شماره امروز: ۵۴۷

| | |

برای نخستین‌بار در خاورمیانه قرار است امکان انجام معاملات بزرگ مسکونی با دوج‌کوین فراهم شود.

با دوج‌کوین در دوبی خانه بخرید

برای نخستین‌بار در خاورمیانه قرار است امکان انجام معاملات بزرگ مسکونی با دوج‌کوین فراهم شود.به گزارش خبرگزاری فرانسه، در راستای افزایش نقش ارزهای دیجیتالی در کسب و کارهای امارات، یک شرکت ساخت و ساز عمرانی مستقر در دوبی اعلام کرد در نظر دارد امکان خرید واحدهای مسکونی در این شهر با استفاده از دوج‌کوین را فراهم کند. طبق اعلام شرکت سامانا، خریداران می‌توانند با پرداخت دوج‌کوین مالک خانه در پروژه جمیرا ویلیج سیرکل شوند و همچنین از پنج درصد تخفیف در مقایسه با پرداخت بر حسب ارزهای دیگر نیز بهره مند شوند. عمران فاروق- مدیرعامل این شرکت- با بیان اینکه پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتالی روشی ایده آل و بدون واسطه است، افزود: می‌توانیم با استفاده از قراردادهای هوشمند و ظرفیت‌های شبکه بلاک چین بر موانع موجود غلبه کنیم. دوج‌کوین نیز به مانند سایر ارزهای دیجیتالی در روزهای اخیر ریزش شدیدی را تجربه کرده اما نظر برخی از طرفداران آن، رسیدن قیمتش به قله‌های جدید است. ایلان ماسک- مدیرعامل تسلا و از طرفداران سرسخت دوج‌کوین-نیز در توییتی با انتشار عکس یک دلار مات شده نوشته بود: می‌توانید قیمت دوج‌کوین پشت شنجره را به من بگویید؟ ماسک که بارها و بارها از دوج‌کوین حمایت کرده، همچنین خبر از همکاری خود با توسعه‌دهندگان دوج‌کوین برای افزایش کارایی این رمزارز داده است.جیمز انگل- استاد اقتصاد در دانشگاه جورج تاون- گفت: فکر می‌کنم وضعیت برای ایلان ماسک خیلی خوب است. می‌تواند هر چه می‌خواهد راجع به بیت‌کوین بگوید یا بنویسد و برای فعالان بازار هم نظر وی در خصوص تعیین مسیر قیمت این رمزارز نقش زیادی دارد. انگل در عین حال هشدار داد دوج‌کوین دارای نوسان خیلی زیادی است و سرمایه‌گذاری در آن ریسک خاص خود را دارد: وقتی در زمین ایلان ماسک بازی می‌کنید باید آماده باشید که تمام سرمایه خود را از دست بدهید.

بیت‌کوین عصای دست دور زدن تحریم

موسسه الیپتیک در گزارشی اعلام کرد حدود ۴.۵ درصد کل بیت‌کوین‌های جهان در طول سال در ایران استخراج می‌شود.به گزارش رویترز، موسسه الیپتیک در گزارشی اعلام کرد حدود ۴.۵ درصد کل بیت‌کوین‌های جهان در طول سال در ایران استخراج می‌شود که این امر به این کشور امکان می‌دهد صدها میلیون دلار درآمد کسب کند و آن را صرف واردات و کاهش پیامدهای تحریم‌ها کند. تخمین زده می‌شود ایران حدود یک میلیارد دلار در سال از طریق استخراج بیت‌کوین درآمد کسب کند. در حال حاضر تقریبا تمام بخش‌های اقتصاد ایران توسط امریکا تحریم شده است که از جمله آنها می‌توان به تحریم کل بخش نفت و همچنین تحریم بخش‌های بانکی و کشتیرانی اشاره کرد. بانک مرکزی ایران مبادله بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را ممنوع اما استخراج آنها را مجاز اعلام کرده است با این حال در بازارهای سیاه، ارزهای دیجیتالی به شکل گسترده‌ای در این کشور معامله می‌شوند. موسسه الیپتیک با جمع‌آوری داده‌های مرکز آلترنیتیو فاینانس تخمین زده است حدود ۶۰۰ مگاوات برق در ایران توسط استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتالی استفاده شده است. بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتالی در فرآیند استخراج، تولید می‌شوند که در آن کامپیوترها و دستگاه‌های استخراج از طریق حل مسائل پیچیده ریاضی، پاداش خود را به شکل ارزهای دیجیتالی دریافت می‌کنند.  به گفته الیپتیک، تهران دریافته است که استخراج بیتکوین یک فرصت جذاب برای اقتصاد تحت تحریمش است که مشکل دسترسی به وجه نقد (دلار) دارد. برق مورد استفاده استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتالی در ایران سالانه به انرژی معادل سوختن ۱۰ میلیون بشکه نفت نیاز دارد که حدود چهار درصد صادرات نفت ایران در سال ۲۰۲۰ بوده است. استخراج‌کنندگان ایرانی بیت‌کوین دریافت می‌کنند و این ارز را برای واردات تخصیص می‌دهند تا بدین‌ترتیب نیاز به واسطه‌های بانکی که به دلیل تحریم از ارایه خدمت به ایران خودداری می‌کنند، برطرف شود.

ریزش مجدد رمزارزها

ارزش بیشتر ارزهای مهم دیجیتالی به‌شدت ریزش کرد.به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، برای دومین بار متوالی یک خبر از چین باعث ریزش قیمت ارزهای دیجیتالی شد. مجلس این کشور خبر از اعمال محدودیت استخراج و معامله بیت‌کوین داده است. از طرف دیگر تحلیلگران بانک سوسیه جنرال فرانسه در گزارشی نوشتند بیت‌کوین آشکارا بی‌ثبات‌تر از طلا است و این مساله سرمایه‌گذاران محتاط را از آن فراری می‌دهد. همچنین سازمان صلح سبز امریکا اعلام کرد به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی، پذیرش بیت کوین را متوقف کرده است. وزارت خزانه داری امریکا در نظر دارد تا رویکرد سختگیرانه‌تری را در قبال ارزهای دیجیتالی اتخاذ کند. طبق اعلامیه منتشرشده توسط این وزارت خانه، کلیه تراکنش‌های ارزهای دیجیتالی به ارزش ۱۰ هزار دلار و بیشتر باید به دفتر خدمات داخلی درآمدی گزارش شود. خزانه داری امریکا با اشاره به مشکل ردیابی تراکنش‌ها و استفاده از آنها در امور غیرقانونی گفته است در مورد تراکنش‌های قانونی با ارزهای دیجیتالی هم باید جلوی فرار مالیاتی گرفته شود. روز چهارشنبه یکی از کم سابقه‌ترین ریزش‌های ارزهای دیجیتالی در طول تاریخ آنها رقم خورد: در ساعاتی از معاملات روزانه، بیت کوین به عنوان باارزش‌ترین ارز دیجیتالی جهان ۱۲ هزار دلار از ارزش خود را از دست داد و تا ۳۰ هزار دلار هم سقوط کرد. اتریوم- دومین ارز دیجیتالی بزرگ جهان- هم حدود ۴۰ درصد و دوج‌کوین- محبوب‌ترین ارز دیجیتالی- حدود نصف ارزش خود را از دست دادند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران