شماره امروز: ۵۴۷

تلاش بانک مرکزی برای تامین فوری ارز واردات واکسن کرونا

| | |

در حالی که هفته گذشته رییس کل بانک مرکزی از پرداخت ارز واردات فوری یک میلیون دوز واکسن کرونا خبر داده بود،

در حالی که هفته گذشته رییس کل بانک مرکزی از پرداخت ارز واردات فوری یک میلیون دوز واکسن کرونا خبر داده بود، امروز دبیرکل جمعیت هلال‌احمر، ورود بزرگ‌ترین محموله واکسن کرونا به کشور را اعلام کرد. دبیرکل جمعیت هلال‌احمر از ورود بزرگ‌ترین محموله واکسن کرونا از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در کشور توسط این جمعیت از چین به ایران خبر داد. محمدحسن قوسیان مقدم روز یکشنبه گفت: این محموله واکسن کرونا به میزان یک میلیون دوز از طریق جمعیت صلیب سرخ چین امروز وارد فرودگاه امام خمینی(ره) شد.

بر اساس این گزارش، در شرایطی خبر ورود بزرگ‌ترین محموله واکسن کرونا به کشور منتشر شده است که پیش‌تر رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی در فضای مجازی از پرداخت ارز واردات فوری یک میلیون دوز واکسن کرونا خبر داده بود.  نهم اردیبهشت ماه، دکتر همتی در این باره اظهار داشت: «هفته گذشته اعلام کردم که بانک مرکزی حداقل ۱۰۰ میلیون دلار ارز، برای واردات واکسن کرونا تخصیص داده است. امروز بنا به درخواست وزارت بهداشت، اولین پرداخت ارزی برای واردات فوری یک میلیون دوز از یک مجموعه چند میلیون دوز واکسن کرونا انجام شد.»

حسن روحانی، رییس‌جمهور نیز روز گذشته با تاکید بر اینکه دولت با وجود همه مشکلات موجود از لحاظ تامین و نقل و انتقال ارز، مصمم به خرید واکسن مورد نیاز کشور است، اظهار داشت: «درست است که در وین مذاکرات پیشرفت‌های خوبی به همراه داشته ولی هنوز در تحریم هستیم و موانع گذشته همچنان پیش روی ما قرار دارد. اما به رغم همه این مشکلات، دولت ارز مورد نیاز را تأمین کرده و جابه‌جایی و نقل و انتقال آن انجام می‌شود و امروز شاهد ورود محموله‌های واکسن به کشور هستیم.»

این اخبار در روزهای گذشته امیدواری‌های بیشتری را نسبت به ورود واکسن خارجی به کشور ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد با طراحی‌های بانک مرکزی برای نقل و انتقال پول واکسن در روزهای پیش رو این روند ادامه داشته باشد.

    تلاش بانک مرکزی 

برای تامین فوری ارز واردات واکسن کرونا

بانک مرکزی حداقل ۱۰۰ میلیون دلار ارز برای واردات واکسن کرونا تخصیص داده است؛ حمایتی که از نگاه اقتصادی، با کمک به افت پاندمی کرونا به بازگشت رونق به تولید و اقتصاد منجر خواهد شد.

هفته‌های پایانی سال ۱۳۹۸ بود که به یک‌باره پای ویروس کرونا به کشورمان باز شد. ویروسی که با نام بیماری کووید۱۹ در سراسر جهان خودنمایی کرد و دیری نپایید که اقتصاد جهان دچار اختلال و وقفه در تولید و صادرات شد و به عبارت دیگر، گردش مالی سالانه بسیاری از کشورها از جمله ایران را کاهش داد. در این میان، شرایط اقتصادی کشورمان به سبب تحریم‌های خصمانه و غیرقانونی دولت امریکا، با سایر کشورهای درگیر با کرونا، متفاوت بود.

 به گونه‌ای که اقتصاد تحریم شده ایران حالا با مهمان ناخوانده و منحوسی به نام کرونا دست و پنجه نرم می‌کرد. به گونه‌ای که رفته رفته در سال ۱۳۹۹، شاهد تعطیلی کسب و کارهای بسیاری به جهت کنترل شیوع ویروس کرونا و همچنین بسته شدن مرزهای تجاری کشورمان بودیم. اتفاقی که از همان روزهای نخست، چالشی جدی برای اقتصاد و تولید ملی شد. به بیان دیگر، هرچه مردم کشورها با بیماری کووید۱۹ بیشتر درگیر شدند، شاهد کاهش تقاضا در بازارهای مصرفی مختلفی و از رونق افتادن صادرات بودیم.

 در این شرایط، خبرهای امیدوارکننده از تولید و عرضه واکسن کرونا، موجی از خوشحالی و امید را در بین مردم دنیا به وجود آورد. اتفاقی که حتی در همان روزهای نخست، باعث شوک مثبت به چرخه تولید انرژی و توقف روند نزولی بهای نفت گردید.

در این خصوص، مقامات کشورمان نیز در کنار تلاش و برنامه‌ریزی برای تولید واکسن کرونا در داخل، رایزنی با کمپانی‌ها و شرکت‌های مختلف تولیدکننده واکسن در دنیا را در دستور کار قرار دادند. اتفاقی که در نهایت منجر به ورود محموله‌های مختلف واکسن به ایران گردیده است. اما نکته مهم و اساسی در این چرخه، نقش کلیدی بانک مرکزی کشورمان در زمینه تامین و تخصیص ارز برای واردات واکسن به کشور است.

به گونه‌ای که دکتر همتی رییس کل بانک مرکزی در آخرین روز فروردین ماه ۱۴۰۰ در یادداشتی اینستاگرامی با اشاره به اینکه ضرورت تأمین واکسن کرونا و انجام واکسیناسیون علیه ویروس کرونا قطعاً بایستی مهم‌ترین دغدغه کشور باشد اظهار داشت: «بانک مرکزی از همان ابتدا علی‌رغم همه محدودیت‌های نقل و انتقال مالی ناشی از تحریم، تمام تلاش خود را برای تأمین فوری ارز موردنیاز واردات واکسن براساس سفارش وزارت بهداشت و درمان، به‌عمل آورده است. بر مبنای قرارداد کوواکس، ۱۷۸ میلیون دلار برای۱۶.۸میلیون دوز واکسن تخصیص و قسط اول آن نیز پرداخت و واردات آن آغاز شده است. البته هرگونه درخواست و اعلام وزارت بهداشت جهت پرداخت ارز بابت واردات واکسن تأمین می‌شود.

 تاکنون نیز بر اساس میزان تقاضا و درخواست برای خرید واکسن از کشورهای روسیه و چین، ارز لازم تأمین و واردات انجام شده است. در حال حاضر نیز تخصیص ارز برای واردات با ارز نیمایی، براساس دستور رییس‌جمهور، در اولویت تأمین است، بنگاه‌های بزرگ توانمند می‌توانند در انجام مسوولیت‌های اجتماعی خود با هماهنگی وزارت بهداشت نقش‌آفرینی کنند. امروز نیز، بانک مرکزی حداقل ۱۰۰میلیون دلار دیگر با نرخ ارز ترجیحی برای این منظور تخصیص داد تا با اعلام وزارت بهداشت پرداخت کند، این روند تأمین ارز برمبنای درخواست‌ها تداوم خواهد داشت.» وی همچنین پنجشنبه گذشته در یادداشت دیگری در این باره گفت: «هفته گذشته اعلام کردم که بانک مرکزی حداقل ۱۰۰ میلیون دلار ارز، برای واردات واکسن کرونا تخصیص داده است. امروز بنا به درخواست وزارت بهداشت، اولین پرداخت ارزی برای واردات فوری یک‌میلیون دوز از یک مجموعه چند میلیون دوزی واکسن کرونا انجام شد.» همان‌گونه که رییس کل بانک مرکزی گفت، با وجود محدودیت‌های نقل و انتقال مالی ناشی از تحریم، بانک مرکزی کشورمان تامین ارز برای واردات واکسن را از اولویت‌های مهم خود در سال جاری قرار داده است.

 زیرا سیاست‌گذاری پولی و ارزی به خوبی می‌داند که برای عبور از گردنه سخت اقتصادی که کشورمان در حال حاضر به آن دچار شده است، بایستی با عبور از بیماری کووید۱۹ و واکسیناسیون تمام مردم ایران همراه باشد زیرا برای رشد اقتصادی و تولید، نیازمند فعالیت نیروی انسانی سالم هستیم. در حقیقت، بازگشت چرخه اقتصادی ایران به تولید و اشتغال، در شرایط کنونی با مانعی مهم به نام ویروس کرونا، مواجه شده است.

بنابراین ضرورت تامین و تخصیص ارز برای واردات واکسن کرونا برای مردم و حرکت به سمت تولید و اشتغال، از اهمیت بالایی نزد بانک مرکزی کشورمان برخوردار است. هرچند تحریم‌های دشمنان بر علیه ملت ایران و نظام بانکی، این مسیر را با دشواری مواجه ساخته، اما انتظار می‌رود در این خصوص، سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط، با سیاست‌ها و برنامه بانک مرکزی همراه باشند تا نیاز ارزی برای واردات واکسن به خوبی تامین شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران