شماره امروز: ۵۴۷

دلار در مرز ۲۳ هزار تومان

| | |

در اردیبهشت 1400 بازدهی سود بازارهای دارایی نشان می‌دهد که شاخص بورس با5.3- درصد کاهش، دلار با 4.2- درصد کاهش و طلا با 1 درصد افزایش همراه بوده

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری|

در اردیبهشت 1400 بازدهی سود بازارهای دارایی نشان می‌دهد که شاخص بورس با5.3- درصد کاهش، دلار با 4.2- درصد کاهش و طلا با 1 درصد افزایش همراه بوده است. قیمت طلای جهانی نیز در این مدت رشد قابل توجهی داشته و به 1879 دلار رسیده است. روز جمعه، قیمت دلار در بازار آزاد 22900 تومان، سکه 10 میلیون و 160 هزار، نیم سکه 5 میلیون و 850 هزار، نیم سکه 3 میلیون و 850 هزار و سکه گرمی 2 میلیون تومان، مظنه مثقال طلا 4 میلیون و 408 هزار و هر گرم طلا 1 میلیون و 17 هزار تومان معامله شد. بازار ارز در هفته‌ای که گذشت با وجود نوسانات زیاد، در مجموع روند با ثباتی را طی کرد و بازار شاهد افزایش یا کاهش قابل توجه قیمت‌ها نبود.پس از آنکه در هفته پیشین شاهد افزایش قیمت دلار بازار آزاد به کانال ۲۲ هزار تومان و یورو بازار آزاد به کانال ۲۷ هزار تومان صعود بودیم، بازار ارز در هفته‌ای که گذشت با شکست تلاش‌های چندباره برای صعود قیمت‌های به کانال قیمتی بالاتر همراه شد و این دو ارز عمده به صورت عمده در کانال‌های قیمتی هفته پیشین معامله شدند. در مجموع بهای این دو ارز روند صعودی یا نزولی محسوسی نداشته و قیمت‌ها در بخش‌های مختلف بازار روند ایستایی را طی کرده است. این پدیده در حالی رخ داد که به اعتقاد کارشناسان بازار ارز، پس از پایان دور پیشین مذاکرات وین و عدم حصول نتیجه قطعی از این مذاکرات، بخشی از فعالان بازار با نگرانی نسبت به نتیجه پایانی تلاش‌ها برای احیای برجام، اقدامات خود را تنظیم کرده‌اند و به همین دلیل بازار در وضعیت نامشخص به سر می‌برد و گاهی با افزایش و گاهی با کاهش قیمت‌ها مواجه است.این درحالی است که در هفته‌ای که گذشت، به علت برخی تحولات منطقه‌ای، برای برخی از تحلیلگران بازار ارز انتظار بی‌ثباتی و افزایش قیمت‌ها ایجاد شده بود.در میان اما برخی از فعالان بازار ارز دلیل ناکامی سفته‌بازان در صعودی کردن نرخ ارز را در مدیریت بازارساز بر بازار می‌دانند. به اعتقاد این گروه، بازارساز با سیاست‌گذاری در اعلام نرخ صرافی‌های بانکی و به ویژه در مدیریت صحیح بازار متشکل ارزی و همچنین افزایش عرضه در سامانه نیما، در مقابل موج‌های افزایشی قیمت ارز مقاومت می‌کند. به عنوان نمونه در هفته‌ای که گذشت، میزان عرضه در سامانه نیما از میزان تقاضا فزونی گرفت و این مساله به خوبی در محدوده قیمت‌گذاری ارز در این سامانه نسبت به بازار آزاد و اختلاف فاحش میان این دو، محسوس است.

از سوی دیگر، در روز پایانی هفته‌ای که گذشت انتشار اخبار مثبتی از طرف‌های ایرانی و روسی درگیر در مذاکرات وین که دستیابی به توافق مورد رضایت طرفین را در آخرین مراحل خود توصیف کردند نیز توانست سرانجام پس از دو هفته بی‌خبری از روند این مذاکرات، فضای خوشبینی را در سطح بازار ایجاد کند.بر این اساس کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که بازار ارز در هفته آینده کار خود را با روندی کاهشی آغاز. روندی که تحقق آن بستگی زیادی به نتیجه فعالیت تیم مذاکره‌کننده ایرانی در وین دارد که از روز چهارشنبه دور جدید مذاکرات خود را آغاز کردند و هم‌اکنون به گفته عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی، برای انجام مشورت با مسوولان دولت‌های خود، محل مذاکرات را ترک کرده‌اند. بازار ارز در هفته‌ای که گذشت شاهد رشد نسبی نرخ دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و مجاز بود.بر این اساس در طول هفته گذشته هر اسکناس دلار امریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور با افزایش قیمتِ خرید و فروش همراه بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران