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بانک مرکزی اعلام کرد: ضمن اعلام نتیجه‌ اولین مرحله از حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در سال ۱۴۰۰ (مورخ ۴ خرداد ماه)، به اطلاع می‌رساند ‌حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ۱۱ خرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

اعلام نتیجه حراج اوراق مالی اسلامی دولتی و برگزاری حراج جدید

بانک مرکزی اعلام کرد: ضمن اعلام نتیجه‌ اولین مرحله از حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در سال ۱۴۰۰ (مورخ ۴ خرداد ماه)، به اطلاع می‌رساند ‌حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ۱۱ خرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه۱۴۰۰ درخصوص برگزاری حراج اوراق مالی اسلامی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری نخستین مرحله از این حراج، یک بانک و یک صندوق سرمایه‌گذاری سفارش‌های خود را در مجموع به ارزش ۱.۸۷ هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند (۴۷۳ میلیارد ریال یک بانک و مابقی یک صندوق سرمایه‌گذاری). وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن پذیرش درخواست بانک پیشنهاددهنده با فروش ۴۷۳ میلیارد ریال اوراق اراد۸۵ با نرخ بازده تا سررسید۲۰.۸۲ درصد به آن بانک موافقت نمود. معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه‌شنبه ۴ خردادماه ۱۴۰۰ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد. همچنین در ۴ خردادماه سال ۱۴۰۰ معادل ۹.۹ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۸۵ با نرخ بازده تا سررسید۲۰.۸۲ درصد در بورس فروخته شد. بنابراین در مجموع، ۱۰.۴ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی طی هفته منتهی به ۴ خردادماه ۱۴۰۰ توسط سرمایه‌گذاران حقوقی و حقیقی خریداری شد. کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله دوم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی موضوع بند (۲۱) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار ج. ا... ایران نظیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه ۱۱ خردادماه ۱۴۰۰ اجرا می‌نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه۹ خرداد ماه ۱۴۰۰ تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. نهادهای مالی موضوع بند (۲۱) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار ج. ا.ایران نظیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه۹ خرداد ماه ۱۴۰۰ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه‌شنبه۱۱ خرداد ماه ۱۴۰۰ انجام خواهد شد. تمام نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش های خود را در هر نماد به‌طور جداگانه ارسال کنند.  شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت‌کننده در این حراج توصیه می‌شود، تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های مالی را در سفارش‌گذاری خود مدنظر قرار دهند.  ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت‌شده یا فروش کلیه اوراق عرضه‌شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت‌شده را به منظور تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه مزبور نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته‌شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

آخرین وضعیت «عملیات بازار باز» در هفته نخست خردادماه

بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع عملیاتی این بانک در این هفته کاهش جزیی نقدینگی بود، به همین علت با سفارش‌های ارسال‌شده بانک‌های متقاضی برای خرید اوراق مالی اسلامی دولتی موافقت نکرد. پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه۱۴۰۰ مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق مالی اسلامی دولتی در عملیات بازار باز، پنج بانک سفارش فروش اوراق مالی اسلامی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را تا مهلت تعیین‌شده (ساعت ۱۲ روز شنبه یکم خرداد ۱۴۰۰) و در مجموع به ارزش ۷۵ هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند. براساس این گزارش، از سوی دیگر، معاملات مربوط به سررسید قراردادهای توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش ۲۱.۱ هزار میلیارد ریال، در روز دوشنبه (سوم خردادماه) امسال انجام شد. افزون بر عملیات بازار باز، در هفته منتهی به سوم خرداد سال جاری، سه بانک در پنج نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند (توافق بازخرید) در مجموع به ارزش ۸۹.۲ هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همچنین در این دوره، مبلغ ۱۴۸.۱ هزار میلیارد ریال از قراردادهای بازخرید انجام شده در قالب اعتبارگیری قاعده‌مند سررسید شد. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) استفاده کنند. همچنین در هفته منتهی به سوم خرداد، معادل ۲.۳ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران